Aston Martin DBS Superleggera Volante: Kladivo na Ferrari prišlo o strechu

18.06.2019 06:00
Aston Martin-DBS Superleggera Volante-2020-1024-02
Aston Martin DBS Superleggera Volante 2020 Autor:

Ozvláštniť luxusný a zároveň športový model vôbec nie je jednoduché. Existuje však osvedčený spôsob, ktorý vždy zaberie. Kabriolet vlajkovej lode od Aston Martinu dokazuje, že auto bez strechy má charizmu.

Anglická automobilka Aston Martin vyniká medzi výrobcami luxusných a športových vozidiel všestrannosťou. Kým značky ako Rolls-Royce a Bentley uprednostňujú maximálne pohodlie, prioritou Ferrari, Lamborghini alebo McLarenu sú športové jazdné vlastnosti. Práve Aston Martin dokáže najlepšie spojiť oba tieto svety, a preto konkuruje všetkým spomínaným automobilkám.

Aston
		Martin DBS Superleggera Volante 2020
Aston
		Martin DBS Superleggera Volante 2020
+26Aston Martin DBS
		Superleggera Volante 2020

Jeho najnovším výtvorom je otvorená verzia vlajkovej lode DBS Superleggera. Luxusné GT už vo verzii s pevnou strechou jasne útočilo na Ferrari 812 Superfast. Kabriolet tradične označovaný v prípade Aston Martinov ako Volante dokazuje, že sklopená plátenná strecha posúva noblesu o úroveň vyššie.

Napriek mimoriadne esteticky prepracovanému...
Napriek mimoriadne esteticky prepracovanému dizajnu plní vonkajší vzhľad aj aerodynamickú funkciu. Autor: Aston Martin

Jazdné vlastnosti otvorenej verzie úpravou karosérie, samozrejme, neutrpeli. Stará sa o to legendárny 5,2-litrový dvakrát preplňovaný vidlicový dvanásťvalec s výkonom 533 kW (715 k) a ohromným krútiacim momentom 900 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli Aston Martin DBS Superleggera Volante za 3,6 sekundy a ručička rýchlomera sa zastaví až na hodnote 340 km/h.

Plátenná strecha tvorená ôsmimi izolačnými...
Plátenná strecha tvorená ôsmimi izolačnými vrstvami sa otvorí za 14 sekúnd. Autor: Aston Martin

Napriek mimoriadne esteticky prepracovanému dizajnu plní vonkajší vzhľad aj aerodynamickú funkciu. Otvory v prednej časti poskytujú dostatočné množstvo chladného vzduchu k brzdám a dvojitý difúzor vzadu zabezpečuje pri maximálnej rýchlosti prítlak 177 kilogramov, čo je len o tri menej ako pri kupé.

Interiér ostal prakticky nezmenený, no pri kabrioletoch sú mimoriadne dôležité parametre sklápacej strechy. Aj v tomto ohľade spôsobuje Aston Martin konkurencii vrásky na čele. Plátenná strecha tvorená ôsmimi izolačnými vrstvami sa otvorí za 14 sekúnd. Jej zatvorenie trvá o dve sekundy dlhšie. Mechanizmus otvárania a zatvárania testovali v extrémnom teple v Údolí smrti v USA a v extrémnej zime za severným polárnym kruhom. Za jeden mesiac dokázali nasimulovať desaťročné pravidelné používanie mechanizmu.

K prvým zákazníkom sa Aston Martin DBS Superleggera Volante dostane už v treťom štvrťroku tohto roka. Základná cena na nemeckom trhu je 295 500 eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Aston Martin #kabriolet #Aston Martin DBS Superleggera #Aston Martin DBS Superleggera Volante
Články podľa značiek