Subaru Outback: Nové out-doorové kombi prichádza so silným turbom. Ale bez nafty

29.04.2019 12:00

Po chicagskej premiére siedmej generácie Legacy predstavilo Subaru na motoršou v New Yorku aj jeho out-doorovú verziu Outback. Prináša viac komfortu, veľký displej a výkonný preplňovaný boxer. Vďaka svetlej výške, ktorou prekonáva aj mnohé SUV, si trúfa aj na prašné cesty.

Nový Otback vychádza z Legacy siedmej...
Nový Otback vychádza z Legacy siedmej generácie. Má však zvýšený podvozok a robustnú ochranu podvozka. Autor: Subaru

Na autosalóne v new Yorku predstavilo Subaru už siedmu generáciu sedanu Legacy. Tá sa ale do Európy nedostane. O to zaujímavejšia je newyorská premiéra nového Outbacku, teda out-doorovej verzie Legacy, s ktorou sa na starom kontinente rozhodne počíta. A je sa na čo tešiť. Novinka stojí na platforme SGP (Subaru Global Platform), známej z vlani predstaveného Foresteru. Tá je tuhšia a ľahšia. Vyrobená je z vysokopevnostnej ocele, o 13 % pevnejšej než predtým. Výsledkom je, že karoséria nového Outbacku má o 70 % väčšiu torznú tuhosť a je o 100 % tuhšia v ohybe.

Z toho profitujú nielen jazdné vlastnosti, ale aj bezpečnosť. Štruktúra skeletu je schopná absorbovať až o 40 % viac nárazovej energie, a to nielen pri čelnej ale aj bočnej kolízii. Dizajn pôsobí homogénnejšie, stále však akcentuje robustnosť a spoľahlivosť tak, ako velí súčasný štylistický jazyk Dynamic x Solid. Zvlášť výrazné je to práve pri Outbacku, ktorý má rozšírené blatníky, mohutnú plastovú ochranu podvozka a 18-palcové disky kolies obuté pneumatikami s vyšším profilom. Svetlá výška narástla až na 220 mm, čo je viac než majú mnohé pravoverné SUV.

Svetlá výška je až 220 mm, viac ako majú mnohé...
Svetlá výška je až 220 mm, viac ako majú mnohé SUV. To podporuje dojem robustnosti, na ktorom si Subaru zakladá. Autor: Subaru

Prednú 6-uholníkovú masku zdobí množstvo chrómu. V sérii sú full-LED svetlá a diódy nájdeme aj v tých hmlových a denných. Presné rozmery zatiaľ nepoznáme, no keďže Outback vychádza z Legacy, dlhý bude približne 4 840 a široký 1 840 mm. Interiér prešiel zásadnejšími zmenami. Palubná doska v tvare krídla nesie nové multimediálne rozhranie Subaru Starlink s 11,6-palcovým, vertikálne orientovaným „tabletom“. Najväčšia dotyková obrazovka v histórii Subaru ponúkne ľahšie ovládanie a po prvýkrát aj funkciu rozdeleného displeja. Ikony na ňom je možné posúvať podobne ako na tabletoch či smartfónoch.

Interiér sa zmenil na nepoznanie. Sú v ňom...
Interiér sa zmenil na nepoznanie. Sú v ňom kvalitnejšie materiály a navyše nové rozhranie s 11,6-palcovéým vertikálnym displejom v stredovej konzole. Ten sa ovláda podobne ako tablet. Pribudol tiež head-up displej. Autor: Subaru

Konektivitu zabezpečujú štyri USB-porty a platformy Apple CarPlay či Android Auto. Prístrojový panel ostal verný analógovým ukazovateľom. Premiérové on-line pripojenie umožňuje diaľkové štartovanie či vzdialený kontakt s vozidlom. Novinkou je head-up displej. Pocit vyššej kvality prinášajú nové materiály či kožou obšitá palubná doska. Zákazníci si môžu dopriať ventiláciu sedadiel, vyhrievaný volant aj aparatúru Harman / Kardon s dvanástimi reproduktormi. Tú si užijú o to viac, že hluk v kabíne klesol o 3 dB. Zlepšila sa izolácia dverí, predné sklo je vybavené špeciálnou tlmiacou fóliou a bočné okná sú hrubšie.

Aj vzadu deklaruje Outback svoju chuť zísť z...
Aj vzadu deklaruje Outback svoju chuť zísť z asfaltu. S výkonnejším motorom navyše utiahne príves s hmotnosťou 1 600 kg. Autor: Subaru

Kabína ponúka viac miesta. Kufor má po sklopení sedadiel až 2 143 litrov a dĺžku ložnej plochy 1 981 mm. Prístup uľahčuje širšie zadné veko. Vyklápa sa elektricky pomocou bezdotykovo senzora v logu Subaru. Nová generácia bezpečnostného systému Subaru Eye Sight Drive Assist so stereokamerou prináša niekoľko noviniek. Okrem autonómnych bŕzd, adaptívneho tempomatu, sledovania slepých uhlov či udržiavania v jazdnom prúde a asistencie pri ich zmene, je teraz pozornosť a únava vodiča monitorovaná pomocou skenovania tváre (DriverFocus Distraction Mitigation).

Kufor dokáže ponúknuť ložnú plochu s dĺžkou 1...
Kufor dokáže ponúknuť ložnú plochu s dĺžkou 1 981 mm a maximálny objem 2 143 litrov. Veko sa ovláda elektricky aj pomocou pohybového senzora. Autor: Subaru

Systém výstrahy pri cúvaní je doplnený automatickým brzdením. Adaptívne LED svetlá zas dostali automatické prepínanie diaľkového režimu. V teréne pomáha zobrazenie okolia vozidla pomocou prednej kamery s uhlom 180 stupňov. Príde vhod, pretože Outback si priam pýta zísť z asfaltu. Samozrejmosťou je stály pohon oboch náprav Subaru Symmetrical AWD, hill-holder aj terénny mód X-Mode, ktorý sa aktivuje priamo na dotykovom displeji. O pohon sa starajú tradičné boxery. Základom je len nedávno predstavený atmosférický priamovstrekový 4-valec 2,5 DOHC, ktorý prešiel radikálnou rekonštrukciou. Má až 90 % nových komponentov.

Pod kapotou budú na výber dva 4-valcové boxery...
Pod kapotou budú na výber dva 4-valcové boxery – atmosférický 2,5i a preplňovaný 2,4 Turbo. Vždy v spojení so stálym pohonom oboch náprav a kontinuálnou prevodovkou Lineartronic.

Výkon vzrástol zo 126 na 134 kW a krútiaci moment z 236 na 239 Nm. Spojený bude výlučne s kontinuálnou prevodovkou CVT Lineartronic s ôsmimi simulovanými rýchlostnými stupňami. Nový je aj preplňovaný 4-valec 2,4 Turbo, ktorý debutoval vlani vo veľkom americkom SUV Asscent a v ponuke nahrádza starší veľkoobjemový 6-valec 3,6 V6. Turbo sa tak vracia pod kapotu Outbacku po dlhých siedmich rokoch. Svojich 191 kW a 376 Nm posiela opäť k prevodovke Lineartronic. Z ponuky definitívne vypadáva dieselový motor. Ak ho čosi nahradí, bude to hybrid.

Vodič má na výber jazdné režimy Intelligent pre ekonomickú jazdu, Sport a Sport Sharp. Podvozok využíva tlmičové vzpery McPherson a zadné lichobežníky s pomocným rámom. Teraz s hliníkovými komponentmi a dutými stabilizátormi. Predné majú priemer 23 a zadné 19 mm. Zatiaľ bude Outback účinkovať len v USA, na jeseň by však mohol doraziť aj do Európy.

Subaru
		Outback - 2019
Subaru
		Outback - 2019
+18Subaru Outback - 2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Subaru #Subaru Outback #autosalón New York 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek