Odzvonilo plechovým 'ešpézetkám'? V Detroite predstavili elektronickú

19.01.2018 16:00

Zdá sa, že pokrok neminie ani registračné značky na autách. Plastové či plechové tabuľky to majú podľa americkej spoločnosti Reviver Auto zrátané. V Detroite predstavila budúcnosť. Je však múdra?

Elektronická registračná značka má podobné...
Elektronická registračná značka má podobné rozmery ako tá bežná. Je však podstatne drahšia a zložitejšia. Autor: Reviver Auto

Na autách sa zmenilo za vyše sto rokov takmer všetko. Výnimkou sú azda len registračné značky. Ide o plastové alebo plechové tabuľky s kódom tvoreným písmenami a číslami. Nič viac. Elektronika túto súčasť vozidiel bezpečne obišla. Až doteraz. Americká spoločnosť Reviver Auto vidí totiž budúcnosť v elektronických „ešpézetkách“ RPlate. Novú technológiu ukázala na autosalóne v Detroite. A nehovorí o vízii, ale o realite. V Kalifornii už totiž schválili 100 000 takýchto značiek.

V útrobách značky RPlate sa skrýva...
V útrobách značky RPlate sa skrýva monochromatický displej zobrazujúci čísla a písmená, elektronika, batéria aj ochranný kryt. Autor: Reviver Auto

Nová registračná značka sa síce, azda s výnimkou hrúbky, podobá rozmermi na tú klasickú, no predsa je iná. Obsahuje niekoľko vrstiev. Predné ochranné sklo, monochromatický displej, elektroniku, batériu aj zadný kryt s konzolou, ktorá sa uchytí priamo na vozidlo. Znaky teda zobrazuje na displeji. A zobrazovať dokáže oveľa viac, napokon ako každá obrazovka. K dispozícii sú teda uvítacie projekcie či celé texty. Pochopiteľne, majiteľ si nesmie so značkou robiť, čo chce, preto je vybavená komunikačnou funkciou na báze prehliadača RConnect.

Digitálna značka vás môže privítať, ale aj...
Digitálna značka vás môže privítať, ale aj upozorniť okolie, že ste na mieste, kde nemáte právo byť. Autor: Reviver Auto

To umožní napríklad okamžité obnovenie registrácie bez nutnosti administratívy, osobnej návštevy úradov aj zmenu čísla. To všetko bez výmeny značky. Pre vodičov to má aj nevýhody. Displej upozorní napríklad na fakt, že sa pohybujete na mieste, kde vás vaša registrácia neoprávňuje k prítomnosti. Potenciál je podľa Reviver Auto veľký. Otázkou ostáva, nakoľko je systém spoľahlivý. Žiadna elektronika totiž nefunguje bez napájania. Vybitá batéria či porucha môžu teda spôsobiť, že budete jazdiť bez ŠPZ. To sa klasickej značke nemôže stať.

A hoci by mala novinka zaručiť vyššiu bezpečnosť, iste sa stane vítaným cieľom hackerov, ktorí sa dnes vedia na diaľku nabúrať do riadiacej elektroniky auta a ovládať viacero systémov vozidla vrátane riadenia či bŕzd. Elektronická registračná značka nebude výnimkou a si aj ľahkou korisťou. Technológia zároveň otvára ďalšie možnosti sledovania pohybu vozidiel, tentoraz bez toho, aby s tým majiteľ súhlasil. Ochrana súkromia sa teda dostáva opäť na vedľajšiu koľaj. Takáto budúcnosť nás však asi neminie.

Reviver
		Auto - digitálna ŠPZ
		RPlate
Reviver
		Auto - digitálna ŠPZ
		RPlate
+3Reviver Auto -
		digitálna ŠPZ
		RPlate

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ŠPZ #RPlate #Reviver Auto #registračná značka #digitálna ŠPZ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
4. 2. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.237 €
28. 1. 2019zdraženie1.204 €zlacnenie1.236 €
14. 1. 2019zdraženie1.195 €zdraženie1.250 €
7. 1. 2019zlacnenie1.173 €zlacnenie1.228 €
31. 12. 2018zlacnenie1.176 €zlacnenie1.233 €
24. 12. 2018zdraženie1.202 €1.258 €
17. 12. 2018zlacnenie1.195 €zdraženie1.258 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk