Ferrari SF90 XX: Ultimátny superšport prichádza v limitovanej edícii. Má 1000 koní!

Talianska automobilka opäť posúva hranice dokonalosti a pre zberateľov pripravila brutálnu verziu modelu SF90 s okruhovým zameraním. Okrem karosérie kupé bude na výber aj kabriolet Spider.

03.07.2023 14:00
Ferrari SF90 XX Stradale 1 Foto:
Označenie XX sa v Maranelle vždy spájalo s úpravami, ktoré modely do bežnej premávky menili na okruhové vozidlá.
debata

Označenie XX sa v Maranelle vždy spájalo s úpravami, ktoré modely do bežnej premávky menili na okruhové vozidlá. Majitelia ich tak mohli používať výlučne pre potešenie. To sa však teraz zmení, keďže model Ferrari SF90 XX Stradale a otvorená verzia Ferrari SF90 XX Spider budú homologizované aj na verejné cesty.

Ferrari SF90 XX Stradale
Ferrari SF90 XX Stradale
+3Ferrari SF90 XX Stradale

Základným pohonným ústrojenstvom zostáva hybridná sústava z SF90, čo znamená vidlicový osemvalec a trojica elektromotorov, no výkon jednotlivých komponentov sa zvýšil. Spaľovací agregát má namiesto pôvodných 574 kW (780 k) až 586 kW (797 k), pričom elektromotory si polepšili o deväť kilowattov. Celkovo tak výkon vzrástol na 758 kW, čo je 1 030 konských síl.

Ferrari SF90 XX Spider
Ferrari SF90 XX Spider
+6Ferrari SF90 XX Spider

A keďže ide o hybridný pohon, vodič má k dispozícii aj čisto elektrický dojazd, ktorý umožňuje akumulátor s kapacitou 7,9 kWh. Vďaka nemu auto prejde 25 kilometrov a maximálne sa v elektrickom režime rozbehne na 135 km/h. Tými hlavnými parametrami sú však hybridné zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,3 sekundy a maximálna rýchlosť 320 km/h.

Navonok sa verzie XX odlišujú nápadným zadným... Foto: Ferrari
Ferrari SF90 XX Spider 1 Navonok sa verzie XX odlišujú nápadným zadným krídlom.

Jedným z vylepšení oproti základnej verzii je jazdným režim „Kvalifikácia“, v ktorom elektronika rozpoznáva, keď auto opúšťa zákrutu a dodáva mu elektrický výkon navyše pre dosiahnutie čo najlepšieho okruhového času. V batérii je kapacita na 30 takýchto výjazdov. Prevodovka je osemstupňová automatická dvojspojková, ako má základný model.

Na posádku čakajú pretekárske sedadlá. Foto: Ferrari
Ferrari SF90 XX Stradale 5 Na posádku čakajú pretekárske sedadlá.

Okrem pretekárskych sedadiel došlo v interiéri len ku kozmetickým úpravám, no navonok sa verzie XX odlišujú nápadným zadným krídlom, ktoré pri rýchlosti 250 km/h vytvára prítlak 530 kilogramov. Ide však aj o významný dizajnový prvok, keďže posledným modelom na bežné cesty s pevným zadným krídlom bolo Ferrari F50. Celkovo je exteriér SF90 XX vylepšený aerodynamickými otvormi a najmä predná časť dostala agresívnejšie tva­ry.

Ferrari Roma Spider Čítajte aj Ferrari Roma Spider: Elegantný kabriolet má plátennú strechu a motor V8

Platí to aj pre kabriolet s označením Spider, ktorého pevná sklápacia strecha sa otvorí za 14 sekúnd. A otvorená verzia bude tou vzácnejšou, keďže z nej vyrobia len 599 kusov. Pre záujemcov o kupé Stradale bude k dispozícii 799 exemplárov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kupé #Ferrari #kabriolet #limitovaná edícia #Ferrari SF90 Stradale #Ferrari SF90 Spider
Články podľa značiek