Renault EZ-Flex: Elektrická mikrododávka očarí hravosťou aj priestorom

14.05.2019 12:00

Na dĺžku má tento koncept menej ako Renault Clio. Napriek tomu odvezie tri kubické metre nákladu. A bez gramu emisií.

Sympatická mikrododávka meria na dĺžku len 3...
Sympatická mikrododávka meria na dĺžku len 3 860 mm. Poháňa ju elektromotor napájaný z podlahových akumulátorov. Autor: Renault

Renault je v oblasti elektromobilov ako doma. Nielen vďaka populárnym modelom Twizy a Zoe, ale aj vďaka elektrifikovanému Kangoo Z.E., ktoré je vôbec najpredávanejšou elektrickou dodávkou v Európe. A práve v tejto oblasti má Renault ďalšie plány. Veď do roku 2030 má až 60 % svetovej populácie žiť v mestách, čo si vyžiada radikálne zmeny nielen v osobnej doprave, ale aj v doručovaní tovaru. Klasické dodávky so spaľovacími motormi nebudú mať šancu. Z hľadiska ekológie aj rozmerov. Koncept EZ-Flex ukazuje, ako by taká mestská dodávka budúcnosti mohla vyzerať. Pritom nehovoríme o časoch príliš vzdialených. EZ-Flex je plne funkčný už dnes a jeho výrobe prakticky nič nebráni.

Interiér je zariadený jednoducho, ale účelne....
Interiér je zariadený jednoducho, ale účelne. Umožňuje jednoduchý prístup do kabíny a pokročilú konektivitu. Autor: Renault

Šokuje najmä pomerom medzi vonkajšími rozmermi a kapacitou nákladného priestoru. Posúďte sami. Štúdia je dlhá len 3 860 mm, teda kratšia ako súčasné Clio, na šírku má 1 650 a na výšku až 1 880 mm. Pritom do svojich útrob dokáže naložiť neuveriteľné tri kubické metre nákladu. Kompaktný elektrický pohon je teda pre úžitkové autá ako stvorený. Technika totiž uvoľňuje priestor tovaru či posádke. O schopnostiach pohybovať sa v preplnených mestách a úzkych uličkách niet najmenších pochybností. Polomer zatáčania len 4,5 metra zároveň znamená jednoduché parkovanie na bežných parkovacích miestach, čo je inak slabou stránkou súčasných dodávok.

Zadná úžitková časť má objem až troch kubických...
Zadná úžitková časť má objem až troch kubických metrov. Nakladacia hrana je vo výške len 760 mm. Autor: Renault

Kabína je zariadená jednoducho, ale funkčne a moderne. Rozhranie s veľkým centrálnym displejom umožňuje rozsiahlu konektivitu, využívanie on-line aplikácií či zdieľanie. Vnútorný priestor je navrhnutý tak, aby sa EZ-Flex prispôsobilo najrôznejším potrebám. Nakladanie či vykladanie je mimoriadne jednoduché vďaka nakladacej hrane vo výške len 760 mm a širokému zadnému veku. Batérie neznámej kapacity zabezpečujú dojazd do vzdialenosti približne 150 km. To je vraj dostatočné, keďže vozidlá tohto typu najazdia denne v centrách miest len okolo 50 kilometrov. Ak by aj nie, Renault je pripravený na ďalšie alternatívy. Spúšťa totiž skúšobnú prevádzku desiatich prototypov v reálnych podmienkach.

Všetky testovacie vozidlá budú vybavené senzormi a softvérom, ktorý bude v reálnom čase alebo raz denne odosielať automobilke všetky dáta o prevádzke. Napríklad geolokačné alebo o počte najazdených kilometrov, množstve zastávok a doručeného tovaru, priemernej rýchlosti a podobne. Následná analýza umožní Renaultu urobiť potrebné úpravy. Táto flexibilná metóda je podľa automobilky príbuzná praktikám, ktoré sa využívajú napríklad v odvetví počítačových hier. Zdá sa teda, že EZ-Flex čaká sľubná kariéra a to už v blízkej budúcnosti. Najmä ak sa centrá miest celkom zatvoria pre úžitkové autá so spaľovacími motormi.

Renault
		EZ-Flex Concept -
		2019
Renault
		EZ-Flex Concept -
		2019
+4Renault EZ-Flex Concept
		-
		2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Renault #Renault ZE-Flex
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek