Rimac predstavil nové auto. Tentokrát to nie je hyperšport pre bohatých

Verne, pomenovaný po známom spisovateľovi a vizionárovi Julesovi Vernovi, je robotaxi s autonómnym riadením na úrovni 4.

02.07.2024 10:00
Rimac Verne Foto:
Rimac Verne nie je koncept. Po uliciach Záhrebu má jazdiť už v roku 2026.
debata

Spoločnosť Rimac, známa svojimi špičkovými elektrickými hyperautami ako je Nevera, pred pár dňami predstavila nový projekt – autonómne taxi nazvané Verne. Táto novinka predstavuje významný krok smerom k budúcnosti dopravy v mestských aglomeráciách. Verne, pomenovaný po známom spisovateľovi a vizionárovi Julesovi Vernovi, má autonómne riadenie na úrovni 4, takže nepotrebuje a nemá ani volant a ani šoféra.

Rimac Verne
Rimac Verne
+7Rimac Verne

Verne je dvojmiestne vozidlo vybavené najnovšími technológiami autonómneho riadenia od spoločnosti Mobileye, čo zahŕňa kamery, lidar a radarové senzory. Táto kombinácia zabezpečuje, že vozidlo je schopné samostatne jazdiť v rozličných podmienkach, vrátane rôznych typov ciest a poveternostných podmienok, a dokáže sa prispôsobiť aj lokálnym zvyklostiam.

Vozidlo je postavené na úplne novej platforme, navrhnutej výlučne pre autonómne vozidlá, bez kompromisov spojených s tradičnými automobilmi riadenými človekom. Absencia spätných zrkadiel a stieračov zlepšuje aerodynamiku a znižuje potrebu údržby, čím sa zvyšuje jeho celková efektívnosť.

Dizajn auta je výrazne futuristický a súčasne praktický. Verne nemá tradičné ovládacie prvky ako volant či pedále, čo umožňuje maximalizovať vnútorný priestor. Interiér je vybavený veľkým 43-palcovým displejom a 17 reproduktormi, čo vytvára bohatý audiovizuálny zážitok pre pasažierov. Vozidlo je konštruované so zreteľom na pohodlie a má priestranné sedadlá s rôznymi režimami sklopenia.

Rimac Nevera - 2021 Čítajte viac Rimac Nevera: Chorvátska ‘búrka‘ má 1,4 MW! Chiron poráža na plnej čiare

Jedným z najvýraznejších dizajnových prvkov je obrovské okrúhle strešné okno, ktoré spoločnosť opisuje ako „portál k novým cestám“. Interiér možno prispôsobiť cez mobilnú aplikáciu, vrátane nastavenia osvetlenia, teploty a vône, čo pasažierom poskytuje personalizovaný zážitok aj napriek tomu, že vozidlo nevlastnia. Vďaka aplikácii si ho budú vedieť individuálne prispôsobiť ešte predtým, než po nich príde. Jeho 60 kWh batéria podľa údajov výrobcu vydrží 14 až 17 hodín pri používaní v meste a nabije sa za 30 minút. Vozidlo sa po skončení smeny automaticky vráti na základňu, kde prejde údržbou, čistením a nabíjaním, aby bolo pripravené na ďalší deň.

Verne je navrhnutý tak, aby slúžil ako robotaxi, primárne určené pre mestské prostredie. Spoločnosť plánuje začať prevádzku v roku 2026 v chorvátskom Záhrebe a následne rozšíriť službu do ďalších miest v Európe a na Blízkom východe. Rimac už podpísal zmluvy s 11 mestami a rokuje s viac ako 30 ďalšími, čo naznačuje ambiciózne plány na globálne rozšírenie.

Aj keď predstavenie taxíku Verne predstavuje významný míľnik, Rimac ešte nemá vyhrané. Musí prekonať ešte niekoľko úskalí, vrátane vývoja a výroby za dlhodobo prijateľnú cenu, vytvorenia infraštruktúry pre nabíjanie a problémov spojených s bezpečnosťou autonómneho riadenia, čo je vec, na ktorej už pohorelo niekoľko silných hráčov ako Waymo alebo Cruise. Napriek tomu doterajšia úspešnosť a inovatívny prístup Rimacu naznačujú, že má potenciál tieto výzvy prekonať a my mu v tom budeme držať palce.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mate Rimac #autonómne auto #robotaxi #Rimac Verne #Romac Nevera
Články podľa značiek