Auto Uncle: Tieto autá najazdia najviac kilometrov. Víťaz je legendou

12.11.2018 08:00

Nemecký web sa pozrel na ponuku ojazdených áut v Európe s najväčšou kilometrážou. A to bez ohľadu na ich vek. Je zjavné, že staré autá vydržia viac než novinky nabité elektronikou a zložitými technológiami pohonu.

Legendárny VW Chrobák je síce dnes už...
Legendárny VW Chrobák je síce dnes už veteránom, no stále nájdete funkčné exempláre v ponuke portálov a bazárov. Zo všetkých áut má pritom najviac najazdených kilometrov, takmer 900 000. Mal na to aj najviac času. No na druhej strane je obdivuhodné, ako dlho vie slúžiť pri troche servisnej starostlivosti. Autor: VW

Nemecký web Auto Uncle zhromažďuje ponuku jazdených áut v Európe z viac ako dvetisíc portálov. K dispozícii tak má dáta o 5,9 milióna vozidlách. Vďaka tomu mohol zostaviť rebríček tých, ktoré majú na tachometri najviac kilometrov, a to bez ohľadu na vek. Takže sa doň dostali aj modely, ktoré sú dnes skôr veteránmi ako autami zo súčasnosti. V každom prípade poradie demonštruje, že pri troche údržby mohli staršie autá vydržať v prevádzke oveľa dlhšie, ako tie nové. Dôvodom je, že boli jednoduchšie.

Šiesta priečka Mercedesu-Benz B 180 je...
Šiesta priečka Mercedesu-Benz B 180 je úctyhodná. Patrí totiž k najnovším novším modelom štatistiky. Pritom má na tachometri priemerne takmer 430 000 km. Autor: Mercedes-Benz

Nové autá sú síce výkonnejšie, úspornejšie, bezpečnejšie a z výfuku vypúšťajú menej škodlivín, lenže daňou za to je množstvo nových komponentov a elektroniky, čo predstavuje potenciálne riziko poruchy a kratšiu životnosť. Jednoducho, staré modely zo sedemdesiatych, z osemdesiatych či deväťdesiatych rokov dokázali najazdiť také porcie kilometrov, o ktorých sa tým novým nemôže ani snívať. Samozrejme, sú tu aj výnimky. A tie v podstate neprekvapia, pretože v podobných štatistikách už roky obsadzujú vrcholové priečky.

Švédske Volvo 940 z deväťdesiatych rokov je...
Švédske Volvo 940 z deväťdesiatych rokov je svojou spoľahlivosťou legendárne. Štyristotisíc kilometrov zvláda s prehľadom. Autor: Volvo

Ako to teda dopadlo? Najviac kilometrov má po spriemerovaní na tachometri legendárny Volkswagen Beetle, alebo ak chcete Chrobák. Zvládol 897 859 km a stále je pripravený slúžiť. Za jeho výsledkom však stojí aj fakt, že v porovnaní s ostatnými modelmi mal na to najviac času. Nasleduje modernejší Ford Fiesta s úctyhodnou porciou 537 730 km a úžitkový VW Transporter, ktorý si odkrútil 507 730 km. K novším modelom patrí Mercedes-Benz C, ktorý skončil na štvrtej priečke pred Golfom druhej generácie.

To však neprekvapí, stuttgartská značka je totiž dlhou životnosťou povestná, alebo aspoň bola. Potvrdzuje to aj Mercedes-Benz B, vôbec najnovšie auto v štatistike, spolu s Mercedesom-Benz 300 a 230. Oba preslávené svojou nezničiteľnosťou v taxislužbách. V prvej desiatke ostávajú už len dve miesta. A patria japonskému off-roadu Toyota Land Cruiser a Volvu 940. Tieto modely sa umiestňujú v podobných štatistikách na vrcholových priečkach pravidelne. Pre nás je tak víťazom práve Volvo 940 a Mercedes-Benz B, autá, ktoré na rozdiel od Beetla či starých „pián“ predsa len viac reflektujú súčasnosť.

Autá s najväčším nájazdom kilometrov

Poradie Model Najazdené kilometre
1. VW Beetle 897 859 km
2. Ford Fiesta 537 730 km
3. VW Transporter 507 829 km
4. Mercedes-Benz C 220 463 249 km
5. VW Golf II 434 424 km
6. Mercedes-Benz B 180 429 430 km
7. Mercedes-Benz 300 417 781 km
8. Mercedes-Benz 230 406 611 km
9. Toyota Land Cruiser 404 471 km
10. Volvo 940 401 867 km

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Auto Uncle #kilometráž
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek