Toyota Aygo X Prologue: Z tohto ‘drzého‘ konceptu bude malá Toyota

Mnoho značiek odpisuje malé autá. Toyota nie. Pre segment A hľadá nový štýl. A zdá sa, že sa jej to podarilo. Svieži koncept Aygo X Prologue čerpá zo sveta crossoverov. Od sériového modelu sa líšiť príliš nemá.

22.03.2021 10:00
debata
Toyota Aygo sa už v blízkej budúcnosti zmení na... Foto: Toyota
Toyota Aygo X Prologue Concept - 2021 Toyota Aygo sa už v blízkej budúcnosti zmení na hravý crossover. Zaujme zvýšeným podvozkom, veľkými kolesami aj dvojfarebným lakovaním karosérie.

Malé autá to majú „nahnuté“. Zákazníci logicky očakávajú, že budú lacné, lenže kvôli nízkym emisiám a bezpečnostným nárokom musia byť vybavené rovnakými technológiami, ako ich väčší súrodenci. Množstvo automobiliek sa preto z dôvodu nízkej marže rozhodlo, že segment A opustí. Napríklad Škoda zastavila výrobu Citigo a nejasný osud majú aj nástupcovia Citroënu C1 a Peugeotu 108. Pravdepodobne budú elektrickí. Pragmatická Toyota sa ale na vec pozrela inak. Pre nástupcu svojho Ayga, ktoré je vstupnou bránou do sveta Toyoty, hľadá nový štýl. A zdá sa, že ho našla. Demonštruje to na mimoriadne invenčnom koncepte Aygo X Prologue.

Štúdiu navrhlo európske dizajnérske centrum ED2, neďaleko francúzskeho Nice, kde sa zrodila väčšina európskych modelov Toyoty posledných dvoch dekád. Nové Aygo vidí v blízkej budúcnosti ako hravý miniatúrny crossover. „Verím, že s modelom Aygo X Prologue ukazujeme, že aj malé auto môže mať veľkú a odvážnu osobnosť,“ povedal Ken Billes, asistent hlavného dizajnéra. Lance Scott. Dizajnový šéf ED2, ho dopĺňa: „Srdcom Ayga bola vždy hravosť a zábava. Teraz sme do jeho DNA pridali ešte štipku korenia, aby sme zvýšili jeho atraktívnosť.“ Rozmery síce nepoznáme, ale aj na malom formáte prezentuje Aygo X nevšednú dávku invencie.

Zadný nárazník ukrýva výsuvný nosič bicyklov.... Foto: Toyota
Toyota Aygo X Prologue Concept - 2021 Zadný nárazník ukrýva výsuvný nosič bicyklov. Aygo tak bude pripravené vyraziť z mesta do prírody.

Koncept má výrazne klinovitý profil, veľké kolesá a dvojfarebné lakovanie. Špeciálne preň „namiešali“ dizajnéri kombináciu červenej farby Sparking Chilli Red s modrými metalickými vločkami a čiernej farby, ktorá sa objavuje na mohutných prahoch, lemoch blatníkov či na streche. Rovnako kreatívne sú riešené svetlá. Vpredu lemujú kapotu a vzadu výklopné veko. Ak by sa Aygo X dostalo v tejto podobe na výrobné linky, úspech má zaručený. Navyše disponuje piatimi dverami, čo ho robí nesmierne praktickým, a zvýšený podvozok zasa odolným voči nástrahám mestskej džungle. V zadnom nárazníku je integrovaný nosič bicyklov.

Dobrodružstvá, ktoré nové Aygo sľubuje, si posádka bude môcť zachytiť vďaka kamerám v spätných zrkadlách. Do interiéru nás však zatiaľ Toyota nepustila, rovnako ako pod prednú kapotu. No keďže je Aygo X postavené na platforme GA-B, ktorú už využíva úradujúce európske auto roka, Toyota Yaris, môžeme očakávať atmosférický trojvalec 1,0 VVT-i, rovnako ako príchod väčšiny moderných asistenčných systémov. Otázkou ostáva, či sa pri tomto miniatúrnom aute s dĺžkou hlboko pod štyri metre podarí Toyote ustrážiť cenu na rozumnej úrovni. Ak má byť totiž Aygo X opäť bránou k Toyote, musí byť lacnejšie ako Yaris. Aj preto asi nedostane hybridný pohon.

Kedy Toyota ukáže nové Aygo X v sériovej podobe, zatiaľ neprezradila. Dlho to ale trvať nebude. Vyrábať sa má naďalej v českom Kolíne, spoločne s novým Yarisom, ktorý na linkách pod odchode PSA zo závodu TPCA vystriedal Citroën C1 a Peugeot 108.
Toyota Aygo X Prologue Concept - 2021
Toyota Aygo X Prologue Concept - 2021
+9Toyota Aygo X Prologue Concept - 2021

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #Concept #koncept #Toyota Aygo #Toyota Aygo X
Články podľa značiek