Alfa Romeo Giulia a Stelvio majú vynovené verzie QV

Priaznivci Alfy Romeo vedia, že prívlastok Quadrifoglio Verde znamená poriadnu nálož koní pod kapotou. Po nedávnej modernizácii sedanu Giulia a SUV Stelvio sa „štvorlístok“ objaví aj na nich.

12.05.2020 12:00
debata
Najvýkonnejšie Alfy dávajú svoje DNA najavo... Foto: Alfa Romeo
Alfa Romeo Stelvio QV - 2020 Najvýkonnejšie Alfy dávajú svoje DNA najavo agresívnymi nárazníkmi, čiernym výpletom a úplne novými lakmi karosérie. Pozornosť si zaslúži najmä zelený odtieň Verde.

Alfa Romeo nemá príliš čo oslavovať. Predaj veľkých nádejí, sedanu Giulia a z neho odvodeného SUV Stelvio, nepresviedča o konkurencies­chopnosti voči nemeckým prémiovým modelom. Alfa to však nevzdáva. Po nedávnej modernizácii týchto dvojičiek, ktorá sa podpísala najmä na interiéri a infotainmente, prichádzajú aj ich najvýkonnejšie verzie Quadrifoglio Verde. Technika je identická. Tvorí ju brutálny dvakrát preplňovaný 6-valec s objemom 2,9 litra, ktorý má korene vo Ferrari. Ponúka 510 koní, čo je 377 kW, a 600 Nm krútiaceho momentu. Tieto spracúva 8-stupňová automatická prevodovka a posiela k obom nápravám cez systém Alfa Active Torque Vectoring.

Srdcom ostrých dvojičiek je vidlicový 6-valec... Foto: Alfa Romeo
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio Verde - 2016 Srdcom ostrých dvojičiek je vidlicový 6-valec 2,9 BiTurbo s výkonom 377 kW a krútiacim momentom 600 Nm.

V režime Race dokážu dvojičky meniť prevodový stupeň len za 150 milisekúnd. Celé to dopĺňa aktívny podvozok Active Suspension, volič jazdných režimov DNA Pro Selector a perfektné rozloženie hmotnosti v pomere 50 : 50. O zvukovú kulisu sa môže starať príplatkový titánový výfuk Akrapovič so štyrmi karbónovými koncovkami a duálnym režimom. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by malo v oboch prípadoch prebiehať pod štyri sekundy. Zmeny v dizajne možno nazvať len retušami. Aktualizácia spočíva v novej grafike LED svetiel a ich čiernom pozadí. Stelvio QV dostalo navyše úplne nové 21-palcové disky kolies. Ponuku farieb lakov karosérie rozdelili dizajnéri do štyroch tém – Competizione, Metal, Solid a Classic.

Vynovený interiér dostal sploštený kožený... Foto: Alfa Romeo
Alfa Romeo Giulia QV - 2020 Vynovený interiér dostal sploštený kožený volant a najmä 8,8-palcový dotykový displej. Vo verziách QV informuje vodiča aj o tlaku turbodúchadiel a ponúka telemetrické údaje.

V palete sa tak objavuje červený odtieň Rosso, odkazujúci na Alfu 6X Villa d’Este, žltý Ocra, ktorý evokuje GT Junior a najmä zelený Verde z modelu Montreal. Od Moparu môžu zákazníci navyše dostať odľahčené doplnky v podobe karbónovej mriežky či karbónových krytov zrkadiel a karbónového spojlera. Viac zmien prebehlo v kabíne. Prepracovaná stredová konzola ponúka lepšiu ergonómiu ovládacích prvkov, viac úložného priestoru ale najmä 8,8-palcový dotykový displej infotainmentu. Zobrazovať sa na ňom môžu aj špecifické údaje ako tlak turbodúchadiel, okamžitý výkon a krútiaci moment až po telemetriu, ak si s niektorou z ostrých dvojičiek vyrazíte na okruh.

Ak vám nestačí štandardný výfuk, Alfa vám dodá... Foto: Alfa Romeo
Alfa Romeo Stelvio QV - 2020 Ak vám nestačí štandardný výfuk, Alfa vám dodá titánový výfukový systém Akrapovič so štvoricou karbónových koncoviek.
Novinkou je tiež sploštený volant, perforované kožené čalúnenie a ponuka červených alebo zelených bezpečnostných pásov namiesto štandardných čiernych. Doplatiť sa dá za karbónové sedadlá Sparco. Napriek tomu, že obe novinky ponúkajú mimoriadnu spätosť vodiča s vozidlom, Alfa Romeo nešetrilo na asistenčných systémoch, ktoré dodal nemecký Bosch. Tie zodpovedajú úrovni SAE 2, takže Giulia QV a Stelvio QV obsahujú asistent na udržiavanie v jazdnom prúde, monitoring slepých uhlov zrkadiel, adaptívny tempomat detekujúci rýchlostné limity či asistent pre jazdu v kolónach. Alfa tvrdí, že systémy sú navrhnuté tak, aby neublížili radosti z jazdy.
Alfa Romeo Stelvio QV - 2020
Alfa Romeo Stelvio QV - 2020
+26Alfa Romeo Stelvio QV - 2020

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #facelift #Alfa Romeo #Alfa Romeo Giulia #Alfa Romeo Stelvio
Články podľa značiek