Polestar 1: Volvo zvládlo ‘karbónový‘ crashtest

07.11.2018 16:00

Nové severské kupé Polestar 1 je vyrobené prevažne z kompozitných materiálov. Karbón však nie je oceľ. Volvo tak vstupovalo v oblasti bezpečnosti na tenký ľad. Nakoniec však všetko zvládlo.

Kupé Polestar 1 je pre Volvo expedíciou do...
Kupé Polestar 1 je pre Volvo expedíciou do neznáma. A to aj z pohľadu bezpečnosti, keďže oceľ a hliník nahradilo superľahkými uhlíkovými vláknami. Autor: Polestar

Úžasné supervýkonné kupé Polestar 1, ktoré je prvým autorsky vyvinutým produktom osamostatnenej divízie Volva, prešlo peklom crashtestu. A hoci to Švédi s bezpečnosťou vždy vedeli, teraz mali obavy. Dôvod? Na rozdiel od vozidiel Volvo je karoséria plug-in hybridného Polestaru vyrobená z uhlíkových kompozitov. Superľahký materiál sa síce podpísal na redukcii hmotnosti o úžasných 230 kg, zároveň bol však veľkou neznámou jeho vplyv na pasívnu bezpečnosť. Na rozdiel od ocele, ktorá sa vplyvom nárazu krúti a deformuje, má totiž kompozit z uhlíkových vlákien celkom iné vlastnosti – praská a láme sa. Je jednoducho krehký.

Prvý crashtest so stopercentným prekrytím pri...
Prvý crashtest so stopercentným prekrytím pri rýchlosti 56 km/h dopadol nad očakávanie. Deformačné zóny absorbovali nárazovú energiu a karbónové panely ostali takmer neporušené. Autor: Polestar

Volvo však v žiadnom prípade nemienilo podliezť svoje bezpečnostné štandardy, ktoré vyniesli švédsku automobilku na vrchol automobilového neba. A tak simulovalo a počítalo. Na krst ohňom prišiel čas až teraz. Polestar 1 s celkovým výkonom 447 kW, o ktoré sa stará preplňovaný 4-valec 2,0 Drive-E a trojica elektromotorov, podstúpil prvý nárazový test. Švédi ho poslali proti bariére rýchlosťou 56 km/h so 100-percentným prekrytím. Samozrejme, pri testoch Euro NCAP sú aj ďalšie druhy nárazov, ale Volvo tvrdí, že tento je kľúčový. Ak Polestar obstojí v tejto disciplíne, poradí si aj s inými.

A ako to dopadlo? „Z tohto crashtestu sme nadšení. Prvá nárazová skúška Polestaru bola pre nás expedíciou do neznáma. Bol to najdôležitejší moment vývoja, pretože sme si museli overiť, že všetky nápady a kalkulácie, ktoré sme pri stavbe využili, boli správne. A ony boli,“ uviedol na margo skúšok Thomas Ingenlath, šéf športovej divízie Volva a zároveň autor dizajnu Polestaru a nových Volv. Analýza ukázala, že väčšina nárazovej energie bola pohltená programovanými deformačnými štruktúrami a ďalšie pohltili karbónové panely tak, že ostali neporušené. Volvo bude teraz v nárazových testoch pokračovať. K dispozícii má celkovo 34 prototypov pre rôzne účely. Aj tie fatálne…

Polestar
		1 -
		2018
Polestar 1
		-
		2018
+15Polestar 1 -
		2018

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nárazový test #Volvo #crashtest #Polestar #Polestar 1
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek