Toyota predstavuje novú platformu GA-B pre malé autá. Debutuje v Yarise

23.09.2019 12:00

Malé modely Toyoty čoskoro prepriahnu na novú verziu platformy TNGA. Prinesie im lepšie jazdné vlastnosti, viac komfortu a nižšiu hmotnosť. Vychytávkou je možnosť nezávislého zavesenia všetkých kolies.

Nová verzia platformy TNGA bude ľahšia, tuhšia...
Nová verzia platformy TNGA bude ľahšia, tuhšia a modulárnejšia. Využíva pevnejšie spoje a viac vysokopevnostnej ocele. Autor: Toyota

S príchodom novej generácie Priusu v roku 2015 sa predstavila aj úplne nová podlahová platforma TNGA. Neskôr putovala do ďalších modelov Toyoty, napríklad do crossoveru CH-R a najnovšie do novej rodiny Corolla. Väčšie modely ako Camry a tiež Lexus ES prepriahli vlani na platformu GK-A, čo je väčšia verzia TNGA. Len najmenšie modely, najmä Yaris, ktorý je na trhu už od roku 2011, podopiera staršia technika. To sa však zakrátko zmení.

Platforma prinesie možnosť nezávislého...
Platforma prinesie možnosť nezávislého zavesenia zadných kolies, čo je v subkompaktnom segmente naozaj výnimočné. Možno práve kvôli chystanému malému crossoveru, ktorý by mohol dostať elektrickú štvorkolku. Autor: Toyota

Toyota totiž predstavuje úplne novú verziu TNGA s názvom GA-B, určenú práve subkompaktným modelom. Konštrukcia preberá všetky výhody. Vďaka nasadeniu vysokopevnostnej ocele je platforma ľahšia a tuhšia. Na pevnosti sa podieľajú aj nové spoje. Modularita umožňuje meniť rázvor náprav, rozchod a dokonca aj zavesenie. Predné kolesá síce vedú tlmičové vzpery McPherson, ale tie zadné môžu použiť vlečnú nápravu alebo nezávislé viacprvkové zavesenie, čo je v tomto segmente naozaj ojedinelé.

Ako vidieť, myslelo sa aj na priestor pre...
Ako vidieť, myslelo sa aj na priestor pre batérie hybridných verzií. Autor: Toyota

Zmenila sa aj geometria ergonómie. Vodič sedí nižšie a má možnosť väčšieho rozsahu nastavenia volantu. Jazdným vlastnostiam zasa prospeje nižšie ťažisko. Platforma, samozrejme, počíta aj so zástavbou batérií pre hybridné verzie. Premiéru by mohla mať v novej generácii Yarisu, ktorý by sa mohol ukázať na autosalóne v Tokiu už túto jeseň. A nepochybne bude aj základom úplne nového malého crossoveru, ktorý by mal v ponuke nahradiť súčasné Aygo. Oba modely budú schádzať z výrobných liniek španielskeho závodu Valenciennes.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Toyota #GA-B
Články podľa značiek