Mini Cooper SE: Štýlový hatchback otvára elektrickú kapitolu značky

15.07.2019 06:00
IMG 20190709 140600
Mini Cooper SE nemá ambície prekonávať konkurenciu v kapacite akumulátorov či praktickosti. Autor:

Konkurencia elektrických áut sa neustále zvyšuje, a to vytvára tlak na prémiových výrobcov, aby ponúkli svoje riešenia. Britská značka Mini vstupuje do boja o zákazníka modelom SE, ktorý sa v mestskej premávke určite nestratí.

V súčasnosti sa elektromobily dajú využiť hlavne v meste. V dopravných zápchach šetria energiu a majiteľ ich dokáže priebežne dobíjať a predchádzať obavám z vybitia akumulátorov a uviaznutia na krajnici. Vzhľadom na vysokú nákupnú cenu a obmedzenú použiteľnosť nedokážu elektrické autá zatiaľ zastúpiť tradičné rodinné segmenty.

Mini
		Cooper
		SE
Mini Cooper
		SE
+32Mini Cooper
		SE

Keď sa však na vec pozrieme z pohľadu Mini, zistíme, že v minulosti už dokázalo ponúknuť priekopnícke riešenia v oblasti mobility. Pred šesťdesiatimi rokmi vyrobili na Britských ostrovoch model, ktorý dokázal z minima vyťažiť maximum a ponúkol väčšine obyvateľstva možnosť individuálnej dopravy. Teraz sa v Oxforde snažia o niečo podobné. V hlavnej úlohe však už nevystupujú nízke náklady, ale dokonalé jazdné vlastnosti a štýl.

Ikonický hatchback poháňa elektromotor s...
Ikonický hatchback poháňa elektromotor s výkonom 135 kW (184 k) a krútiacim momentom 270 Nm. Autor: Pravda, Matej Mikula

Mini Cooper SE nemá ambície prekonávať konkurenciu v kapacite akumulátorov či praktickosti. Jeho úlohou je vyjadriť životný štýl majiteľa a poskytnúť výnimočný zážitok z jazdy. Zároveň sa snaží príliš sa neodlišovať od Mini Cooperov poháňaných spaľovacími agregátmi. Veď víťaznú zostavu netreba meniť.

V interiéri je najväčšou zmenou oproti...
V interiéri je najväčšou zmenou oproti doterajším modelom prítomnosť displeja vo funkcii prístrojového panelu. Autor: Pravda, Matej Mikula

Ikonický hatchback poháňa elektromotor s výkonom 135 kW (184 k) a krútiacim momentom 270 Nm. To je slušná porcia, ak uvážime, že auto váži len 1 365 kilogramov. Je to len o 145 kg viac ako má Mini Cooper S s automatickou prevodovkou. Mini Cooper SE si pritom v podlahe nosí batérie s kapacitou 32,6 kWh. Tie vystačia na 235 až 270 kilometrov jazdy v závislosti od poveternostných podmienok.

Oproti spomínanej benzínovej verzii má tá elektrická o 18 mm vyšší podvozok. Spoločnú však majú trojdverovú karosériu a objem batožinového priestoru, a to 211 litrov a po sklopení operadiel zadných sedadiel 731 litrov. Obe verzie sú si podobné aj dizajnom. Elektrické Mini si zachovalo typický tvar okien kabíny aj predných svetlometov. Vzadu nechýbajú svetlá s motívom britskej vlajky Union Jack. Mini Cooper SE sa odlišuje zaslepenou prednou masku, plnšími diskami kolies pre lepšiu aerodynamiku a absentujúcimi výfukmi.

Tak ako sa na prémiový mestský elektromobil patrí, nebude ani elektrické Mini brzdou premávky. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 7,3 sekundy. Z 0 na 60 km/h to stihne za 3,9 s. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 150 km/h. Nové Mini bude možné nabíjať na 50-kilowattových nabíjacích staniciach, čo znamená, že na 80% kapacity sa batérie nabijú za 35 minút.

Vzadu nechýbajú svetlá s motívom britskej...
Vzadu nechýbajú svetlá s motívom britskej vlajky Union Jack. Autor: Pravda, Matej Mikula

V interiéri je najväčšou zmenou oproti doterajším modelom prítomnosť displeja vo funkcii prístrojového panelu združujúceho informácie o rýchlosti a o množstve energie uskladnenej v akumulátoroch. Vodič bude mať na výber zo štyroch jazdných režimov, a to Sport, Mid, Green a Green+. Zároveň si bude môcť zvoliť dve úrovne intenzity rekuperácie energie, pričom pri účinnejšom premieňaní kinetickej energie na elektrickú bude auto možné ovládať len pedálom akcelerátora.

Na výber budú štyri úrovne výbav, od ktorých sa...
Na výber budú štyri úrovne výbav, od ktorých sa bude odvíjať vyzdobenie interiéru. Autor: Pravda, Matej Mikula

Na výber budú štyri úrovne výbav, od ktorých sa bude odvíjať vyzdobenie interiéru. Okrem lakov karosérie a farby čalúnenia budú môcť zákazníci vyberať medzi šestnásťpalcovými a sedemnásťpalcovými diskami kolies. Súčasťou základnej výbavy sú LED svetlá, dvojzónová automatická klimatizácia, nezávislé vykurovanie s tepelným čerpadlom a navigácia Connected.

Mini Cooper SE sa začne vyrábať v novembri a do predaja by sa malo dostať začiatkom budúceho roka. Z liniek bude schádzať v domovskom závode v anglickom Oxforde.

Technické údaje

Typ motora elektromotor
Maximálny výkon (kW/k) 135/184
Maximány krútiaic moment (Nm) 270
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 7,3
Zrýchlenie z 0 na 60 km/h (s) 3,9
Maximálna rýchlosť (km/h) 150
Kapacita akumulátorov (kWh) 32,6
Maximálny výkon nabíjačky (kW) 50
Spotreba elektriny (kWh/100 km) 13,2–15
Dojazd (km) 235–270

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#elektromobil #Mini #Mini Cooper #Mini Cooper S #Mini Cooper SE
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek