Aston Martin DBS GT Zagato: Výročná Superleggera je pekelne drahá. A má dvojičku

10.10.2019 06:00

Sté výročie talianskej karosárne Zagato sa Aston Martin rozhodol osláviť vo veľkom štýle. A priznajme, aj na ňom poriadne zarobiť. Nové DBS GT Zagato si totiž musíte kúpiť spolu s reinkarnovaným DB4 Zagato Continuation.

DBS GT Zagato vznikne len v devätnástich...
DBS GT Zagato vznikne len v devätnástich exemplároch. Základom je DBS Superleggera. Zmenený bol ale takmer každý diel karosérie. Vrátane masky a reflektorov. Autor: Robert Hüttner, Aston Martin

Britský Aston Martin a talianska karosáreň Zagato majú za sebou viac ako 60-ročnú spoluprácu. Navyše Zagato slávi v tomto roku sté narodeniny. To nemohlo ostať v Gaydone bez povšimnutia. A ani neostalo. Tento rok sa nesie v znamení projektu DBZ Centenary. Čo to znamená? Už na jar prišiel na svet reinkarnovaný historický model DB4 Zagato Continuation, teda replika originálu postavená kombináciou tradičných a moderných technológií. Problémom je, že s týmto „veteránom“ nebudú môcť majitelia vyraziť na bežné cesty. Pôvodná technika totiž znemožnila homologizáciu.

Spojitosť zo Zagatom je jasná najmä zozadu....
Spojitosť zo Zagatom je jasná najmä zozadu. Typický tvar stĺpikov dopĺňa bublinová strecha. Autor: Robert Hüttner, Aston Martin

V Gaydone však majú riešenie. A to poriadne drahé. DB4 Zagato Continuation vám totiž predajú s ďalšou „limitkou“ – DBS GT Zagato. Tá na cesty, samozrejme, môže, pretože jej základom nie je nič iné ako aktuálny Aston Martin DBS Superleggera – vlajková loď automobilky s dvakrát preplňovaným 12-valcom 5,2 V12 s výkonom 533 kW a krútiacim momentom 900 Nm. Pre potreby DBS GT Zagato dokonca výkon stúpol až na 559 kW. Podstatnejšie sú ale dizajnové zmeny, odkazujúce na historickú kooperáciu Astonu a Zagata. Nechýba zväčšená predná maska s kosoštvorcovým „výpletom“ ale najmä bublinová strecha a typický zadný stĺpik.

Dekorácie v interiéri vznikali pomocou 3D...
Dekorácie v interiéri vznikali pomocou 3D tlače. To umožňuje budúcim zákazníkom vybrať si prakticky akýkoľvek materiál a jeho povrchovú úpravu. Pokojne môže ísť aj o 18-karátové zlato. Autor: Robert Hüttner, Aston Martin

Kompozitná karoséria je lakovaná červenou farbou Supernova Red, s ktorou kontrastuje čierna strecha a zlaté kolesá. Tento vzácny kov dekoruje výduchy predných blatníkov či logá. Podobný farebný koncept nájdeme v interiéri, kombinujúcom červenú kožu a zlaté dekorácie vyrobené 3D tlačou. Len táto fáza výroby si vyžiaduje 100 hodín práce. Takže je jasné, že DBS GT Zagato bude poriadne drahou hračkou. Vznikne len 19 exemplárov a rovnaký počet reinkarnovaného DB4 Zagato Continuation. Za tieto dvojičky si od vás automobilka vypýta astronomických 6 000 000 libier bez dane. Pritom ponúka ďalšiu individualizáciu. Práve 3D tlač totiž umožňuje vytvárať špecifické dekorácie vrátane použitia 18-karátového zlata.

Novinku z Gaydonu vám predajú spolu s replikou...
Novinku z Gaydonu vám predajú spolu s replikou DB4 Zagato. Aj preto sa cena vyšplhala na astronomických šesť miliónov libier bez dane. Autor: Robert Hüttner, Aston Martin
Aston
		Martin DBS GT Zagato -
		2019
Aston
		Martin DBS GT Zagato -
		2019
+11Aston Martin DBS GT
		Zagato -
		2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zagato #Aston Martin Superleggera #Aston martin DBS GT Zagato #Aston Martin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek