Honda E Prototype: Prvý elektromobil Hondy má retrodizajn a zadný náhon!

28.02.2019 16:00

Dva roky starý koncept mestského elektromobilu Urban EV doviedla Honda do sériovej podoby. Ukáže ho v Ženeve. Prekvapuje kamerami namiesto spätných zrkadiel, „nábytkovým“ interiérom, zadným náhonom aj nabíjacím portom umiestneným v prednej kapote.

Sériová verzia štúdie Urban EV si zachovala...
Sériová verzia štúdie Urban EV si zachovala sympatický retrodizajn, inšpirovaný Civicom zo sedemdesiatych rokov. Vrátane okrúhlych reflektorov, tentoraz diódových. Nabíjací port sa nachádza pod čiernym krytom v kapote, čo znamená dobrý prístup z oboch strán. Autor: Honda

Honda plní svoj sľub. Už pri premiére konceptu Urban EV na jeseň 2017 vo Frankfurte nad Mohanom deklarovala, že finálnu verziu uvedie na trh v roku 2019. A tak sa aj stane. Sériový model, aj keď s prívlastkom prototypu, uvidíme od 5. marca na autosalóne v Ženeve. Od začiatku bolo jasné, že dizajnom Honda udrie klinec po hlavičke. Novinka čerpá mnohé z Civicu prvej generácie vrátane jednoduchej čiernej masky a kruhových reflektorov. Tento motív sa objavuje aj v zadnej časti. Sympatický mestský hatchback jednoduchých tvarov si dokonca zachoval niekoľko futuristických prvkov konceptu.

V prvom rade sú to virtuálne spätné zrkadlá, teda kamery umiestnené na dverách. A potom tu máme výsuvné kľučky dverí či nabíjací port na prednej kapote s priehľadným čiernym krytom, pod ktorým presvitajú diódy informujúce vodiča o stave nabitia akumulátorov. Podstatnou zmenou je použitie dvoch párov dverí, ktoré uľahčia prístup do interiéru. Koncept mal len jeden pár. Hoci sú línie Prototype E pomerne kubistické, myslelo sa aj na aerodynamiku. Vidieť to napríklad na plynulých prechodoch čelného okna do strechy a stĺpikov. Panoramatická strecha vytvára spolu s oknami jednoliaty transparentný pás.

Interiér je síce minimalistický, ale nemenej...
Interiér je síce minimalistický, ale nemenej futuristický. Palubná doska obsahuje až štyri displeje. Tie krajné vo funkcii spätných zrkadiel. Plochá podlaha a kompaktný elektrický pohon zas znamenajú dostatok miesta aj pri dĺžke len približne 3,9 metra. Autor: Honda

Napriek kompaktným rozmerom s dĺžkou necelých 3,9 metra, ponúkne prvý elektromobil Hondy priestrannú kabínu s plochou podlahou. Jednoducho, elektrický pohon potrebuje menej miesta. Futuristicky pôsobí palubná doska s dvojicou veľkoplošných displejov, ktoré zabezpečujú ovládanie infotainmentu aj konektivitu. K dispozícii bude množstvo inteligentných aplikácií a služieb. Po stranách „palubovky“ sú ďalšie dva displeje v úlohe spätných zrkadiel. Zorné pole vodiča zlepšuje cúvacia kamera. Dizajn je opäť minimalistický a inšpirovaný nábytkom, čo je jasné z použitia drevených dekorácií či materiálov čalúnenia sedadiel.

Aj vzadu sa opakuje motív kruhových svetiel v...
Aj vzadu sa opakuje motív kruhových svetiel v čiernej plastovej vložke. Tu niekde bude schovaný aj elektromotor, pretože Prototype E má poháňané zadné kolesá. Autor: Honda

Technické údaje nepoznáme. Prototype E má však na jedno nabitie ponúknuť dojazd vyše 200 km. Nabíjanie na 80 % kapacity má akumulátorom trvať na rýchlonabíjacích staniciach len 30 minút. Prísľubom zábavných jazdných vlastností je vysoký krútiaci moment elektromotora, ale najmä zadný náhon, ktorý bude v triede mestských hatchbackov naozaj raritou, s výnimkou Renaultu Twingo a Smartu Fortwo, ktoré však poháňajú spaľovacie motory.

Prototype E je len začiatkom elektrickej ofenzívy japonskej automobilky. Podľa strategického plánu Electric vision majú mať do roku 2025 elektrifi­kované modely Hondy až dvojtretinový podiel na európskych predajoch. Nový elektromobil pritom nenahradí žiaden z existujúcich modelov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Honda #Honda Urban EV #Honda Prototype E
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek