Euro NCAP: Scala 'zabila'. Dospelých, deti a chodcov chráni lepšie ako Tesla 3

Bruselské bezpečnostné konzorcium vydalo výsledky najnovšieho kola crashetastov. A hoci je celkovým víťazom Tesla 3, v troch zo štyroch kritérií ju porazil nový mladooleslavský hatchback. A trúfol si aj na dva Mercedesy.

08.07.2019 12:00
debata
Škoda Scala excelovala v poslednom kole... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Škoda Scala Škoda Scala excelovala v poslednom kole nárazových skúšok Euro NCAP. V celkovom hodnotení zaostala za víťaznou Teslou 3 len o jeden percentuálny bod. Boleslavský hatchback však kúpite za tretinu ceny amerického elektromobilu.

V najnovšom kole nárazových testov poslalo Euro NCAP proti bariéram päť modelov áut. A naozaj zaujímavých. V priamom súboji sa ocitol nový mladoboleslavský hatchbcak Škoda Scala s konkurenčnou Kiou Ceed. Triedu SUV zas reprezentovali Mercedes-Benz GLE a DS 3 Crossoback, i keď v tomto prípade je každé z nich z trochu iného súdka. A do partie pribudli MPV Mercedes-Benz triedy B a čistý elektromobil Tesla 3, ktorá už zožala veľký úspech za svoju bezpečnosť v USA. Výsledkov mále ale viac, keďže v prípade Kie Ceed a DS 3 Crosbacku došlo na dvojité hodnotenia. Zvlášť pre verzie s balíkom asistenčných systémov a zvlášť pre verzie bez nich.

Tesla 3 vyťažila maximum z asistenčných... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Tesla 3 Tesla 3 vyťažila maximum z asistenčných systémov. Dostala za ne až 94 %, čo je najviac v histórii. To sa samozrejme premietalo aj do kritérií ochrany dospelých a chodcov.

Asi neprekvapí, že bez detekcie chodcov a cyklistov nemohli dosiahnuť na maximum piatich hviezdičiek. Ako náhle sa na palube nachádzajú, za čo si treba priplatiť, môžu ich zákazníci rátať s päťhviezdičkovou bezpečnosťou. Tak napríklad prítomnosť elektronických asistentov znamená v prípade DS 3 Crossback zlepšenie ochrany dospelých z 87 až na 96 % a chodcov z 54 na 64 %. Pri Kii Ceed je síce výsledok v ochrane dospelých v oboch prípadoch rovnaký, no ochrana chodcov vzrástla z 52 na 68 %. Ostatné autá už dvojitý meter nepotrebovali. Ani Škoda Scala. V sérii má totiž okrem autonómnych bŕzd aj monitoring prúdov a obmedzovač rýchlosti. V Boleslavi teda nenechali nič na náhodu, hoci si za bezpečnosť budeme musieť priplatiť.

Kia Ceed má päť hviezdičiek. Ale len za... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Kia Ceed Kia Ceed má päť hviezdičiek. Ale len za podmienky, že je vybavená detekciou chodcov a cyklistov. Kvôli cenovej dostupnosti je totiž v ponuke aj verzia, ktorá tieto prvky nemá. Podobne je to s francúzskym crossoverom DS 3 Crossback.

Scala naozaj excelovala. Za všetky disciplíny dosiahla celkový vážený priemer 88 %, čo bolo len o jeden percentuálny bod menej ako nová Tesla 3, ovenčená v USA organizáciou IIHS titulom vôbec najbezpečnejšieho auta, aké sa kedy za Atlantikom dostavilo do jej laboratórií. Samozrejme, Tesla nadchla aj komisárov Euro NCAP, najmä asistenčnými systémami za ktoré dostala rekordných 94 %, čo sa žiadnej konkurencii zatiaľ nepodarilo. Detailnejší pohľad do výsledkov však ukazuje, že Scala je lepšia v ostatných kritériách. Nad Teslou 3 dominovala v ochrane dospelých (97 vs. 96 %), ochrane detí (87 vs. 86 %) aj v ochrane chodcov (81 vs. 74 %). Takže strácala len na asistenčných systémoch (74 vs. 94 %).

Zaujímavé je, že minivan Mercedes-Benz triedy B... Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - Mercedes-Benz B Zaujímavé je, že minivan Mercedes-Benz triedy B poskytuje dospelej posádke lepšiu ochranu ako SUV GLE. Kým „béčko“ dostalo v tejto disciplíne 96 %, luxusný Mercedes-benz do terénu až o päť menej.

A hanbiť sa za čo nemá ani pri porovnaní s Kiou Ceed, dokonca tou s balíkom bezpečnostných asistentov. Je na tom lepšie vo všetkých štyroch kritériách, nehovoriac o DS 3 Crossbacku. Dýchať nedala dokonca ani dvojici Mercedesov-Benz. V porovnaní s triedou B a SUV GLE ukázala lepšiu ochranu dospelých, chodcov a v porovnaní s „béčkom“ tiež lepšie hodnotenie za asistenčné systémy. Slabšia bola len ochrana detí. Lenže porovnajte cenu Mercedesov či Tesly 3 s cenou českého kompaktu. Takže podľa nás je jasným víťazom posledného kola crashtestov. V Mladej Boleslavi môžu otvárať šampanské.

Výsledky Euro NCAP (júl 2019)

Model Hviezdičky Dospelí Deti Chodci Asist. systémy
DS 3 Crossback 4 87 % 86 % 54 % 63 %
DS 3Crossback Safety Pack 5 96 % 86 % 64 % 76 %
Kia Ceed 4 88 % 85 % 52 % 68 %
Kia Ceed Safety Pack 5 88 % 85 % 68 % 73 %
Mercedes-Benz B 5 96 % 90 % 78 % 75 %
Mercedes-Benz GLE 5 91 % 90 % 78 % 78 %
Tesla Model 3 5 96 % 86 % 74 % 94 %
Škoda Scala 5 97 % 87 % 81 % 76 %
Euro NCAP - júl 2019 Foto: Euro NCAP
Euro NCAP - júl 2019 Euro NCAP - júl 2019

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Euro NCAP #Mercedes-Benz B #Mercedes-Benz GLE #Kia Ceed #Tesla 3 #DS 3 Crossback #Škoda Scala
Články podľa značiek