Dacia Bigster: Toto je nové 7-miestne SUV! Lacné už nebude

15.01.2021 05:00

Daciu čakajú veľké zmeny. Do roku 2025 privedie na svet tri novinky. A medzi nimi aj veľké SUV, ktorému sa doteraz hovorilo Grand Duster. Bude sa tiež musieť viac zblížiť s ruskou Ladou.

Dacia Bigster sa postaví nad súčasný Duster....
Dacia Bigster sa postaví nad súčasný Duster. Napriek off-roadovému vzhľadu naznačenému konceptom však pravdepodobne nedostane pohon oboch náprav. Autor: Dacia

Nový šéf Renaultu Luca de Meo, ktorý vlani zamieril na čelo francúzskej značky zo Seatu, odhalil nový strategický plán skupiny. Okrem Renaultu sa dotkne aj značiek Dacia a Lada. A čakajú ich naozaj veľké zmeny. Obe budú musieť spolupracovať viac ako doteraz. Mieria totiž k podobným cieľovým skupinám, no dnes využívajú štyri rozličné platformy a ponúkajú 17 rôznych modelov. To je drahé a neefektívne. Výnimkou je Lada Largus, ktorá je dvojčaťom prvej generácie Dacie Logan MCV. Do roku 2025 tak nastane „veľké upratovanie“.

Základom Bigsteru bude predĺžená platforma...
Základom Bigsteru bude predĺžená platforma CMF-B skupiny Renault, ktorú už využíva nový Logan aj Sandero. Autor: Dacia

Luca di Meo prezradil, že Dacia a Lada zúžia počet platforiem na jednu jedinú. Pôjde o architektúru CMF-B, ktorú už Dacia používa v nedávno predstavenej tretej generácii Loganu a Sandera. Portfólio sa tiež zúži na 11 karosárskych verzií. Do roku 2025 má prísť celkom sedem noviniek na tejto platforme, z toho tri pripadnú na Daciu. A jednou z nich bude aj 4,6 metra dlhé 7-miestne SUV, o ktorom sa šuškalo už dávnejšie ako o Daciia Grand Duster a ktoré v ponuke vystrieda nie príliš úspešné MPV Lodgy.

Koncept Bigster predstavuje aj nové logo, ktoré...
Koncept Bigster predstavuje aj nové logo, ktoré bude Dacie sprevádzať v najbližších rokoch. Autor: Dacia

Jeho avízom je odhalený koncept Dacia Bigster. Priaznivcov SUV rozhodne potešia jeho tvary, ktoré akcentujú off-roadový imidž. Bigster má robustné blatníky, masívne chránený podvozok a tiež prezentuje nové, sviežejšie logo Dacie. Pravdou však je, že technika Bigsteru až taká off-roadová nebude. Platforma CMF-B totiž neponúka pohon 4 × 4. Ten preto ostane výsadou súčasného Dusteru. Otázkou je, dokedy ho Dacia udrží na linkách, pretože Duster kazí jej emisný priemer a nie je v ňom možné použiť žiadnu nízkoemisnú technológiu.

To Bigster sa elektrifikácii brániť nebude. Z hľadiska ceny sa však očakáva maximálne hybridný pohon E-Tech, známy z nových Renaultov. Zároveň to ale znamená, že Bigster bude i tak výrazne drahší ako všetky súčasné Dacie. Šéf automobilky Denis Le Vot, v tom však problém nevidí. Tvrdí, že vyššia priemerná cena Dacií bude pre rumunskú značku znamenať väčšie marže a vyšší zisk. Podobne to bude aj Ladou, ktorá tiež predstaví nový model segmentu C. Pravdepodobne pôjde o dvojča Bigsteru a možno o nástupcu legendárnej Nivy. Absencia pohonu 4 × 4 však Rusov asi veľmi nepoteší.

Dacia
		Bigster Concept -
		2021
Dacia
		Bigster Concept -
		2021
+12Dacia Bigster Concept -
		2021

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Lada #Dacia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek