Mazda ide opäť proti prúdu. Vyvíja celkom novú generáciu dieslov!

23.10.2019 16:00

Japonské automobilky mali k naftovým motorom vždy pomerne rezervovaný vzťah. Po afére Dieselgate s nimi do budúcnosti už vlastne ani nerátajú. Okrem jednej výnimky. Je ňou Mazda.

Je pravdepodobné, že nový naftový motor Mazdy...
Je pravdepodobné, že nový naftový motor Mazdy využije poznatky, ktoré automobilka získala pri vývoji revolučného benzínového motora Skyactiv-X využívajúceho aj vznetový cyklus. (ilustračná snímka) Autor: Mazda

Mazda oznámila, že už na budúci rok predstaví novú generáciu naftových motorov. To je pomerne šokujúce, pretože japonská konkurencia už nad naftou v podstate vyniesla ortieľ smrti. Toyota v osobných autách nahradila diesle hybridmi, Honda sa s poslednými naftovými agregátmi rozlúči v roku 2021, Nissan v roku 2025 a v Suzuki ich nenájdete už ani dnes. Mazda, známa svojím konzervatívnym prístupom, napríklad vytrvalým presadzovaním atmosférických benzínových motorov, však v nafte vidí stále potenciál.

„Držíme sa naftových motorov. Už na budúci rok predstavíme nový prístup k ich budúcnosti. Ukážeme, aké vedia byť účinné a čisté,“ oznámil šéf európskeho vývoja Mazdy Christian Schultze. A dodal veľmi prekvapujúcu poznámku o tom, že „medzi naftovými a benzínovými motormi nemusia byť veľké rozdiely“. Naznačuje to, že Mazda pri novom dieselovom agregáte využije skúsenosti zo svojho benzínového 4-valca Skyactive-X, ktorý v určitých režimoch využíva proces zapálenia zmesi vznietením, podobne ako naftové motory.

Mazda sa podľa Schultzových slov rozhodne nechce spoliehať na jediný druh pohonu. A už vôbec nie iba elektrický, hoci už o pár dní na autosalóne v Tokiu predstaví svoj prvý čistý elektromobil. Automobilka tiež pracuje na hybridoch a plug-in hybridoch. Každý z pohonov má cieliť na inú skupinu zákazníkov a zároveň je poistkou pre prípad, že by sa niektorá z alternatív nepresadila. Dieslom však Mazda naozaj verí. Inak by Schultze nepovedal: „Dúfame, že sa vlády prebudia a uvidia, že elektrifikácia je síce jednou z ciest, ale že existujú aj ďalšie.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#naftové motory #Mazda #dieselové motory
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek