Geely Galaxy E5: Nové elektrické SUV sa chystá aj do Európy

Čínskych áut bude na európskych cestách len a len pribúdať. Jedným z nich sa môže stať Geely Galaxy E5. Automobilka ho dokonca vyvinula vo verzii s pravostranným riadením, takže o jeho exportných ambíciách niet najmenších pochybností. Elektrická novinka sa nemusí rozhodne hanbiť ani za svoj dizajn či spracovanie.

16.05.2024 10:00
debata (2)
Sympatické SUV z Číny má veľké exportné... Foto: Geely
Geely Galaxy E5 - 2024 Sympatické SUV z Číny má veľké exportné ambície. Do Európy dorazí s čisto elektrickým pohonom. Moderná zaslepená maska využíva diódové efekty, ktoré sú u nás zatiaľ zakázané.

Galaxy je novou prémiovou značkou koncernu Geely, ktorý vlastní aj európske automobilky Volvo, Polestar či Lotus. Na autosalóne v Pekingu ukázal tento čínsky gigant nové elektrické SUV Galaxy E5, ktoré je prvou z troch plánovaných noviniek pre tento rok. S dĺžkou 4 615, šírkou 1 901, výškou 1 670 mm a rázvorom náprav 2 570 mm by mohlo byť v Európe konkurentom pre Škodu Enyaq či VW ID.4. Na domácom trhu má už dnes súperov v podobe elektrických SUV Nio ES6, Aiwais U5 alebo BYD-u Seal U.

Dĺžkou približne 4,6 metra je SUV Galaxy E5... Foto: Geely
Geely Galaxy E5 - 2024 Dĺžkou približne 4,6 metra je SUV Galaxy E5 konkurentom napríklad pre Škodu Enyaq. Vtipné je, že v softvérovo rozpohybovaných fotografiách chýba za volantom vodič.
Geely - satelity Čítajte viac Čínske Geely konkuruje Tesle. Do vesmíru vypustilo druhú várku satelitov

Technické podrobnosti nie sú zatiaľ známe. E5 je však postavené na platforme GEA (Geely Electric Architecture), ktorá je univerzálna a umožňuje výrobu modelov s čisto elektrickým, plug-in hybridným aj hybridným pohonom. Čínske média spomínajú výkon 160 kW, k dispozícií budú ale nepochybne viaceré verzie, nielen s odlišným výkonom ale aj kapacitou batérie. Exteriér, ktorý sa rodil podľa štylistického jazyka Ripple Aesthestics (zvlnená estetika), dizajnom rozhodne neurazí.

Zozadu E5 pripomína tak trošku Porsche Macan.... Foto: Geely
Geely Galaxy E5 - 2024 Zozadu E5 pripomína tak trošku Porsche Macan. Najmä tvarom prepojených svetiel.
Nio - stanica na výmenu batérií Čítajte viac Nio a Geely spolupracujú na swapovaní batérií. Zvalcujú konkurentov

Široká predná maska disponuje efektnými diódami a moderne pôsobia aj štíhle reflektory. Pri pohľade zozadu si v niektorých uhloch možno spomeniete na Porsche Macan. Ešte viac prekvapí Galaxy E5 v kabíne, z ktorej sála vyslovene digitálny duch. Palubná doska nesie menší virtuálny kokpit a veľkú obrazovku infotainmentu. Vodiča a spolujazdca oddeľuje široká konzola s ovládačom „prevodovky“, indukčnou nabíjačkou či odkladacími priestormi. Objem batožinového priestoru Geely zatiaľ neprezradilo.

Interiér je veľmi vzdušný a moderný. Na... Foto: Geely
Geely Galaxy E5 - 2024 Interiér je veľmi vzdušný a moderný. Na konektivite sa nešetrilo. Číňania si na digitalizáciu potrpia.
Renault - výroba motorov Čítajte viac Horse: Je nová divízia spaľovacích motorov Renautu ‘trójskym koňom‘ čínskeho Geely?

Kedy sa Geely Galaxy E5 dostane na európsky trh, je zatiaľ vo hviezdach. Nemusí to ale trvať dlho. Napokon, Geely má už zastúpenie aj na Slovensku prostredníctvom spoločnosti AutoWallis Group. Zatiaľ sa import týka len úžitkových vozidiel značky Farizon, tie osobné prídu neskôr. Spomeňme ešte nedávno zverejnenú nomenklatúru Galaxy. Modely označené písmenom E budú elektrické, kým modely nesúce písmeno L budú využívať hybridný pohon. Galaxy už dnes ponúka v Číne sedany L6 a L7, aj veľké elektrické SUV E8.

Geely Galaxy E5 - 2024
Geely Galaxy E5 - 2024
+20Geely Galaxy E5 - 2024

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #Geely #Galaxy #Geely Galaxy E5
Články podľa značiek