Q8 e-tron prichádza na Slovensko. Audi zároveň mení označovanie modelov

Facelift prináša vyššiu kapacitu batérií, lepší dojazd a virtuálnu realitu pre cestujúcich vzadu.

11.04.2023 10:00
Audi Q8 e-tron (2023) Foto: ,
Audi Q8 e-tron prichádza na náš trho ako SUV a aj v podobe
debata

Audi e-tron bolo prvým elektromobilom Audi. Symbolicky, temer presne po štyroch rokoch, prichádza na náš trh v modernizovanej verzii a s novým označením – Q8 e-tron. Nielen ako SUV, ale aj športovejšie ladený Sportback. Audi s príchodom tohto modelu mení spôsob označovania elektrických áut, pôjde vždy o modelové označenie s párnym číslom – teda napríklad Q4 e-tron, Q6 e-tron alebo Q8 e-tron.

S jeho príchodom – a vidieť to aj na fotografiách, pokiaľ sa pozriete pozornejšie, sa okrem označenia mení ešte jedna vec – logo. Nejde o žiadnu radikálnu zmenu, štyri kruhy v logu budú aj naďalej, ale už nie v trojrozmernom prevedení, ale v dvojrozmernom. Klient sa – v závislosti od prevedenia a dizajnu bude môcť rozhodnúť, či chce mať logo v čiernom, alebo v bielom prevedení. Pod prednou kapotou môže byť navyše umiestnená decentná lišta, ktorá ho dokáže originálne nasvietiť.

Audi Q8 e-tron
Audi Q8 e-tron (2023)
+9Audi Q8 e-tron (2023)

Facelift zvonku obsahuje len pár decentných zmien, zaujímavejšie veci sa udiali pod kapotou a v interiéri. Ešte kým sa k nim dostaneme – od júna 2020 do septembra 2021 zákazníci najazdili s e-tronom takmer 13 miliónov hodín. Najdlhšia prejdená vzdialenosť bez nabíjania bola 644 kilometrov a najdlhšia vzdialenosť prejdená za jeden deň bola 1 650 kilometrov.

Uvádzame to aj preto, lebo batérií a dojazdu sa týkajú pomerne dôležité zmeny. Zvýšila sa kapacita batérií pri všetkých troch verziách s označením 50, 55 a S. Pri dvoch vyšších modeloch stúpla kapacita batérie z 86/95 kWh (využiteľná a celková kapacita) na 106/114 kWh. Pri najnižšej verzii zo 64/71 kWh na 89/95 kWh.

Audi Q8 e-tron quattro - 2022
Audi Q8 e-tron quattro - 2022
+35Audi Q8 e-tron quattro - 2022

Navýšenie kapacity batérií na úrovni cca 20 percent bolo navyše dosiahnuté len pri minimálnom zvýšení hmotnosti batérie a zachovaní jej rozmerov. Hmotnosť vzrástla približne len o 30 kilogramov. Inžinieri to dosiahli vďaka využitiu 12 prizmatických článkov s technológiou stohovania.

Aj vďaka tomu je schopné dosiahnuť Audi Q8 e-tron (verzia 55) maximálny dojazd až 600 kilometrov. Preň však potrebujete mať špeciálne disky, špeciálne pneumatiky a aj spätná kamerové zrkadlá s nižším odporom.

Vzrástol aj maximálny nabíjací výkon. Pri verziách 55 a S z 150 kW na 170 kW a pri verzii 50 zo 120 na 150 kW. V praxi to znamená, že všetky verzie nabijete pri využití rýchleho nabíjania z 10 na 80 percent približne za polhodinku.

Audi Q8 Sportback e-tron quattro - 2022
Audi Q8 Sportback e-tron quattro - 2022
+40Audi Q8 Sportback e-tron quattro - 2022

Novinkou je parkovací asistent Remote Parkassistent plus, ktorý zvláda parkovací manéver aj bez vodiča za volantom. Nové svetlá matrix LED zas dokážu premietať na cestu výstražný trojuholník, ako aj znázorňovať virtuálny jazdný prúd na cestách so zlým značením či virtuálnu trajektóriu pri preraďovaní na diaľnici. Kabína sa prakticky nezmenila. Multimediálne rozhranie využíva naďalej dvojicu displejov s uhlopriečkou 10,1 a 8,6 palca, ktorým sa ovláda absolútna väčšina funkcií. Pred vodičom je ďalší 12,3-palcový displej vo funkcii virtuálneho kokpitu. A za príplatok si môžete dopriať head-up displej. K luxusným prvkom patrí 4-zónová klimatizácia či trojstupňová ventilácia sedadiel.

Technologickou zaujímavosťou je Holoride. Ide vlastne o možnosť využiť pre zadných cestujúcich na skrátenie si času virtuálnu realitu. Avšak vylepšenú a optimalizovanú pre použitie za jazdy. To znamená, že virtuálny obsah sa v reálnom čase čiastočne prispôsobuje reálnej jazde auta a jeho pohybu.

Základná cena Audi Q8 e-tron začína na sume 74 110 eur, Sportback je o niečo drahší, jeho základná cena je 76 160 eur.

Pokiaľ chcete vedieť viac podrobností o facelifte a zmenách, ktoré prichádzajú s novým Audi Q8 e-tron, prečítajte si náš článok, v ktorom sme ich v čase jeho svetovej premiéry koncom minulého roku rozbrali detailnejšie.

Audi SQ8 Sportback e-tron quattro - 2022 Čítajte viac Audi Q8 e-tron: Prvý elektromobil z Ingolstadtu má konečne meno

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #elektrické SUV #Audi Q8 e-tron
Články podľa značiek