Toyota FT-AC Concept: Drsné SUV to hrá na off-road

18.12.2017 06:00

Koncept Toyoty pre autosalón v Los Angeles nám ukazuje drsnejšiu tvár triedy SUV a crossoverov. Výroba nie je vylúčená.

Koncept FT-AC naznačuje svoju dobrodružnú DNA...
Koncept FT-AC naznačuje svoju dobrodružnú DNA dizajnom odvodeným z pikapov. Vidieť to najmä na robustnej prednej maske. Hmlové svetlá sú vyberateľné. Autor: Toyota

Už modelom C-HR Toyota dokázala, že vie prekročiť svoj konzervatívny tieň. A koncept, vystavený na autosalóne v Los Angeles, by mohol v sériovej podobe opäť rozvíriť vody v triede populárnych crossoverov a SUV. Kým však väčšina z nich má dnes bližšie k luxusným osobným autám a cíti sa lepšie na asfalte ako v teréne, štúdia FT-AC stavia na drsnom imidži. Dizajnom je dokonca inšpirovaná úžitkovými modelmi. Napokon, AC v názve znamená Adventure Concept.

Svetlá výška takmer ako na off-roade a pohon...
Svetlá výška takmer ako na off-roade a pohon 4x4 sú zárukou skvelej prejazdnosti v ťažšom teréne. Autor: Toyota

Nehanbí sa preto za ostré línie, robustnú prednú masku, akoby odvodenú z pikapu, nábehové panely na nárazníkoch ani za mohutnú plastovú ochranu blatníkov a prahov. Sebavedomie prúdi aj z 20-palcových diskov kolies obutých terénnymi pneumatikami, z veľkého rázvoru náprav, krátkych previsov a podvozku, ktorý je od asfaltu vzdialený v štýle off-roadov. Predné hmlové svetlá je možné vybrať z puzdra a použiť napríklad na bicykli. Strechu tvorí akási vaňa pripravená pre náklad či strešný stan.

Zadný nárazník obsahuje integrovaný nosič...
Zadný nárazník obsahuje integrovaný nosič bicyklov. Ďalší náklad možno umiestniť na plastovú strechu s veľkou nosnosťou. Autor: Toyota

Nosiče skrývajú integrované reflektory, ktoré je možné ovládať aj mimo vozidla. Zadný nárazník zas skrýva výsuvný držiak na bicykel. V prípade núdze sú k dispozícii ťažné oká. Jednoducho, všetko je pripravené na dobrodružstvo. Kamery v zrkadlách sa zas postarajú o zachytenie vašich zážitkov. Tie sa okamžite ukladajú cez internetové pripojenie na cloud. A ak by ste sa náhodou stratili kdesi v prírode, lokalizácia vozidla cez GPS vás bezpečne privedie k cieľu. Do interiéru nás však Toyota nepustila. Veľa neprezradila ani o technike.

Vieme len, že koncept FT-AC, lakovaný v kontrastných farbách Prospect Green a Fortress Gray, je poháňaný benzínovým motorom spojeným s pohonom 4×4 a uzávierkou. Toyota zároveň dodáva, že nič nebráni ani nasadeniu úsporného hybridného pohonu. Či štúdia dorazí do výroby, nie je zatiaľ jasné. Ak aj áno, pravdepodobne len v USA, kde jej imidž Trucku, v odbyte iste pomôže. Miesto premiéry nebolo zvolené náhodne. Tisíce ľudí v Kalifornii vyrážajú cez víkendy do púští, hôr alebo na pláž. Toyota FT-AC by sa tam mala cítiť ako doma.

Toyota
		FT-AC Concept -
		2017
Toyota
		FT-AC Concept -
		2017
+10Toyota FT-AC Concept -
		2017

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #Concept #koncept #autosalón Los Angeles 2017 #Toyota FT-AC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek