Kia EV5: Nové elektrické SUV útočí na Enyaq. Najprv ale v Číne

Tretí elektromobil na platforme E-GMP vyvinula kórejská Kia prioritne pre Čínu. EV5 sa tu bude aj vyrábať. Postaví sa pod crossover EV6, ale úžitkovými parametrami mu dá pravdepodobne „na frak“. Pôjde totiž o konkurenta Škody Enyaq či VW ID.4.

31.08.2023 10:00
Kia EV5 - 2023 Foto:
Kia EV5 - 2023
debata
Kia EV5 je menšou verziou vlajkovej lode EV9,... Foto: Kia
Kia EV5 - 2023 Kia EV5 je menšou verziou vlajkovej lode EV9, čo je zjavné na dizajne. Číselne stojí aj pod EV6, ale napriek tomu bude veľmi praktická.

Príchod Kie EV5 veľmi neprekvapí. Už v marci na akcii Kia Chinese EV Day totiž predstavila rovnomenný koncept. Teraz sa pozeráme na finálnu sériovú verziu, ktorej premiéra prebehla na autosalóne v Čcheng-tu. Novinka je totiž určená prioritne pre čínskych zákazníkov. Má vytvoriť lacnejšiu a praktickejšiu alternatívu k revolučnej Kii EV6, hoci oba modely s najväčšou pravdepodobnosťou spája platforma EGM-P s 800 V batériou. Nové SUV má podľa neoficiálnych správ na dĺžku 4 615. Aj rázvorom náprav 2 715 mm stojí tesne pod EV6, ale výškou 1 715 mm ho výrazne prekonáva. Sľubuje teda o čosi praktickejší a priestrannejší interiér. Napokon, má byť ideálnym rodinným autom pre mileniálov, pre ktorých je auto nielen dopravným prostriedkom, ale aj priestorom na relax či prácu.

Na dĺžku bude mať novinka 4 615, na šírku 1 875... Foto: Kia
Kia EV5 - 2023 Na dĺžku bude mať novinka 4 615, na šírku 1 875 a na výšku 1 715 mm. Rázvor náprav 2 750 mm je o 15 centimetrov kratší ako pri EV6.
Kia Niro EV - test 2023 Čítajte viac Test: Kia Niro EV – zvonka a zvnútra revolúcia, v technike evolúcia

Je neuveriteľné, že Kii sa podarilo prevziať z jarnej štúdie prakticky kompletný dizajn. Odlišné sú v podstate len kolesá a klasické zrkadlá. Koncept mal digitálne riešenie. No aj to by sa do EV5 mohlo dostať za príplatok, napokon, má ho sesterský Hyundai Ioniq 5 aj 6. Technicky tomu teda nič nebráni. EV5 využíva rovnaký štylistický jazyk Opposites United, teda spájanie protikladov. Kia hovorí o inšpirácii prírodou a modernou architektúrou. V podstate máte pocit, akoby ste sa pozerali na menšiu verziu veľkého elektrického SUV EV9. Má podobne kubistické tvary, plávajúcu strechu, hranaté výrezy blatníkov a bohato presklenú kabínu. Línia okien sa v zadnej časti dvíha až do D stĺpikov.

Moderný interiér využíva rovnaký infotainment... Foto: Kia
Kia EV5 - 2023 Moderný interiér využíva rovnaký infotainment ako veľká Kia EV9. Používa aj jej nový volant. Najväčšou zvláštnosťou je ale sedadlo spolujazdca, ktorého predĺžený „sedák“ tvorí aj lakťovú opierku.
Kia Sorento - facelift 2023 Čítajte viac Kia Sorento: Facelift už po troch rokoch. A ‘brutálny‘

Predná maska „Digital Tiger Face“ dostala odvážne tvarované DLR denné svetlá. Tie hlavné sú ukryté pod matným sklom a prakticky ich nevidieť. Tvar zadných svetiel zdôrazňuje šírku EV5. Interiér je v porovnaní s konceptom predsa len menej futuristický. Zameraný je na maximalizáciu priestoru a príjemnú atmosféru. Palubná doska nesie veľký zakrivený displej, podobne ako v EV9, takže v digitalizácii nebude EV5 iste zaostávať. Volant je úplne nový. Zaujímavým prvkom je sedadlo spolujazdca. Jeho „sedák“ sa totiž dvíha nad stredový tunel, takže zároveň tvorí aj lakťovú opierku. Náladové osvetlenie ponúka 10 intenzít a 64 farieb. Bohužiaľ, objem kufra nepoznáme. Ale je isté, že tretí rad sedadiel tu nenájdeme. Ten ostal vyhradený pre vlajkovú loď EV9.

Objem kufra síce nepoznáme, ale zdá sa, že... Foto: Kia
Kia EV5 - 2023 Objem kufra síce nepoznáme, ale zdá sa, že ponúkne viac miesta pre batožinu ako väčšia Kia EV6.
KIA EV9-GTLine (2023) Čítajte viac Luxusné 7-miestne SUV Kia EV9 prichádza na náš trh. Poznáme ceny

Kia zatiaľ o technike EV5 nič neprezradila. Celá tlačová správa sa krúti okolo dizajnu. No vďaka homologizácii novinky v Číne sa na stránky tamojšieho ministerstva priemyslu predsa len dostalo zopár informácií. Preto vieme, že EV5 bude mať zadný elektromotor nemeckej firmy Vitesco Technologies s výkonom 160 kW a krútiacim momentom 310 Nm. Maximálna rýchlosť má byť obmedzená až pri 185 km/h, čo je na elektromobil nezvyklé. Batéria LFP s hrubou kapacitou 82 kWh by mala zabezpečiť dojazd cez 500 km. EV5 by sa nepochybne nestratilo ani v Európe, o jeho osude na starom kontinente nie je zatiaľ ale nič známe, no v budúcnosti tomu nič nebráni.

Kia EV5 - 2023
Kia EV5 - 2023
+6Kia EV5 - 2023

EV5 bude Kia vyrábať v čínskom podniku Kia-Yueda v meste Jen-čcheng, severne od Šanghaja. Do predaja sa dostane už v novembri. Na výber bude k dispozícii v deviatich farbách karosérie. Ceny a podrobnejšie informácie sa ale dozvieme ešte skôr, na októbrovej akcii Kia EV Day.

Kia - plánovač trás pre elektromobily Čítajte viac Kia prichádza s plánovačom trasy pre elektromobily. Ušetrí čas

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kia #Kia EVP
Články podľa značiek