Easyrain: Neuveriteľné, aquaplaning dokáže skrotiť voda!

19.02.2021 12:00

Je to šialené alebo geniálne? Spoločnosť Easyrain sa rozhodla bojovať s nebezpečným aquaplaningom tým najmenej pravdepodobným spôsobom – vodou! A ono to naozaj funguje.

Systém Aquaplaning Intelligent System rozrušuje...
Systém Aquaplaning Intelligent System rozrušuje vrstvu vody pred pneumatikou silným prúdom vody, ktorá strieka z trysiek. Autor: Easyrain

Aquaplaning je extrémne nebezpečný jav. Ak sa medzi pneumatikou a vozovkou vytvorí vrstva vody, auto sa stane neovládateľným. Na rovine nemusia byť následky až také dramatické. Stačí dať dole nohu z plynu a počkať, kým sa trakcia obnoví. Pri prejazde zákrutou vás však takáto sekunda či dve môžu stáť život. Auto totiž nijakým spôsobom nereaguje na riadenie a vyletí z cesty. Skoncovať s týmto rizikom sa podujala spoločnosť Easyrain a do projektu zaangažovala nemecký Bosch a dokonca aj spoločnosť Italdesign, ktorú vlastní koncern Volkswagen.

Systém AIS sa skladá z nádrže na vodu,...
Systém AIS sa skladá z nádrže na vodu, vysokotlakového čerpadla a dvoch trysiek pred prednými kolesami. Autor: Easyrain

Výsledkom je systém AIS (Aquaplaning Intelligent System), ktorý dokáže rozrušiť vodu pred pneumatikou tým najmenej očakávaným spôsobom. Predstavte si, AIS si pomáha vodou. Zdá sa to nelogické, pretože pridať ešte viac vody k vode by za normálnych okolností znamenalo ešte väčšie riziko. Ono to tak ale celkom nie je. Systém sa skladá zo zásobníka kvapaliny, vysokotlakového kompresora a dvoch trysiek. Jedna je umiestnená pred ľavým a druhá pred pravým predným kolesom. Keď senzory zaregistrujú riziko vzniku aquaplaningu, z trysiek začne pod vysokým tlakom striekať úzky prúd vody.

Pozrite sa ako voda bojuje s vodou

Tento prúd rozruší vodnú vrstvu. Vody teda viac ubudne ako pribudne a pneumatika má šancu ostať v kontakte s asfaltom. Autori projektu už systém vyskúšali na Audi A6. Test je povzbudzujúci. Kým vozidlo s deaktivovaným AIS v zákrute, ktorá je pokrytá veľkou vrstvou vody, stratilo trakciu a pokračovalo nekontrolovane v priamom smere, s aktivovaným AIS prejazd zvládlo bez problémov. Podľa Easyrain dokáže v súčasnosti systém znížiť riziko aquaplaningu v priamom smere o 35 percent a v zákrutách o 30 percent. V budúcnosti má ale účinnosť rásť. Zatiaľ nie je známe, kedy sa systém objaví v sériovej výrobe.

Predpokladáme, že to bude v niektorom z modelov koncernu VW. Pravdepodobne si ešte AIS vyžiada ďalší vývoj. Jeho nevýhodou môže byť napríklad veľké množstvo vody, ktoré si musí vozidlo voziť v nádrži, čo zvyšuje hmotnosť auta a tým pádom aj ostro sledované emisie CO2.

Easyrain
		- systém AiS proti
		aqaplaningu
Easyrain -
		systém AiS proti
		aqaplaningu
+6Easyrain - systém AiS
		proti
		aqaplaningu

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ital Design #Easyrain #Bosch #aquaplaning
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek