Na Slovensko vstúpil čínsky BYD. Z cien ‘do kolien‘ nepôjdete

Jeden z najväčších a najrýchlejšie rastúcich výrobcov áut na svete vstúpil na Slovenský trh. Kariéru štartuje troma modelmi, z toho dvoma čisto elektrickými. Ceny sú napriek clu na čínsku elektrickú produkciu konkurencieschopné, ale zázraky sa nedejú. V domovskej krajine si zákazníci doprajú tie isté autá za približne polovicu.

04.04.2025 17:00
debata (20)
BYD vstúpil na Slovenský trh veľkolepou... Foto: Tomáš Andrejčák
BYD Seal U DM-i BYD vstúpil na Slovenský trh veľkolepou tlačovkou na Bratislavskom hrade. Predstavil tu trojicu úvodných modelov.

Čínsky BYD (Build Your Dreams), najväčší výrobca nabíjateľných áut na svete, vrátane plug-in hybridov, má so Slovenskom veľké plány. Ešte tento mesiac otvorí prvé dílerstvo v Bratislave. Bude ním spoločnosť Auto-Impex. Do konca roka majú však v Bratislave pribudnúť ďalší dvaja díleri a dvaja v Košiciach. Postupne sa má predajná sieť rozrásť na desať zastúpení. Okrem Bratislavy a Košíc sú v pláne aj mestá Trnava, Nitra, Žilina a Banská Bystrica. Slovensko je len jednou z 12 krajín, ktoré pridá BYD do svojho portfólia ešte v roku 2025. Doteraz ich bolo 27, pričom vlani predal BYD v Európe 50 165 áut. To ale môžeme považovať len za akýsi predvoj megalomanskej ofenzívy.

Elektromobily aj plug-in

Kariéru odštartuje BYD na Slovensku úvodným triom – elektrickým sedanom Seal, elektrickým SUV-kupé Sealion 7 a plug-in hybridným SUV Seal U DM-i. Dvojica elektromobilov stojí na veľmi modernej elektrickej architektúre e-Platform 3.0, ktorá obsahuje štrukturálnu batériu Blade Battery, ktorá môže mať napätie 800 V a elektromotory, ktoré zvládajú až 23 000 otáčok za minútu, čo je najviac v sériovej produkcii. Základom plug-in hybridu BYD Seal U DM-i je zase platforma Super DM, ktorá spája preplňovaný benzínový 4-valec s objemom 1,5 litra s účinnosťou až 43 %, jedným alebo dvoma elektromotormi a batériou, ktorá ma kapacitu buď 18,3 alebo vyslovene nadštandardných 26,6 kWh, čo umožňuje čisto elektrický dojazd až 120 km.

BYD - vstup na slovsneký trh 2025
BYD - vstup na slovsneký trh 2025
+19BYD Seal U DM-i

Za dizajnom týchto áut, ktoré patria veľkosťou do segment D, teda do srdca strednej triedy, stoja renomovaní európski dizajnéri. Exteriér má v BYD-e pod palcom Wolfgang Egger a interiér Michele Jauch-Paganetti. Všetky tri novinky pôsobia moderne a kvalitne a to aj pri pohľade do interiérov, kde vás víta napríklad 15,7-palcová otočná obrazovka. Zvoliť si teda môžete horizontálnu alebo vertikálnu polohu. K úspechu však bude potrebovať BYD , ktorý nemá v tomto regióne absolútne žiadnu tradíciu, aj konkurencieschopné ceny. A to nie je ľahké, pretože Európska komisia uvalila na elektromobily BYD-u po vyšetrovaní neprimeraných štátnych dotácii dodatočné clo vo výške 17,4 %, ktoré treba pripočítať k základnému 10-percentnému clu.

BYD Seal U-DMi je zatiaľ jediným modelom so... Foto: Tomáš Andrejčák
BYD Seal U DM-i BYD Seal U-DMi je zatiaľ jediným modelom so spaľovacím motorom. Ide však o plug-in hybrid. Vďaka veľkej batérii zvládne v elektrickom režime až 120 km.

Cenou neurazí ani nešokuje

Výsledkom sú cenníky, ktoré možno trochu vystrašia európsku konkurenciu, ale rozhodne nie sú likvidačné. Najlacnejším modelom je plug-in hybrid Seal U DM-i. S predným náhonom a menšou batériou štartuje na 38 490 eurách. Najdrahšiu štvorkolku s väčším akumulátorom a vo výbave Design si BYD cení na 45 590 eur. Čisto elektrický sedan Seal je v ponuke v dvoch verziách, vždy s batériou s kapacitou 82,5 kWh. Lacnejšia zadokolka s dojazdom 570 km stojí 45 690 eur. Za výkonnejšiu štvorkolku s dvojicou elektromotorov a dojazdom 520 km zaplatíte minimálne 50 790 eur. BYD Seal má však bežnú 400 V batériu, takže podporuje maximálny nabíjací výkon 150 kW. Nič extra.

BYD Seal je elektrický sedan, vybavený 400 V... Foto: Tomáš Andrejčák
BYD Seal BYD Seal je elektrický sedan, vybavený 400 V batériou s kapacitou 82,5 kWh. Môže mať zadný náhon, alebo pohon oboch náprav. .

Vlajková loď Sealion 7 je technologicky ďalej. Základná verzia Comfort so zadným elektromotorom za 47 690 eur má síce tiež 400 V batériu s kapacitou 82,5 kWh, podobne ako dvojmotorová verzia Design AWD za 52 790 eur, ale špičková úroveň Excellence AWD je vybavená spomínanou 800 V architektúrou aj tepelným čerpadlom, ktoré využíva odpadové teplo zo vzduchu, batérie aj elektromotorov. Batéria má kapacitu zvýšenú na 91,3 kWh, a dokáže sa nabíjať výkonom až 230 kW. BYD sľubuje dojazd 502 km. Za tento technologický vrchol si však automobilka účtuje 56 390 eur. To je na v podstate neznáme čínske auto pomerne odvážne. BYD si chce preto získať zákazníkov aj solídnou zárukou.

BYD Sealion 7 je vlajkovou loďou značky v... Foto: Tomáš Andrejčák
BYD Sealion 7 BYD Sealion 7 je vlajkovou loďou značky v Európe. Toto SUV-kupé môže využívať 800 V batériu s kapacitou 91,3 kWh. A jeho dojazd je cez 500 km.

Garancia až na 8 rokov

Na všetky vozidlá ponúka garanciu na šesť rokov alebo 150 000 kilometrov. Na batériu, elektromotor a riadiacu elektroniku je však záruka dlhšia – až osem rokov a 200 000 kilometrov. Využiteľná kapacita batérie by za tento čas nemala klesnúť pod 70 %. Úvodné trio modelov môžeme považovať len za „chuťovku“ pred nástupom ďalších. BYD má totiž omnoho širšie portfólio. Tvorí ho až deväť áut, vrátane menších. A do budúcna pripravuje doslova technologické „bomby“. Napríklad novú elektrickú architektúru s napätím 1 000 V a nabíjacím výkonom až 1 MW, elektropneumatické odpruženie, pokročilý autopilot, ktorý už majú všetky jeho modely v Číne či integrované drony na streche. Nesmieme tiež zabudnúť, že pod BYD patria aj prémiové značky Denza či Yangwang, ktoré sa tiež brúsia zuby na Európu. S dodatočnými clami sa zas vyrovná výstavbou troch európskych fabrík.- v Maďarsku, Turecku a v Nemecku, teda rovno pod nosom Tesly či Volkswagenu.

Odkiaľ sa vzal BYD

Čínska automobilka BYD (Build Your Dreams) patrí k najväčším globálnym hráčom na poli elektromobility a v uplynulom roku sa stala aj najväčším vývozcom elektrických nabíjateľných áut na svete, keď v tomto ukazovateli doslova „o pár kusov“ prekonala americkú Teslu. Aktuálne BYD vstupuje aj na slovenský trh s ambíciou stať sa najväčším predajcom čínskych áut. A rozhodne to nie sú plané reči. Stačí sa pozrieť, aký raketový vzostup mal BYD globálne.

Ešte pred pár rokmi o tejto značke v Európe vedeli len zasvätení, aktuálne však konkuruje takým gigantom ako Tesla alebo Volkswagen. Ambiciózne plány BYD-u na Slovensku sú súčasťou širšej európskej stratégie, ktorej cieľom je etablovať sa medzi lídrami trhu s elektromobilmi a plug-in hybridmi. V Európe pôsobí BYD v 29 krajinách, tento rok má pridať ďalších dvanásť, vrátane Česka a Slovenska. Počet dílerstiev by mal do konca tohto roku presiahnuť štvorcifernú hranicu.

Zaujímavá je aj história tejto čínskej automobilky. V roku 1995 ju založil Wang Chuanfu, dnes známy ako „čínsky Elon Musk“. Spočiatku sa firma zameriavala výhradne na výrobu batérií do mobilných telefónov a notebookov. Až v roku 2003 založila automobilovú divíziu, čím vstúpila do odvetvia výroby automobilov. A v ňom dosiahla pozoruhodný rast. Stačí spomenúť pár čísiel: v súčasnosti BYD zamestnáva len vo výskume a vývoji viac ako 120-tisíc ľudí, má jedenásť výskumných ústavov a vlani investoval do tejto oblasti vyše 22 miliárd eur. Automobilka doteraz zaregistrovala 59-tisíc patentov, čo znamená priemerne 45 patentov denne.

Podľa odhadov spoločnosti S&P Global Mobility by sa predaj BYD v Európe mal v tomto roku viac než zdvojnásobiť na 186 000 vozidiel, z 83 000 (vrátane Ruska) v roku 2024. Do roku 2029 by mal predaj narásť na takmer 400 000 vozidiel. Aj vďaka rastu v Európe vlani BYD zvýšil celosvetový predaj o 41 percent na 4,3 milióna áut a stal sa tak siedmou najväčšou automobilkou sveta. Do konca tohto roku plánuje zvýšiť predaje mimo Číny na viac ako 800-tisíc vozidiel.

Aby sa spoločnosť vyhla vysokým dovozným clám v Európe, otvorí v októbri 2025 nový závod v maďarskom Szegede s počiatočnou kapacitou 200-tisíc vozidiel ročne, ktorá by mala postupne narásť 300-tisíc. V marci 2026 má spustiť výrobu aj v tureckom Izmire, čím výhľadovo dosiahne v Európe celkovú kapacitu pol milióna vozidiel ročne. Navyše zvažuje v Európe tretí závod. Najviac sa v tejto súvislosti hovorí o Nemecku, no problémom tam môže byť drahá pracovná sila a vysoké ceny energií.

BYD je silný nielen v predajoch, ale zároveň patrí aj medzi technologických lídrov v oblasti elektromobility, čo potvrdzuje aj nedávne predstavenie Super e-Platformy, umožňujúcej nabíjať elektromobily výkonom až 1 MW, teda 1 000 kW. V praxi to značí, že päť minút bude stačiť na predĺženie dojazdu o 400 km, alebo naopak – sekunda nabíjania s plným výkonom predĺži dojazd o dva kilometre. Týmito parametrami sa zatiaľ nemôže pochváliť žiadny z jeho konkurentov.

BYD v čase

Rok Udalosť
1995 Založenie spoločnosti BYD v Šen-čene, zameranie na výrobu nikel-kadmiových batérií
1996 Prechod na výrobu lítium-iónových batérií
1998 Prvá zahraničná pobočka v holandskom Rotterdame
1999 Otvorenie závodu na výrobu elektrických autobusov v Lancasteri v USA
2003 Založenie divízie BYD Auto, po akvizícii Xi'an Qinchuan Automobile
2010 Vstup na európsky trh s elektrickým taxíkom e6 v Holandsku
2020 Predstavenie luxusného sedanu Han EV s batériami Blade
2022 Ukončenie výroby vozidiel so spaľovacími motormi, prechod výhradne na elektrické a plug-in hybridné vozidlá
2023 Výroba 5-miliónteho vozidla poháňaného batériou
2024 Výroba 6-miliónteho nabíjateľného auta, hybridného SUV BAO 5
2025 Začiatok výroby v prvej európskej fabrike BYD v Maďarsku
2026 Plánované začatie výroby v tureckej fabrike BYD

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 20 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #BYD #BYD Seal #BYD Seal U-DMi #BYD Sealion 7
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"
Články podľa značiek