Pininfarina: Dva koncepty mieria na výrobné linky

11.05.2018 06:00

V Pekingu predstavené štúdie HK K350 a HK H500 už nemajú ďaleko do série. Sen o automobilke Pininfarina sa tak vďaka Číne stáva pomaly realitou. Nový sedan aj crossover budú elektromobilmi s predĺženým dojazdom.

Sedan HK H500 atakuje dĺžkou päťmetrovú hranicu...
Sedan HK H500 atakuje dĺžkou päťmetrovú hranicu a svojou plavnou siluetou pripomína fastback. Autor: Pininfarina

Kde sú časy, keď slávne talianske dizajnové štúdia nevedeli, čo skôr. Zákazky od automobiliek sa len tak hrnuli. Lenže prelom tisícročia bol pre ne krutý. Bertone zbankrotoval, z Italdesignu ostalo pod krídlami koncernu VW iba torzo a štúdio Pininfarina prišlo o najväčších klientov. Pininfarina sa ale nevzdáva a pod vedením Paula Pininfarinu, vnuka slávneho Batistu a syna Sergia, plánuje svetlú budúcnosť. „Snom môjho otca bolo mať vlastnú automobilku,“ povedal na túto tému Paulo.

A tento sen sa stáva pomaly realitou. Aj vďaka financiám indického koncernu Mahindra, ktorý sa stal vlastníkom veľkého podielu akcií talianskej spoločnosti, ako aj spolupráci s čínskou technologickou spoločnosťou Hybrid Kinetic Group, ktorá financuje viacero projektov štúdia. Cieľom je výroba autorsky vyvinutých elektromobilov. Koncepty ako luxusné kupé HK GT, SUV HK K550 a HK K750 či veľký sedan H600 sme už videli na prestížnych autosalónoch, a teraz prichádzajú dva ďalšie. A napriek statusu konceptu už nemajú ďaleko k finálnym verziám.

Crossover HK K350 zaujme originálnym zadným...
Crossover HK K350 zaujme originálnym zadným stĺpikom a dvojfarebným konceptom karosérie. Autor: Pininfarina

Asi neprekvapí, že ide o sedan a crossover, teda autá, ktoré sú v centre záujmu čínskeho trhu. Outdoorový HK K350 a limuzínu HK H500 spája rovnaká ekologická technológia. Ide o elektromobily s predĺženým dojazdom. Trakčným motorom je teda elektromotor s výkonom 300 kW, ktorý umožňuje obom modelom dosiahnuť maximálnu rýchlosť 250 km/h a šprint na stovku za 4,5, respektíve 4,7 sekundy. O dostatok energie sa starajú nielen li-ion akumulátory s neznámou kapacitou, ale aj predlžovač dojazdu, teda generátor poháňaný plynovou mikroturbínou. Dizajn nezaprie kompetenciu firmy s dlhoročnou tradíciou automobilovej „módy“.

V oboch prípadoch hrajú v interiéri prvé husle...
V oboch prípadoch hrajú v interiéri prvé husle displeje. Nájdeme ich nielen na palubnej doske, ale dokonca aj vo dverách. Autor: Pininfarina

HK K350 aj HK H500 majú výraznú masku s vertikálnym rebrovaním, ktorú sme už videli na predošlých štúdiách, a úzke LED reflektory. Sedan disponuje plavnými líniami so siluetou fastbacku a crossover originálne riešeným zadným stĺpikom či dvojfarebným konceptom karosérie s čiernou strechou. Zadné svetlá sú v oboch prípadoch prepojené svetelnou lištou. Kabíny sa výrazne líšia a to nielen priestorom. Každý z konceptov má vlastnú palubnú dosku. V oboch prípadoch však hrajú prvé husle dotykové displeje umiestnené po celej šírke „palubovky“ a dokonca na dverách. Očakávať môžeme aj prvky autonómneho riadenia.

A kedy sa nových modelov Čína dočká? Prednosť dostane sedan, ktorý dorazí na trh v roku 2020. A rok nato aj jeho outdoorový súrodenec. V hre je tiež superšport, odvodený z konceptu HK GT. O európskej kariére novinke zatiaľ nepadlo ani slovo.

Pininfarina HK K350 SUV Concept -
		2018
Pininfarina
		HK K350 SUV Concept -
		2018
+9Pininfarina HK K350 SUV
		Concept -
		2018
Pininfarina HK H500 Sedan Concept -
		2018
Pininfarina
		HK H500 Sedan Concept -
		2018
+8Pininfarina HK H500
		Sedan Concept -
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Concept #koncept #Pininfarina #autosalón Peking 2018 #Pininfarina HK K500 #Pininfarina HK K350
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek