Mahle: Nemecká firma chce znížiť spotrebu o 10 %. A to bez hybridu

14.01.2020 16:00

Nielen Mazda sa snaží priniesť do vývoja spaľovacích motorov nové revolučné riešenia. Zo sveta motoršportu ponúka pre sériové agregáty nový proces spaľovania aj nemecká spoločnosť Mahle. Vraj už rokuje s viacerými výrobcami.

Nopvý systém spaľovania zmesi má priniesť...
Nopvý systém spaľovania zmesi má priniesť benzínovým motorom tepelnú účinnosť až 45 %. Autor: Mahle

Nie je to tak dávno čo Mazda ohúrila svet svojom revolučným motorom Skyactiv-X, takzvaným dieselom na benzín, ktorý síce spaľuje benzín ale v určitých režimoch využíva aj princíp vznietenia v naftových agregátoch. A dokonca má úspech. Nová Mazda 3 aj CX-30, ktoré túto technológiu dostali do vienka, idú na dračku. Mazda však nie je jediná, ktorá sa snaží v prospech nižšej spotreby a emisií zmeniť vžité pravidlá hry.

A treba povedať, že spaľovacie motory, ktorých osud je nahnutý, to naozaj potrebujú. Kým totiž bruselskí úradníci by najradšej videli Európu plne elektrifikovanú už o takých 10 – 15 rokov, experti v automobilovom priemysle si dobre uvedomujú, že také jednoduché to nebude a že bez spaľovacích motorov sa ešte dlho nezaobídeme.

Nemecká spoločnosť Mahle preto prichádza so svojim systémom revolučného riadenia spaľovania, ktorý môže byť jednou z ciest ako zvýšiť efektivitu benzínových motorov s vnútorným spaľovaním. Volá sa MJI (Mahle Jet Ignition) a na rozdiel od bežných motorov používa, podobne ako Skyactiv-X od Mazdy, predkomôrku. Pracuje v dvoch režimoch.

Spaľovanie MJI je založené na prúdovej...
Spaľovanie MJI je založené na prúdovej predkomôrke so sviečkou. Tá zapáli len malú dávku paliva, ktorá sa šíri do spaľovacieho priestoru minimálne štyrmi kanálmi, vďaka čomu je možné zapáliť hlavnú dávku chudobnej zmesi pripravenú v predstihu. Autor: Mahle

V aktívnom režime sa 95 % paliva dostáva do valca klasickým spôsobom cez sacie potrubie. Zvyšných päť putuje do takzvanej prúdovej predkomôrky priamym vstrekom. Tu je palivo zapálené iskrou a horiaca zmes sa rozpína cez viacero kanálov do hlavného spaľovacieho priestoru s už pripravenou chudobnou zmesou. Výsledkom je vznietenie zmesi súčasne na viacerých miestach, nie teda len v okolí sviečky, čím dochádza k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu spaľovaniu.

A navyše spaľovaniu pri nižších teplotách, ktoré produkuje menej pevných častíc a možnosť zvýšenia kompresného pomeru. Tepelná účinnosť tak vzrastá až na 45 %, čo je minimálne o päť percent viac ako zvládajú najmodernejšie zážihové motory, a to dokonca v spojení s mild-hybridnou technológiou. V tomto režime má dochádzať k zníženiu emisií CO2 o 10 %, úmerne tomu aj spotreby paliva a až k 95-percentnému zníženiu jedovatých emisií oxidov dusíka (NOx).

V pasívnom móde sa celá dávka paliva dostane do spaľovacieho priestoru cez predkomôrku počas kompresného zdvihu. V tomto režime sa potláčajú tendencie klepania motora pri vysokých zaťaženiach, čím sa zvyšuje výkon. Z toho vyplýva, že aktívny režim využíva motor pri nižších zaťaženiach a pasívny pri vysokom zaťažení. Celé to znie trochu zložito, ale technológia nie je celkom nová. Dokonca je overená. A to priamo v motoršporte. Nový spôsob spaľovania od Mahle už využívajú agregáty v monopostoch F1 od Mercedesu-Benz, Renaultu a Hondy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vstrekovanie paliva #MJI #Mahle
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek