Rolls-Royce Dawn Silver Bullet: ‘Strieborný rebel‘ prišiel o dve sedadlá. Z kabria je roadster!

28.08.2020 10:00

Limitovaná edícia jediného kabrioletu automobilky Rolls-Royce vznikne len v päťdesiatich exemplároch. A je naozaj zvláštna. Dawn Silver Bullet totiž prišiel o dve zadné sedadlá. Namiesto nich dostanú zákazníci balíček zážitkov.

Dawn Silver Bullet chce oživiť spomienky na...
Dawn Silver Bullet chce oživiť spomienky na dvadsiate roky, keď bol synonymom slobody dvojmiestny roadster. Aj preto prišiel o dve zadné sedadlá. Autor: Rolls-Royce

Rolls-Royce má dlhú tradíciu limitovaných edícií, alebo ak chcete kolekcií, a tou najnovšou je Dawn Silver Bullet. Prvýkrát sme o nej počuli už v marci, tesne pred koronakrízou. A ako sa zdá, o miesto na svete neprišla. Naopak, automobilka z Goodwoodu ju predstavuje v pokoronových časoch plnej kráse. Jej cieľom je zabudnúť na svet sužovaný pandémiou a pripomenúť zlaté, v tomto prípade ale skôr strieborné časy hollywoodskej rebélie v dvadsiatych rokoch. Je ódou na slobodu, s ktorou sa vtedy spájali najmä roadstery. Ale ako urobiť z luxusného Dawnu roadster? V Goodwoode na to prišli.

Kolekcia, z ktorej vznikne len 50 vzácnych exemplárov, prišla o zadné sedadlá. Namiesto nich sú tu nádherné, kožou čalúnené a karbónom vyzdobené bubliny Aero Cowling. Nielenže to dobre vyzerá, ale dvojmiestnej posádke to poskytne priestor pre ďalšiu batožinu. Tá sa nepochybne zíde, pretože Rolls-Royce definuje Silver Bullet ako ideál na dlhé výlety krajinou bez konkrétneho cieľa. Strieborným, ultrakovovým lakom Brewster Silver odkazuje Bullet na tradíciu modelov Silver Dawn, Silver King, Silver Silence a Silver Specter. Kontrastuje s ním čierna maska či čierny lem, ktorý sa tiahne okolo kabíny.

Dawn Silver Bullet chce oživiť spomienky na...
Dawn Silver Bullet chce oživiť spomienky na dvadsiate roky, keď bol synonymom slobody dvojmiestny roadster. Autor: Rolls-Royce

Ručne vyrábaný interiér kombinuje medovohnedú kožu s uhlíkovými vláknami, čím prepája podľa automobilky nostalgiu minulosti s inováciami budúcnosti. Čalúnenie stredového tunela má zas evokovať koženú bundu, typickú „uniformu“ rebelantskej mládeže. A s cestovaním to myslí Rolls-Royce naozaj vážne. Dokladuje to ponukou bližšie nešpecifikovaných zážitkových balíčkov, pre každého z majiteľov limitovanej edície. Tí budú môcť šíriť svoje emócie prostredníctvom siete Whispers – vo vlastnom digitálnom priestore značky Rolls-Royce. Technika sa však nemení.

Silver Bullet tak môže počítať s úžasným 12-valcom, ktorý dáva z objemu 6,6 litra 420 kW a 820 Nm krútiaceho momentu. Bude to teda poriadne rýchle dobrodružstvo. Dawn zrýchľuje na stovku v kombinácii s 8-stupňovým automatom za 4,9 sekundy a nebyť obmedzovača, s ľahkosťou by presvišťal hranicu 250 km/h. Pripomeňme, že Dawn sa predstavil v roku 2015 ako otvorená verzia kupé Wright. Dostal však až 80 % nových karosárskych dielcov. Názov prevzal z legendárneho otvoreného modelu z rokov 1949 až 1955. Vzniklo z neho len 28 exemplárov, teda ešte menej, ako vyrobí Rolls-Royce zo Silver Bulletu.

Rolls-Royce Dawn Silver Bullet Collection -
		2020
Rolls-Royce
		Dawn Silver Bullet Collection -
		2020
+7Rolls-Royce Dawn Silver
		Bullet Collection -
		2020

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Silver Bullet #Rolls-Royce Dawn #Rolls-Royce #Goodwood
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek