Mini Aceman: Náhrada za Mini 5-door je crossover. Jazdiť bude len na elektrinu

Po novom Mini Coopere a Mini Countrymane predstavuje britská značka aj nové 5-dverové Mini. Zmenilo sa na nepoznanie. Z predĺženého hatchbacku je totiž elektrický Crossover s vlastným menom a autonómnou pozíciou. Zastúpi aj nie príliš úspešné kombi Clubman.

15.05.2024 10:00
debata (1)
Nový Aceman nahradí hneď dva pôvodné model –... Foto: Mini
Mini Aceman SE - 2024 Nový Aceman nahradí hneď dva pôvodné model – 5-dverové Mini a kombi Clubman. A urobí to v štýle hranatého crossoveru. Pohon predných kolies ho však jasne odlíši od SUV Countryman.

Už koncept Aceman z roku 2022 naznačil, že britské Mini chystá veľkú zmenu. Päťdverové Mini totiž v najnovšej generácii z ponuky značky vyškrtol. Aby ale zaplnilo veľkú medzeru medzi 3-dverovým Cooperom a SUV Countryman, vytvorilo crossover Aceman. Ten má na dĺžku 4 070 mm, čo je o 354 mm menej v porovnaní s Countrymanom ale zároveň o 212 mm viac ako pri krátkom Mini. Zároveň zastúpi aj nie príliš úspešné kombi Clubman. Autonómnu pozíciu vyjadruje na prvý pohľad.

Mini Cooper S - 2024 Čítajte viac Mini Cooper C/S: Tak predsa, benzín pod kapotou zostáva

Dizajn je síce verný novému jazyku definovanému pojmom „charizmatická jednoduchosť“, ale obsahuje množstvo vlastných prvkov. Bližšie má ku Countrymanu, pretože elipsoidné svetlá ostali vyhradené výlučne Cooperu. Aceman dostal hranatejšie LED reflektory evokujúce kvapku. Ich denné svetlá možno prepnúť do troch rôznych režimov. Predná zaslepená maska ukrýva potrebné senzory. Jej 8-uholníkový tvar sa akoby zakusuje do spodnej časti nárazníka. Pôvodne mala byť podsvietená, ale predpisy to zatiaľ nedovoľujú. Aspoň nie v Európe.

Na dĺžku má Aceman 4 070 mm, takže je o 212 mm... Foto: Mini
Mini Aceman SE - 2024 Na dĺžku má Aceman 4 070 mm, takže je o 212 mm dlhší ako Cooper ale o 354 mm kratší ako Countraman. Zaujme masívnou plastovou ochranou podvozka.

Ku triede crossoverov zas Aceman približuje vyššia svetlá výška a vskutku masívna plastová ochrana hranatých blatníkov či podbehov. Profil disponuje tradičnou plávajúcou strechou, čiernymi stĺpikmi a hladkým pásom okien. Dobrodružnú povahu umocňujú strešné lyžiny. Aerodynamiku zlepšujú integrované kľučky dverí. Autonómny dizajn majú aj zadné svetlá, v ktorých nechýba motív britskej vlajky Union Jack. Aj tu je možné voliť medzi troma grafikami. Laky karosérie sa dajú kombinovať so štyrmi kontrastnými odtieňmi strechy.

Vzadu má Aceman na rozdiel od Cooperu relatívne... Foto: Mini
Mini Aceman SE - 2024 Vzadu má Aceman na rozdiel od Cooperu relatívne konvenčné svetlá. Tak ako pri predných je možné aj tu nastaviť tri rôzne grafiky.

Dizajn sa líši aj podľa verzií. Napríklad výbava Essential sa zameriava na čistotu línií a redukovaný vzhľad s lesklou čiernou maskou, kým výbava Favored pôsobí vďaka bielym zrkadlám či striebornému lemu masky Vibrant Silver expresívnejšie. A potom je tu úroveň JCW, inšpirovaná motoristickým športom. Kombinuje lesklé čierne prvky s červenou strechou a „rýchlymi“ pruhmi na kapote. Aerodynamicky optimalizované disky môžu mať priemer 17 až 19 palcov. Celkový priemer kolies je až 690 mm.

Mini Aceman SE - 2024
Mini Aceman SE - 2024
+26Mini Aceman SE - 2024

Charizmatická jednoduchosť prenikla aj do kabíny. Ústredným prvkom palubnej dosky je kruhový OLED displej s priemerom 240 mm. Operačný systém Mini Operating System 9 umožňuje intuitívne ovládanie množstva jazdných funkcií dotykom, alebo hlasom cez asistent Hej Mini!. Klepnutím na zobrazenie rýchlosti sa napríklad otvorí veľký rýchlomer na celú obrazovku. Jednotka Mini Interaction Unit, centrum ovládania komfortu a zážitkov, sa ovláda podobne ako smartfón. Údaje sa zobrazujú v minimalistickom štýle. Lišta s hardvérovými ovládačmi umožňuje prístup do najčastejších funkcií a obsahuje aj volič prevodovky, štartovanie a tlačidlo parkovacej brzdy.

Centrom palubnej dosky je voľne stojaci... Foto: Mini
Mini Aceman SE - 2024 Centrom palubnej dosky je voľne stojaci dotykový OLED displej s priemerom až 240 mm. Atmosféru v kabíne mení ambientné osvetlenie ale aj dva projektory premietajúce vzory na čalúnenie pod čelným oknom.

Atmosféru mení ambientné podsvietenie, napríklad aj okolo rámu panoramatickej strechy. Nastavuje sa spolu so zážitkovým ovládačom Experience Mode. Vychytávkou sú dva projektory premietajúce rôzne vzory na palubnú dosku. Priestor zväčšujú úsporne navrhnuté vnútorné výplne dverí či ploché boky karosérie. Mini preto sľubuje dostatok miesta pre päťčlennú posádku. Pod zadným vekom je 300 litrov na batožinu Sklopením zadných operadiel delených v pomere 40 : 60 vzrastie úžitkový priestor na maximálne 1 005 litrov.

Mini Cooper SE JCW Čítajte viac Mini Cooper SE JCW: Elektrický hatchback prichádza v športovej výbave

Na rozdiel od 5-dverového Mini prichádza Aceman ako čistý elektromobil. Dostupný bude vo verziách Aceman E (135 kW, 290 Nm) a Aceman SE (160 kW, 330 Nm), vždy s predným elektromotorom. Slabšia verzia disponuje batériou s kapacitou skromných 42,5 kWh a dojazdom 310km. Výkonnejšia dostala akumulátor s kapacitou 54,2 kWh, takže jej dojazd vzrástol na 406 km. Mini sľubuje vďaka dostatku dynamiky, širokému postoju a krátkym previsom športový jazdných charakter. Vysoko predpäté stabilizátory zlepšujú presnosť reakcií hrebeňového riadenia. Adaptívne tlmiče umožňujú komfortné aj športové nastavenie podvozka.

V kufri je solídnych 300 litrov pre batožiny.... Foto: Mini
Mini Aceman SE - 2024 V kufri je solídnych 300 litrov pre batožiny. Po sklopení operadiel vzrastie celkový využiteľný objem na 1 070 litrov.

Už v sérii obsahuje Aceman palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW pre nabíjanie striedavým prúdom. Na rýchlonabíjacích staniciach zvláda Aceman E výkon 75 a Aceman SE 95 kW. V tomto smere teda neláme rekordy. I tak má nabitie z 10 na 80 % trvať do 30 minút. Prostredníctvom navigácie upraví Aceman teplotu batérie na optimálnu pre nabíjanie. Stačí zadať požadovanú nabíjačku. Nechýba ani záplava asistenčných systémov balíka Driving Assistant Plus. Tie ťažia z dát 12 ultrazvukových senzorov a štyroch kamier. K adaptívnemu tempomatu či udržiavaniu v jazdnom pruhu pribudol asistent pre parkovanie s prívesom aj systém diaľkového parkovania.

Mini Countryman SE ALL4 - 2023 Čítajte viac Mini Countryman: Hravé SUV presedlalo na elektrinu. Je väčšie a prvé z Nemecka

Predaj novinky, ktorá sa predstavila svetu na autosalóne v Pekingu, plánuje Mini spustiť už v júni. Zaujímavé je, že kým Mini Cooper a Countraman môžu mať aj spaľovacie motory, Aceman bude výlučne elektromobilom. Aj preto ho budú vyrábať spolu s elektrickým Cooperom v Číne v novom podniku Spotlight Automotive, ktorý založilo BMW s čínskou automobilkou Great Wall. Až neskôr sa elektrický Cooper a Aceman dostanú na linky v domovskom Oxforde.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Mini #Mini Aceman
Články podľa značiek