Porsche Mission R Concept: Elektrický špeciál vyráža dych. A pôjde do výroby

Mníchovská výstava mobility IAA 2021 zoznámila verejnosť s novým poňatím autosalónov v dobe po pandémii. Napriek širšiemu tematickému záberu sa návštevníkom predstavili aj unikátne automobilové koncepty, vrátane pretekárskeho Porsche.

02.11.2021 10:00
7194485 Foto:
Porsche Mission R Concept je ukážkou a zároveň výkladnou skriňou elektrického vývoja značky.
debata

Automobilka zo Zuffenhausenu sa elektromobilite nebráni, ba práve naopak, snaží sa ukázať, že práve jej vývoj prináša zákazníkom to najlepšie, čo potenciál elektrických áut ponúka. Modelom Taycan jednoznačne ukázala, že na trhu s elektromobilmi nebude hrať druhé husle. A svoju budúcnosť vidí čisto elektricky podobne ako celý koncern Volkswagen. Výnimkou má ostať len model 911, ktorý chce udržať na linkách v tradičnej „spaľovacej“ forme vďaka syntetickému palivu šetrnému k životnému prostrediu.

Porsche Mission R Concept
Porsche Mission R Concept
+6Porsche Mission R Concept

Koncept Porsche Mission R Concept je však ukážkou a zároveň výkladnou skriňou elektrického vývoja značky. Pretekársky špeciál poháňajú dva elektromotory na každej z náprav s výkonom 800 kW (1088 k) počas kvalifikačného režimu a 500 kW (680 k) počas pretekov.

Porsche 911 Čítajte aj Porsche má recept na zachránu spaľovacích motorov. Aj toho v 911!

Keďže auto váži „len“ 1 500 kilogramov, z 0 na 100 km/h zrýchli za 2,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 300 km/h. Kapacita akumulátora je 82 kWh a podľa Porsche vydrží Mission R Concept jazdiť na okruhu 25 až 40 minút. Dopomáha mu k tomu aj rekuperácia s výkonom 840 kW.

Zaujímavosťou je prítomnosť dvoch displejov,... Foto: Porsche
7194476 Zaujímavosťou je prítomnosť dvoch displejov, pričom jeden z nich je umiestnený priamo na volante.

Ďalším ohromujúcim údajom je rýchlosť nabíjania. Vďaka 900-voltovému okruhu sa batérie nabijú z 5 na 80 percent za 15 minút. Porsche Mission R Concept nie je len ukážkou schopností automobilky. Vznikne z neho totiž aj sériová verzia určená pre pretekárske programy.

Strecha je tvorená šiestimi segmentmi z... Foto: Porsche
7194490 Strecha je tvorená šiestimi segmentmi z priehľadného polykarbonátu a vystužená rámom z uhlíkových vláken, ktorý je integrovaný priamo do karosérie.

Z dizajnového hľadiska je koncept zaujímavý ako predzvesť budúcej podoby nového elektrického kupé, ktoré nahradí model Cayman. Pravdepodobne prevezme vzhľad predných svetiel a aktívny systém aerodynamiky Porsche (PAA). Veľké zadné prítlačné krídlo, mohutný zadný difúzor a znížené prahy očakávať nemožno, no aj v prípade zadného svetelného podpisu pôjde zrejme o predlohu pre civilnú verziu.

Porsche Mission R Concept - 2021 Čítajte aj Porsche 718: Budúcnosť je čisto elektrická. Už v roku 2025

Interiér auta je rýdzo pretekársky vrátane sedadiel vyrobených 3D tlačou. Zaujímavosťou je prítomnosť dvoch displejov, pričom jeden z nich je umiestnený priamo na volante. Ten má však len zobrazovaciu funkciu, keďže okolo neho sa nachádza niekoľko tlačidiel a ovládačov. Strecha je tvorená šiestimi segmentmi z priehľadného polykarbonátu a vystužená rámom z uhlíkových vláken, ktorý je integrovaný priamo do karosérie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #koncept #Porsche #Porsche Cayman #IAA Mobility
Články podľa značiek