Euro NCAP: Najbezpečnejšie autá roka 2018? Tu sú

Záver roka je tu a s ním aj vyhlásenie áut, ktoré si najlepšie poradili s nástrahami crashtestov Euro NCAP. Víťazmi sú vodíkový Hyundai Nexo, Mercedes-Benz triedy A a Lexus ES. Lexusu sa ušli dokonca dve medaily.

17.12.2018 12:00
debata (2)
Mercedes-Benz triedy A v crastestoch naozaj... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Mercedes-Benz A Mercedes-Benz triedy A v crastestoch naozaj exceloval. Nemal slabé miesto a chráni nielen posádku, ale aj chodcov a cyklistov.

Len nedávno nám Euro NCAP naservírovalo výsledky posledného kola tohtoročných crashertstov. A nedopadli vôbec slávne. Najväčšiu hanbu si spravil nový Jeep Wrangler s jednou hviezdičkou a obstarožný Fiat Panda, ktorému komisári nepridelili ani jednu jedinú. To však nie je prípad modelov, o ktorých je dnes reč. V závere roka vyhlásilo totiž Euro NCAP tie najbezpečnejšie. V posledných dvanástich mesiacoch podstúpilo nárazové skúšky celkom 32 áut. A mali to ťažšie ako v roku 2017.

Bruselská organizácia totiž opäť sprísnila pravidlá. Väčší dôraz kládla na ochranu najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky – na chodcov a cyklistov. Toto hodnotenie sa následne premietlo do celkového výsledku. A tiež brala prvýkrát do úvahy prvky autonómneho riadenia. Takže za každým bodom, každým percentom a každou hviezdičkou je viac práce ako v minulosti.

Ocenenie pre Hyundai Nexo je o to vzácnejšie,... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Hyundai Nexo Ocenenie pre Hyundai Nexo je o to vzácnejšie, že je jedným z mála sériových áut planéty s vodíkovým pohonom.

Tohtoroční víťazi jednoznačne dokazujú, že niektorí výrobcovia sa usilujú o najvyššiu ochranu a že hodnotenie Euro NCAP predstavuje katalyzátor pre zásadné zvyšovanie bezpečnosti,“ povedal šéf Euro NCAP Michiel van Ratingen. Pre výber najlepších berie organizácia do úvahy výpočet váženého priemeru v každej zo štyroch oblastí hodnotenia – teda ochrany dospelých, detí, chodcov a úrovne asistenčných systémov.

Lexusu ES sa podaril doslova husársky kúsok. Od... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Lexus ES Lexusu ES sa podaril doslova husársky kúsok. Od Euro NCAP si odnáša hneď dve medaily – v triede veľkých rodinných áut aj v triede hybridov a elektromobilov.

Tento výpočet, ktorý vychádza vždy zo základného vyhotovenia vozidla, teda bez príplatkových prvkov bezpečnostnej výbavy, slúži potom na porovnanie jednotlivých áut. V tomto roku máme celkom štyroch víťazov. Avšak len v troch triedach, pretože v ostatných nebolo dostatok zastúpených modelov. V triede malých rodinných áut si odnáša zlato Mercedes-Benz triedy A, v triede veľkých rodinných modelov Lexus ES a medzi veľkými SUV vodíkový Hyundai Nexo.

A kde máme štvrtého víťaza? Je ním opäť Lexus ES, ktorý získal druhé zlato v novej kategórii hybridných alebo čisto elektrických áut. Teoreticky sa však táto cena mohla pokojne ujsť aj Hyundaiu Nexo. Ide predsa tiež o elektromobil, lenže napájaný vodíkovými palivovými článkami.

Najbezpečnejšie autá 2018

Kategória Víťaz Dospelí Deti Chodci Asist. systémy
Malé rodinné autá Mercedes-Benz A 96 % 91 % 92 % 75 %
Veľké rodinné autá Lexus ES 91 % 87 % 90 % 77 %
Veľké SUV Hyundai Nexo 94 % 87 % 67 % 80 %
Hybridy a elektromobily Lexus ES 91 % 87 % 90 % 77 %

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Euro NCAP #Mercedes-Benz A #Hyundai Nexo #Lexus ES
Články podľa značiek