Euro NCAP: Range Rover Velar má päť hviezdičiek

02.11.2017 16:00

Iný výsledok nik ani neočakával. Najšportovejší model rodiny Range Rover prešiel nárazovými testami ako nôž maslom.

Range Rover Velar je vybavený autonómnymi...
Range Rover Velar je vybavený autonómnymi brzdami, monitoringom jazdných prúdov aj detekciou chodcov. To všetko mu pomohlo k zisku maximálneho počtu hviezdičiek v testoch Euro NCAP. Autor: Euro NCAP

V septembri nám Euro NCAP prinieslo pomerne rozsiahlu sériu crashtestov, ktorú podstúpilo až osem nových modelov áut. Teraz prichádza bezpečnostné konzorcium s výsledkami len jednej jedinej novinky. Proti stene poslalo luxusný Range Rover Velar. Ako sa dalo očakávať, nezaváhal a odnáša si plný počet piatich hviezd. Pritom podstatne zvyšuje bezpečnostnú úroveň v porovnaní s modelmi Range Rover Evoque a veľkým Range Roverom, ktoré absolvovali testy v rokoch 2011 a 2012.

Do laboratórií sa dostavila verzia so 4-valcovým naftovým motorom 2,0 Diesel s pohotovostnou hmotnosťou 1 928 kg. Za ochranu dospelej posádky získal Velar 93 %. Slabšia, ale stále dostatočná, bola len ochrana hrudníka zadných pasažierov pri čelnom náraze. Pri náraze zboku bola už ochrana hodnotená plným počtom bodov a rovnocenná pre predných aj zadných cestujúcich. Ochrana detí skončila s výsledkom 85 %. Zvyšných 15 stratil Velar z dôvodu medzného zaťaženia krčnej chrbtice desaťročného dieťaťa, a to pri čelnom náraze so 40-percentným prekrytím.

Dobrý je aj výsledok ochrany chodcov, za ktorú si Velar pripísal 74 %. Kritika komisárov smerovala len k príliš tuhým predným stĺpikom a krajom kapoty. Velaru, samozrejme, pomohli asistenčné systémy. V sérii je vybavený autonómnymi brzdami a monitoringom jazdných prúdov a tiež detekciou chodcov, čo malo pozitívny vplyv aj na hodnotenie ochrany dospelej posádky. Takže v tejto disciplíne odchádza so ziskom 72 %. To všetko stačilo na bezproblémový zisk piatich bezpečnostných hviezdičiek s váženým priemerom 82 %.

Výsledky Euro NCAP

Model Hviezdičky Dospelí Deti Chodci Asist systémy Vážený priemer
Range Rover Velar 5 93 % 85 % 74 % 72 % 83 %
Range Rover Velar -
		2017
Range Rover Velar -
		2017
+29Range Rover Velar -
		2017

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Euro NCAP #crashtest #Range Rover Velar
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek