Hyundai Sonata: Sedan strednej triedy sa zmení na štvordverové kupé

20.03.2019 12:00
hyundai sonata 20 5c82363e13440
Nová generácia modelu Sonata sa siluetou viac približuje k štvordverovým kupé ako k tradičnému sedanu. Autor:

Kórejská stálica sa na autosalóne v New Yorku predstaví už v ôsmej generácii. Na našom trhu dostupná nebude, ale pravdepodobne sa o techniku a dizajn podelí s novou generáciou modelu i40.

Tradičné segmenty zvádzajú tuhý boj o zákazníka s SUV a crossovermi. Zatiaľ sa zdá, že športovo-úžitkové karosérie budú mať v blízkej budúcnosti navrch, no zároveň tým motivujú dizajnérov a konštruktérov vylepšovať sedany a kombi, ako sa len dá. Jednou z ciest je premeniť konzervatívny vzhľad na športový a presne tou sa vybral aj kórejský Hyundai.

Hyundai
		Sonata
Hyundai
		Sonata
+8Hyundai
		Sonata

Nová generácia modelu Sonata sa totiž siluetou viac približuje k štvordverovým kupé ako k tradičnému sedanu. Okrem vizuálneho dojmu to potvrdzujú aj rozmery. Ôsma generácia je dlhá 4 900 mm, široká 1 890 mm a vysoká 1 445 mm. Oproti predchodcovi je teda o 45 mm dlhšia, 25 mm širšia a 30 mm nižšia. Rázvor náprav sa predĺžil o 35 mm na konečných 2 840 mm.

Pri pohľade spredu auto rozširujú otvory pre...
Pri pohľade spredu auto rozširujú otvory pre prísun vzduchu k brzdám prepojené chrómovou lištou. Autor: Hyundai

Pri pohľade spredu auto rozširujú otvory pre prísun vzduchu k brzdám prepojené chrómovou lištou. Rovnaký dizajnový prvok spája aj predné svetlomety s rámom okien. Koncept dlhých línií podčiarkujú aj zadné svetlá prepojené svetelnou lištou. Veko batožinového priestoru tvarom pripomína Hyundai i30 Fastback.

Veko batožinového priestoru tvarom pripomína...
Veko batožinového priestoru tvarom pripomína Hyundai i30 Fastback. Autor: Hyundai

Interiér sa dočká luxusného spracovania. Palubná doska obšitá kožou bude domovom pre digitálny prístrojový panel a širokú dotykovú obrazovku informačno-zábavného systému. Ovládaniu kúrenia a klimatizácie ostali vlastné analógové tlačidlá a ovládače. Viac priestoru medzi sedadlami vzniklo vďaka odstráneniu radiacej páky automatickej prevodovky a jej nahradeniu tlačidlami. Pocit luxusu umocňuje aj štvorramenný volant ozdobený chrómom.

Palubná doska obšitá kožou bude domovom pre...
Palubná doska obšitá kožou bude domovom pre digitálny prístrojový panel a širokú dotykovú obrazovku informačno-zábavného systému. Autor: Hyundai

O pohonných jednotkách zatiaľ výrobca neprezradil nič, no pod kapotou sa pravdepodobne objavia atmosférické aj preplňované benzínové pohonné jednotky s objemom presahujúcim dva litre. Sonata je totiž modelom určeným pre americký trh, čomu zodpovedá aj výstavná premiéra na aprílovom autosalóne v New Yorku.

Napriek tomu je tento model dobrým zdrojom informácií aj pre nás. V Európe je totiž zástupcom strednej triedy značky Hyundai model i40, ktorý potrebuje novú generáciu ako soľ. Dá sa teda očakávať, že koncepčne si Sonata a i40 budú veľmi blízke. V Európe by však do ponuky mali pribudnúť aj naftové agregáty a hybridné pohonné ústrojenstvá. Očakávať môžeme aj karosériu kombi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Hyundai #Hyundai i40 #Hyundai Sonata #autosalón New York 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek