Range Rover Velar: Nový infotainment a dlhší dojazd plug-in hybridu

Po piatich rokoch modernizuje Land Rover svoj luxusný Velar. Kým zmeny exteriéru sú len retušami, v kabíne sa odohrala malá revolúcia. Nabíjateľný hybrid zasa ťaží z väčšej batérie.

03.02.2023 10:00
debata
Minimalistický dizajn Velaru nestihol ani len... Foto: Land Rover
Land Rover Range Rover Velar - 2023 Minimalistický dizajn Velaru nestihol ani len zostarnúť. Teraz má ešte elegantnejšiu masku a užšie svetlá s technológiou Pixel LED. Každý reflektor obsahuje štyri moduly so 64 individuálne riadenými diódami.

Land Rover predstavil luxusný Range Rover Velar v roku 2017. Kým neprišla pandémia, dokázal si nájsť v Európe ročne viac ako 20 000 zákazníkov. Potom ale predaje spadli približne na polovicu. Pomôcť má modernizácia, ktorá robí z Velaru ešte prémiovejšie SUV. Zmeny dizajnu sú ale minimálne. Napokon, „minimalistický“ Velar pôsobí aj po piatich rokoch stále „cool“. Napriek tomu sa dizajnéri pokúsili vybrúsiť tento diamant do dokonalosti. Nová je predná maska s jednoduchším výpletom, svetlá s technológiou Pixel Led a jednoduchšou grafikou, ale aj zadné svetlá s hlbokým 3D efektom. Výfuky sa schovali pod nový zadný nárazník. V palete farieb pribudla modrá metalíza Varesine a sivá Premium Zadar Grey.

Land Rover Defender 13 - 2022 Čítajte viac Land Rover Defender 130: Novinka z Nitry je odhalená. Má až osem sedadiel!

Viac zmien nájdeme v interiéri. Velar je totiž prvým modelom Land Roveru s novou generáciou infotainmentu PiVi Pro. Pôvodne dva displeje na stredovej konzole nahrádza jedinou 11,4-palcovou zakrivenou obrazovkou. To znamená, že z kabíny zmizla absolútna väčšina analógových ovládačov. Napriek tomu sľubuje Land Rover jednoduché ovládanie, pretože na displeji sú stále prítomné ikony najčastejšie používaných funkcií, ako napríklad klimatizácie či regulácie hlasitosti. Navyše ponúka PiVi Pro funkcie v kontexte zvyklostí užívateľa. Vďaka bezdrôtovému Apple CarPlay sa zlepšila konektivita so smartfónmi. Amazon Alexa yas umožňuje hlasové ovládanie. Až 80 % softvéru je možné aktualizovať na diaľku.

Vynovená bola aj grafika zadných svetiel s... Foto: Land Rover
Land Rover Range Rover Velar - 2023 Vynovená bola aj grafika zadných svetiel s hlbokým 3D efektom a matným pozadím. Zmenami prešiel aj nárazník a výfuky, ktoré sú teraz skryté.

Land Rover sa tiež chváli vegánskym interiérom, ktorý využíva vlnu dánskej spoločnosti KvadratTM s polyuretánovými textilnými vložkami UltrafabricsTM a novým vzorom Diamond Herringbone. Okrem toho budú k dispozícii štyri nové farebné odtiene koženého čalúnenia – Cloud, Caraway, Raven Blue a Deep Garnet. Prémiovú atmosféru dotvárajú dekorácie z lešteného či eloxovaného hliníka alebo drevená dyha Shadow Grey Ash. Velar má byť tiež najtichším modelom vo svojej triede. To vďaka technológii aktívneho potláčania ruchov od podvozka technológiou Active Road Noise Cancellation, ktorá znižuje vnútorný hluk v kabíne až o štyri decibely.

V kabíne je najväčšou zmenou nový infotainment... Foto: Land Rover
Land Rover Range Rover Velar - 2023 V kabíne je najväčšou zmenou nový infotainment PiVi Pro s jediným 11,4 palcovou zakrivenou obrazovku. Analógové ovládače prakticky zmizli.

O to viac vyniká špičková aparatúra Meridian™ 3D Surround Sound System so 17 reproduktormi a výkonom 750 W. Z luxusných prvkov spomeňme ambientné osvetlenie s 30 farbami či klimatizáciu s funkciou Purify, ktorá výrazne znižuje úroveň alergénov a častíc v kabíne. Ku komfortu prispieva aj voliteľné pneumatické odpruženie s adaptívnymi tlmičmi, ktoré menia tuhosť tlmenia individuálne pre každé z kolies v závislosti od okamžitých podmienok. Pod kapotou je základom 4-valec 2,0 Ingenium pre verziu P250 (184 kW, 365 Nm), spojený s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou. V tejto konfigurácii zrýchľuje Velar na stovku za 7,1 sekundy a spotrebuje priemerne 9,3 litra benzínu na 100 km.

Plug-in yhbridná verzia P400e má teraz batériu... Foto: Land Rover Range Rover
Land Rover Range Rover Velar - 2023 Plug-in yhbridná verzia P400e má teraz batériu s kapacitou zväčšenou na 19,2 kWh, čo znamená predĺženie dojazdu v čisto elektrickom režime z 51 až na 64 km.

Dobrou správou je, že Velar stále nezanevrel na naftu. Zákazníci dostanú až dve možnosti. Základom je 4-valec 2,0 Ingenium pre verziu D200 (150 kW, 430 Nm). Nad ním stojí radový 6-valec 3,0 Ingenium pre verziu D300 (220 kW, 650 Nm), ktorý zrýchľuje na stovku za 6,1 sekundy. Na vrchole sú však dva benzínové 6-valce 3,0 Ingenium, pre verzie P340 (250 kW, 480 Nm) a P400 (294 kW, 550 Nm), ktoré zvládnu šprint na stovku za 6,3, respektíve 5,2 sekundy. Všetky pohonné jednotky sú spojené so 48 V mild-hybridnou sústavou. No najväčšou zmenou prešla plug-in hybridná verzia P400e (297 kW, 640 Nm), ktorá kombinuje 4-valec 2,0 Ingenium a 105 kW elektromotor.

Land Rover Range Rover Sport - 2022 Čítajte viac Range Rover Sport: Tretia generácia staví na zásuvku, ale aj na motor V8

Vďaka zväčšenej kapacite batérie o 12 % na 19,2 kWh sa dojazd v čisto elektrickom režime predĺžil z 51 na 64 km. Velar je tiež jedným z mála plug-in hybridov, ktoré umožňujú rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom 50 kW. To znamená, že batéria sa z 0 na 80 nabije za 30 minút. Domáce nabíjanie z 0 na 100 % s pomocou palubnej nabíjačky s výkonom sedem kilowattov trvá 2,5 hodiny. Plug-in hybridný Velar patrí k najvýkonnejším verziám. Stovku má za sebou za 5,4 sekundy, čím konkuruje benzínovému Velaru P400. Pri dostatočne nabitej batérii dokáže využívať elektrický pohon až do rýchlosti 140 km/h. Priemerná spotreba má byť pritom len rozprávkových 1,6 litra benzínu na 100 km, samozrejme tých prvých.

Všetky verzie sú vybavené pohonom oboch náprav a dnes už legendárnym systémom nastavenia jazdných režimov Terrain Response 2 s módmi Eco, Comfort, Grass-Gravel-Snow, Mud-Ruts, Sand, Dynamic a Auto. Každý z nich mení kalibráciu motora, prevodovky, systému pohonu všetkých kolies, zavesenia kolies a systémov riadenia stability pre optimálnu trakciu. Systém sa nastavuje priamo z dotykovej obrazovky PiVi Pro. Vynovený Range Rover Velar by mal doraziť k zákazníkom na jar.

Land Rover Range Rover Velar - 2023
Land Rover Range Rover Velar - 2023
+30Land Rover Range Rover Velar - 2023

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #facelift #Land Rover #Range Rover #Range Rover Velar
Články podľa značiek