Ford F-150: Nová generácia americkej ikony má pod kapotou hybrid

01.07.2020 06:00
6412917
Exteriér podstúpil len minimálne úpravy. Autor:

Hoci v Európe sú veľké pick-upy raritným úkazom, v USA ide o ťažiskový segment, v ktorom je Ford F-Series kráľom. Ani tradičný zámorský model však neobišla snaha o zníženie emisií, a preto je základnou motorizáciou hybrid.

Americká automobilka Ford pred časom oznámila, že v budúcnosti sa chce zamerať hlavne na segmenty SUV a pick-upov a zdokonaľovať športový model Mustang. Keďže v Spojených štátoch amerických sú pick-upy rovnako obľúbené ako SUV a crossovery, nová generácia legendárneho modelu F-150 nesmie v žiadnom ohľade zostávať.

Elektromotor s výkonom 35 kW (47 k) je...
Elektromotor s výkonom 35 kW (47 k) je zakomponovaný do 10-stupňovej automatickej prevodovky. Autor: Ford

Čo by to však bolo za ikonu, keby si nezachovala tradičné prvky? Nemožno sa preto čudovať, že exteriér podstúpil len minimálne úpravy. Novinkou sú vylepšené LED svetlá a prepracované nárazníky, maska a kapota. Predná maska dostala funkciu uzatvárania otvorov, čo pri vyšších rýchlostiach zlepšuje aerodynamiku a tým znižuje spotrebu paliva. Okrem toho sa zo spodnej časti automaticky vysúva splitter.

Okrem hybridizácie sa nová generácia môže...
Okrem hybridizácie sa nová generácia môže pochváliť aj modernou elektronikou. Autor: Ford

Hlavnou zmenou je však základná pohonná jednotka, ktorú tvorí 3,5-litrový vidlicový šesťvalec s výkonom 280 kW (375 k) a krútiacim momentom 637 Nm, ktorý spolupracuje s desaťstupňovou automatickou prevodovkou. Práve do nej je zakomponovaný elektromotor s výkonom 35 kW (47 k). Ten čerpá energiu z akumulátora s kapacitou 1,5 kWh. Napriek hybridnej technike pod kapotou utiahne Ford F-150 príves s hmotnosťou 5,5 tony.

Predná maska dostala funkciu uzatvárania...
Predná maska dostala funkciu uzatvárania otvorov, čo pri vyšších rýchlostiach zlepšuje aerodynamiku a tým znižuje spotrebu paliva. Autor: Ford

Okrem hybridizácie sa nová generácia môže pochváliť aj modernou elektronikou. Z hľadiska bezpečnosti jazdy dohliada na vodiča predkolízny asistent s autonómnym brzdením, asistent jazdy s prívesom a adaptívny tempomat na úrovni SAE 2, ktorý na diaľnici dovoľuje využívať poloautonómny režim riadenia bez nutnosti držať volant.

V interiéri možno ovládať informačno-zábavný systém Sync4 cez osem alebo dvanásťpalcovú dotykovú obrazovku. Prístrojový panel môžu tvoriť tradičné ukazovatele rýchlosti a otáčok spolu so štvorpalcovým displejom, no vyššie verzie ponúkajú dvanásťpalcový digitálny prístrojový štít. Prestíž na palube zvyšuje prítomnosť audiosústavy Bang & Olufsen, ktorá má v prevedení Sound System Unleashed až 18 reproduktorov.

Ford
		F-150
Ford
		F-150
+15Ford
		F-150

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pick-up #hybrid #Ford F-Series #Ford F-150 #Ford
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek