Škoda Octavia 2020: Koniec tajomstvám. Unikol exteriér aj interiér!

05.11.2019 19:00

Už minulý týždeň Škoda odhalila všetky kľúčové informácie o štvrtej generácii Octavie. Chýbajú v podstate len oficiálne snímky exteriéru a interiéru. Lenže automobilku predbehli sociálne siete. Takže tu máme profil kombi bez „maskáčov“ aj prvý pohľad do kabíny.

Uniknutá snímka Octavie ukazuje siluetu verzie...
Uniknutá snímka Octavie ukazuje siluetu verzie kombi. Hoci do dĺžky pribudlo len 22 mm, v kufri je až 640 litrov pre batožiny, teda o 30 viac. Autor: Twitter

Nová Octavia už nemá takmer žiadne tajomstvá. Na svete je oficiálna tlačová správa a podrobné informácie o rozmeroch, motorizáciách či infotainmente. Škoda tiež zverejnila skice a snímky maskovaných predsériových prototypov. Do skladačky chýbajú už len oficiálne fotografie. Tie zverejní Škoda 11. novembra súčasne so statickým odhalením svojho bestselleru. Tak trochu škrt v plánoch automobilky však urobili sociálne siete. Začali na nich totiž kolovať neoficiálne snímky profilu verzie kombi a tiež kabíny. Potvrdzujú to, čo Škoda už naznačila.

Najväčšími zmenami prešla kabína. Palubná doska...
Najväčšími zmenami prešla kabína. Palubná doska bude pripomínať novú Scalu vrátane nového infotainmentu s dvoma displejmi a head-up displejom. Nový je aj dvojramenný volant a elektronický volič prevodovky. Autor: Twitter

Predná časť je inšpirovaná novou Scalou. Takže maska je umiestnená nižšie. Nadväzovať na ňu budú klinovité reflektory, tentoraz s aj s technológiou Matrix-LED. Vzadu sa namiesto loga objaví nápis Škoda. Silueta kombi, ako ukazuje uniknutá fotografia, bude o čosi dynamickejšia. Tak trochu pripomína väčší Superb. Octavia bude zároveň jedným z najaerodyna­mickejších modelov v triede. Liftback dosiahol hodnotu koeficientu odporu vzduchu Cd 0,24. Rozmery sa však meniť príliš nebudú. Do dĺžky pribudlo len 19 mm v prípade liftbacku a 22, ak hovoríme o kombi. Nárast v šírke je len 15 mm. Rázvor ostal na pôvodnej úrovni 2 686 mm.

Najviac zmien sa odohrá v interiéri. Neoficiálna snímka, vôbec prvá, ukazuje nový 10-palcový digitálny kokpit aj 10-palcový displej infotainmentu. Vidíme tiež ďalšiu novinku v podobe elektronického voliča automatickej prevodovky, ktorý nahrádza pôvodnú kulisu, a najmä nový dvojramenný volant. Tiež vieme, že Octavia dostane head-up displej. Celkové riešenie palubnej dosky odkazuje na štýl Scaly. Kufor kombi má dosiahnuť rekordných 640 litrov, o 30 viac ako v minulosti. Pod prednou kapotou sa objavia motory 1,0 TSI, 1,5 TSI, 2,0 TSI a 2,0 TDI. Chýbať nebude ani plug-in hybridný pohon vo verziách Octavia iV a RS.

Verzia G-Tec bude spaľovať CNG. Nová Octavia sa dostane k zákazníkom začiatkom budúceho roka. Najprv ako kombi a až následne s karosériou liftback. V pláne je tiež outdoorový Scout. Octavia oslavuje v tomto roku šesťdesiate narodeniny. Od roku 1959 zišlo z liniek 6,5 milióna exemplárov. Predaj výbehovej generácie tvoril ročne asi 400 000 kusov, čo znamená, že Octavia je najpredávanejším modelom značky. Z toho až dve tretiny pripadajú na kombi. V súčasnosti je najpredávanejším modelom značky v Českej republike, Rakúsku, vo Švajčiarsku, Fínsku, v Maďarsku, Poľsku, Srbsku a v Bielorusku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Škoda-Auto #Škoda Octavia #Škoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek