Na slovenský trh sa dostávajú falošné náhradné diely určené pre automobily Škoda. Potvrdila to nedávna razia Kriminálneho úradu finančnej správy a Colného úradu v jednej predajni a troch veľkokapacitných skladoch. Celkovo bolo zadržaných 4 798 tovarových položiek, čo predstavuje až 549 142 náhradných dielcov. Náhodné balenia boli poskytnuté spoločnosti Škoda na posúdenie ich originality. Až pri 5 214 dielcoch sa podozrenie potvrdilo.
Nehovoríme pritom o dieloch od nezávislých dodávateľov, ale dieloch, ktoré nesú ochrannú známku Škody a tvária sa ako originál. O to sú nebezpečnejšie. Ich kvalita totiž nezodpovedá štandardom výrobcu a často ani nižším normám. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko preto vyzýva motoristov k ostražitosti pri nákupe a použití náhradných dielcov mimo jej autorizovanej predajnej a servisnej siete. Odporúča, aby neriskovali a navštevovali výhradne autorizované servisy.
To možno znie tak trochu ako „naháňanie“ klientov do značkových predajní, kde sú súčiastky zväčša drahšie, ale priložené fotografie, napríklad bŕzd, pôsobia naozaj odstrašujúco. „Použitie falzifikátov pri oprave automobilu, najmä pokiaľ ide o náhradné dielce brzdovej sústavy alebo riadenia, môžu mať priamy vplyv na bezpečnosť jazdy,“ hovorí Karel Sklenář, konateľ slovenského zastúpenia Škody. Pritom rozoznať „fejkový“ náhradný diel od originálu nie je jednoduché. Niekedy naň upozorní až montáž, v horšom prípade porucha na ceste.
Vedúci popredajných služieb Róbert Hukel radí, že silnou indíciou falzifikátu môže byť najmä veľmi nízka cena. „Pokiaľ máte možnosť porovnať si originálny diel s tým, ktorý ste kúpili, určite to urobte. Falzifikát často odhalí už vizuálna kontrola. Pokiaľ nie, zamerajte sa na možné komplikácie pri montáži. Falzifikáty totiž väčšinou disponujú nepresnosťami, ktoré vznikajú vďaka nízkej kvalite výroby.“ Ich montáž je teda komplikovanejšia, než montáž originálneho dielu.