Porsche: Do GT3 sa vráti manuál! V Zuffenhausene 'prešaltovali'

25.01.2017 16:00
Porsche 911 GT3 - 2010
Porsche 911 GT3 a manuál? Tak v súčasnosti si túto konfiguráciu môžete pozrieť len na snímkach verzie spred štyroch rokov. Tá aktuálna o ňu prišla. Autor:

Po štyroch rokoch dostane Porsche 911 GT3 to, čo sa sním spájalo od jeho začiatkov - manuálnu prevodovku. Páni zo Zuffenhausenu priznali chybu. Náprava príde už v Ženeve.

Porsche pripravilo svojim priaznivcom za posledné roky ťažké chvíľky. Najmä vyznávačom ortodoxnej športovej klasiky. Museli prehltnúť príchod preplňovaných motorov, dokonca štvorvalcových, aj ústup manuálnych prevodoviek. Situácia zašla až tak ďaleko, že o atmosférický motor prišlo Porsche 911 GTS a o manuál zas „polookruhové“ 911 GT3. Teraz sa však chystá náprava. V Zuffenhausene totiž priznali chybu.

Porsche 911 GT3 je nepochybne úžasným autom s...
Porsche 911 GT3 je nepochybne úžasným autom s výkonom 350 kW z atmosférického 6-valcového boxeru, ale k dokonalosti mu chýba manuálna prevodovka. Autor: Porsche

Náznakov, že zákazníci chcú klasiku bolo viac. Po vlaňajšom Porsche 911 R s atmosférickým 6-valcom spojeným s manuálom, ktoré prišlo aspoň ako malá náhrada za puristicky ladené modely, sa len tak zaprášilo. Podobne ako za Caymanom GT4, taktiež s manuálom. Takže v Porsche rýchlo zmenili rétoriku a pôvodné reči o ústupe manuálov zahodili do koša. Už v Ženeve by sme tak mali vidieť 911 GT3 s manuálnou prevodovkou.

Pred štyrmi rokmi nahradila manuál výlučne...
Pred štyrmi rokmi nahradila manuál výlučne dvojspojková prevodovka PDK. Autor: Porsche

Potvrdil to Walter Röhrl, testovací jazdec Porsche. Podľa neho je táto verzia hotovou vecou. Navyše má dostať plochý štvorlitrový 6-valec s výkonom viac ako 370 kW. Súčasné GT3 s dvojspojkovou prevodovkou ich má 350 a 911 R 368 A to ešte nie je všetko. Potom, čo Porsche 718 Cayman a Boxster prešaltovali na turbomotory, chystajú Zufennhausene nové deriváty GT4 RS so 6-valcom z 911 GT3 naladeným približne na 330 kW. A ešte lepšou správou je, že bude kombinovaný s manuálnou prevodovkou. Starí dobré časy sa teda vracajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Porsche #Porsche 911 #Porsche 911 GT3
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek