Hyundai Vision T: SUV do zástrčky má ‘čarovné‘ svetlá

20.12.2019 12:00

Na autosalóne v Los Angeles predstavil Hyundai koncept plug-in hybridného SUV s inovatívnou svetelnou technikou. Ak svetlá nesvietia, ani o nich neviete.

Vision T kombinuje ostré motívy s výrazne...
Vision T kombinuje ostré motívy s výrazne aerodynamickými líniami. Najinovatívnejším prvkom je predná parametrická maska s aktívnymi lamelami. Jednotlivé bunky sa v nej menia na otvory pre prívod chladiaceho vzduchu alebo na svetlá. Autor: Hyundai

SUV sú častou témou konceptov. Napokon, ich predaje neustále rastú. Celosvetovo si táto kategória privlastnila už viac ako tretinu ročných registrácií. Z ich módy ťaží aj Hyundai, a tak neprekvapí, že na autosalóne v Los Angeles predstavil práve štúdiu SUV. Vison T má na dĺžku 4 610, na šírku 2 014 a na výšku 1 704 mm. Takže sa pozeráme na víziu čohosi, čo by mohlo v blízkej budúcnosti vystriedať súčasný Tucson, alebo skôr väčšie Santa Fe. Rozmermi totiž stojí medzi nimi. Len rázvor náprav sa natiahol na 2 804 mm. Vision T je v poradí už siedmym konceptom Hyundaia, ktorý využíva dizajnový jazyk Sensous Sportiness, teda zmyselnú športovosť. Naposledy sme ju mohli vidieť na koncepte Hyundai 45 v septembri na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Dĺžkou 4 610 mm stojí Vision T medzi súčasným...
Dĺžkou 4 610 mm stojí Vision T medzi súčasným Tusconom a Santa Fe. Veľkým rázvorom náprav ako aj veľkými diskami kolies ich však prekonáva. Autor: Hyundai

Kým však „štyridsaťpäťka“ mierila viac k európskemu vkusu, Vision T má globálnejší charakter. Kombinuje ostré prelisy s výrazne aerodynamickými líniami. Hyundai tvrdí, že dizajnéri vychádzali z dvoch motívov – parametrickej ilúzie a nadprirodzenej konektivity. Ten prvý sa prejavuje najmä v inovatívnej svetelnej technológii. Svetelné efekty sú prepojené prakticky so všetkými povrchmi karosérie. Ale najmä s prednou maskou so skrytými reflektormi, odvodenými zo štúdie Le Fil Rouge. Masku tvoria parametrické lamely. Jednotlivé kosoštvorcové bunky sa otvárajú alebo zatvárajú, čím ovplyvňujú vzhľad, ale aj aerodynamiku. A práve v bunkách sú ukryté aj samotné reflektory.

Zo svetelných efektov ťaží aj zadná časť. Po...
Zo svetelných efektov ťaží aj zadná časť. Po uzamknutí vozidla zhasína ako posledné logo Hyundai. Autor: Hyundai

Ak nie sú aktivované, splývajú so saténovo chrómovým povrchom, ale po aktivácii ich špeciálny zrkadlový systém premení na funkčné osvetlenie. Svetelná šou sa odohráva aj v zadnej časti, kde Hyundai použil trubice DLR. Tie sa rozsvecujú alebo zhasínajú v presne určenom slede, pričom ako posledné zhasne logo automobilky. Svetelné efekty sprevádza aj nabíjanie v oblasti konektoru. Počas dobíjania svieti nápis Blue Drive. Stav je zobrazovaný svetelným kruhom. Ak je kapacita doplnená na maximum, svieti celý jeho obvod. O elektromobil ale nejde. Vision T poháňa bližšie nešpecifikovaná plug-in hybridná sústava, čo je pre kórejského výrobcu novinkou. Doteraz ponúkal len hybridy, mild-hybridy a elektromobily. S výnimkou Ioniqu PHEV.

Práve pohon, o ktorom sme sa nič bližšie nedozvedeli, bude asi tým, čo zamieri zo štúdie na výrobné linky ako prvé. Vynútia si to prísne emisné limity, ktoré vstupujú do platnosti v Európe už budúci rok. Objaviť by sa mohli aj niektoré dizajnové motívy. „V oblasti dizajnu neustále vyvíjame inovatívne riešenia a prostredníctvom dizajnérskeho štýlu zmyselnej športovosti dodávame našim produktom silný emocionálny náboj,“ povedal počas premiéry v Los Angeles SangYup Lee, viceprezident a šéf globálneho dizajnérskeho centra Hyundaiu.

Hyundai
		Vision T Concept -
		2019
Hyundai
		Vision T Concept -
		2019
+10Hyundai Vision T Concept
		-
		2019

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koncept #Hyundai Vision T #Hyundai #Concept #autosalón Los Angeles 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek