Lucid Gravity: Americký elektrický crossover oplýva luxusom a špičkovou technikou

Na autosalóne v Los Angeles predstavila americká automobilka svoj druhý model. Na rozdiel od sedanu Air, novinka Gravity prináša priestrannú karosériu. A technikou poráža konkurenciu.

18.12.2023 10:00
Lucid Gravity 2 Foto:
Crossover Gravity je modernou interpretáciou osobných dodávok kategórie MPV v prémiovom segmente.
debata

Mladá americká značka zameraná na elektromobilitu sériovo vyrába zatiaľ len luxusný sedan Air, ktorý je priamym konkurentom úspešnej Tesly Model S. Je teda logické, že sa bude snažiť rozšíriť portfólio rovnakým spôsobom, ako to urobila Tesla, ktorá momentálne prežíva úspešné obdobie. A keďže okrem sedanu má Tesla aj luxusný crossover Model X, Lucid predstavil svoje želiezko v ohni v tomto segmente.

Lucid Gravity
Lucid Gravity
+6Lucid Gravity

Na novembrovom autosalóne v Los Angeles si pre domácich priaznivcov prichystala automobilka Lucid premiéru crossoveru Gravity, ktorý je modernou interpretáciou osobných dodávok kategórie MPV v prémiovom segmente. Vo vnútri je miesto pre siedmich pasažierov a celková prepravná kapacita má hodnotu 2 945 litrov, čo umožňuje aj prevoz rozmerných predmetov alebo športového vybavenia.

Lucid Gravity
Lucid Gravity
+6Lucid Gravity

Okrem praktickosti je karoséria aj mimoriadne aerodynamická s koeficientom odporu vzduchu Cd 0,24. Aj preto je normovaný dojazd stanovený na 708 kilometrov, no vďačiť mu auto môže hlavne pre akumulátor s kapacitou 120 kWh. Maximálny nabíjací výkon je až 350 kW a okrem toho nabíjanie urýchľuje 900-voltový elektrický okruh. Na 320 km dojazdu má stačiť štvrťhodinový pobyt na vysokovýkonnej nabíjačke.

Minimalistickému interiéru dominuje 34-palcová... Foto: Lucid
Lucid Gravity 11 Minimalistickému interiéru dominuje 34-palcová OLED obrazovka vo funkcii prístrojového panela.

Minimalistickému interiéru dominuje 34-palcová OLED obrazovka vo funkcii prístrojového panela a samostatný displej infotainmentu. Odhlučnenie má byť dovedené do dokonalosti, čo automobilka priblížila tak, že počas jazdy bude môcť posádka komunikovať šeptom. Materiály aj atmosféra v aute majú posádku upokojovať a priniesť maximálne pohodlie.

Lucid  - výroba Čítajte aj Lucid: Výrobca najdokonalejšieho elektromobilu sveta bankrotuje

Parametre pohonu zatiaľ zverejnené neboli, no Lucid prezradil aspoň údaj o zrýchlení z 0 na 100 km/h, a to 3,5 sekundy. Pôjde teda o rodinné auto so schopnosťami superšportu. Záujemcovia si však budú musieť na novinku počkať. Výroba odštartuje až koncom roka 2024. Základná cena sa má pohybovať okolo 80 000 amerických dolárov, čo je približne 73 000 eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #crossover #Autosalón Los Angeles #Lucid Air #Lucid #Lucid Gravity
Články podľa značiek