Cupra Ateca: Kariéru novej značky štartuje ostré SUV

27.03.2018 06:00

Logo Seatu na karosérii ostrej Atecy už nenájdete. Toto je prvá sériová Cupra. Na stovku šprintuje za 5,4 sekundy, no pritom ostáva pohodlným a praktickým SUV.

Ateca získala po zmene identity poriadne ostrý...
Ateca získala po zmene identity poriadne ostrý imidž. Zväčšené sacie otvory a plástový výplet dopĺňa bronzové logo a nápis Cupra. Autor: Cupra

A je to tu. V Ženeve odštartovala odčlenená značka Seatu samostatnú kariéru. V čase boomu SUV a crossoverov neprekvapuje, že jej prvým modelom je práve derivát Atecy. Známe logo tu už nenájdete. Nahradila ho bronzová plaketa Cupra a rovnako sfarbený nápis na spodnej časti nárazníka a zadnom veku. Fabrický „tuning“ išiel nad rámec toho, na čo sme boli zvyknutí v časoch, keď Cupry predstavovali len upravené Seaty. Športová kúra neobišla dizajn ani techniku.

Cupra Ateca dostala športové nárazníky, efektný plástový výplet masky a zväčšeného sacieho otvoru v nárazníku, čierne pozadie LED reflektorov a množstvo čiernych lesklých dekorácií. Klavírnu čerň nájdete na lemoch okien, strešných nosičoch, spätných zrkadlách aj na maske a zadných bočných spojleroch. Devätnásťpalcové disky ukrývajú čierne strmene bŕzd. Vzadu nechýba čierny difúzor a dva páry koncoviek výfukov. Nie sú len na okrasu. Pod kapotou má totiž Cupra Ateca poriadne stádo koní.

Čierne lesklé dekorácie sa dotkli nielen...
Čierne lesklé dekorácie sa dotkli nielen strešných nosičov a okien, ale aj špecifických 19-palcových diskov kolies. Na výber bude zo šiestich odlišných farieb laku karosérie. Autor: Cupra

Jej štvorvalec 2,0 TSI je naladený 221 kW, ktoré posiela cez upravenú 7-stupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG k všetkým štyrom kolesám prostredníctvom systému 4Drive. Ten rozdeľuje hnaciu silu medzi nápravami variabilne podľa okamžitých podmienok. Systém má až šesť jazdných režimov. Od Normal a Sport cez Individual, Snow a Off-road až po nový ostrý mód Cupra. Zároveň sa mení citlivosť reakcií motora a jeho akustika, činnosť prevodovky, účinok progresívneho posilňovača riadenia a tiež adaptívnych tlmičov DCC.

Jednoducho, Cupra Ateca sa dokáže zmeniť z praktického rodinného auta na ostré SUV. Veď na stovku šprintuje za 5,3 sekundy. Pritom sa snaží mať pod kontrolou svoje emisie. To aj vďaka časticovému filtru, ktorý nie je dnes v prípade benzínových motorov zďaleka samozrejmosťou. Športovú DNA podporuje interiér čalúnený Alcantarou, ktorá sa nachádza nielen na sedadlách s karbónovým efektom, ale aj na výplniach dverí. Perforovaný kožený volant dopĺňajú hliníkové pedále a prahy či logá Cupra, ktoré nájdete na volante alebo rohožkách.

Interiér je plný Alcantary, hliníka a klavírnej...
Interiér je plný Alcantary, hliníka a klavírnej černe. Analógové prístroje zamenil sériovo dodávaný digitálny kokpit. Autor: Cupra

Technologickou novinkou je digitálny kokpit so špeciálnou grafikou, ladiacou s 8-palcovým multimediálnym rozhraním. V sérii je tiež navigácia, indukčné nabíjanie telefónov, bezkľúčové odomykanie a štartovanie a tiež systém zobrazenia okolia. Za príplatok si môžete dopriať balík Performance Pack s brzdami Brembo, karbónovými doplnkami exteriéru, namiesto čiernych, karbónovým prístrojovým panelom a celokoženými sedadlami. Exkluzívne škrupinové sedadlá Cupra budú dostupné od polovice budúceho roka. Okrem toho je na výber šesť lakov karosérie.

Prvá sériová Cupra sa dostane na trh v priebehu jesene. Takže prípadní záujemcovia musia byť ešte chvíľu trpezliví. Budúci rok bude nasledovať druhý člen rodiny v podobe Cupry Ibiza.

Cupra
		Ateca -
		2018
Cupra Ateca
		-
		2018
+2Cupra Ateca -
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Seat #Seat Ateca #Cupra #autosalón Ženeva 2018 #Cupra Ateca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR