Euro NCAP: Scala 'zabila'. Dospelých, deti a chodcov chráni lepšie ako Tesla 3

08.07.2019 12:00

Bruselské bezpečnostné konzorcium vydalo výsledky najnovšieho kola crashetastov. A hoci je celkovým víťazom Tesla 3, v troch zo štyroch kritérií ju porazil nový mladooleslavský hatchback. A trúfol si aj na dva Mercedesy.

Škoda Scala excelovala v poslednom kole...
Škoda Scala excelovala v poslednom kole nárazových skúšok Euro NCAP. V celkovom hodnotení zaostala za víťaznou Teslou 3 len o jeden percentuálny bod. Boleslavský hatchback však kúpite za tretinu ceny amerického elektromobilu. Autor: Euro NCAP

V najnovšom kole nárazových testov poslalo Euro NCAP proti bariéram päť modelov áut. A naozaj zaujímavých. V priamom súboji sa ocitol nový mladoboleslavský hatchbcak Škoda Scala s konkurenčnou Kiou Ceed. Triedu SUV zas reprezentovali Mercedes-Benz GLE a DS 3 Crossoback, i keď v tomto prípade je každé z nich z trochu iného súdka. A do partie pribudli MPV Mercedes-Benz triedy B a čistý elektromobil Tesla 3, ktorá už zožala veľký úspech za svoju bezpečnosť v USA. Výsledkov mále ale viac, keďže v prípade Kie Ceed a DS 3 Crosbacku došlo na dvojité hodnotenia. Zvlášť pre verzie s balíkom asistenčných systémov a zvlášť pre verzie bez nich.

Tesla 3 vyťažila maximum z asistenčných...
Tesla 3 vyťažila maximum z asistenčných systémov. Dostala za ne až 94 %, čo je najviac v histórii. To sa samozrejme premietalo aj do kritérií ochrany dospelých a chodcov. Autor: Euro NCAP

Asi neprekvapí, že bez detekcie chodcov a cyklistov nemohli dosiahnuť na maximum piatich hviezdičiek. Ako náhle sa na palube nachádzajú, za čo si treba priplatiť, môžu ich zákazníci rátať s päťhviezdičkovou bezpečnosťou. Tak napríklad prítomnosť elektronických asistentov znamená v prípade DS 3 Crossback zlepšenie ochrany dospelých z 87 až na 96 % a chodcov z 54 na 64 %. Pri Kii Ceed je síce výsledok v ochrane dospelých v oboch prípadoch rovnaký, no ochrana chodcov vzrástla z 52 na 68 %. Ostatné autá už dvojitý meter nepotrebovali. Ani Škoda Scala. V sérii má totiž okrem autonómnych bŕzd aj monitoring prúdov a obmedzovač rýchlosti. V Boleslavi teda nenechali nič na náhodu, hoci si za bezpečnosť budeme musieť priplatiť.

Kia Ceed má päť hviezdičiek. Ale len za...
Kia Ceed má päť hviezdičiek. Ale len za podmienky, že je vybavená detekciou chodcov a cyklistov. Kvôli cenovej dostupnosti je totiž v ponuke aj verzia, ktorá tieto prvky nemá. Podobne je to s francúzskym crossoverom DS 3 Crossback. Autor: Euro NCAP

Scala naozaj excelovala. Za všetky disciplíny dosiahla celkový vážený priemer 88 %, čo bolo len o jeden percentuálny bod menej ako nová Tesla 3, ovenčená v USA organizáciou IIHS titulom vôbec najbezpečnejšieho auta, aké sa kedy za Atlantikom dostavilo do jej laboratórií. Samozrejme, Tesla nadchla aj komisárov Euro NCAP, najmä asistenčnými systémami za ktoré dostala rekordných 94 %, čo sa žiadnej konkurencii zatiaľ nepodarilo. Detailnejší pohľad do výsledkov však ukazuje, že Scala je lepšia v ostatných kritériách. Nad Teslou 3 dominovala v ochrane dospelých (97 vs. 96 %), ochrane detí (87 vs. 86 %) aj v ochrane chodcov (81 vs. 74 %). Takže strácala len na asistenčných systémoch (74 vs. 94 %).

Zaujímavé je, že minivan Mercedes-Benz triedy B...
Zaujímavé je, že minivan Mercedes-Benz triedy B poskytuje dospelej posádke lepšiu ochranu ako SUV GLE. Kým „béčko“ dostalo v tejto disciplíne 96 %, luxusný Mercedes-benz do terénu až o päť menej. Autor: Euro NCAP

A hanbiť sa za čo nemá ani pri porovnaní s Kiou Ceed, dokonca tou s balíkom bezpečnostných asistentov. Je na tom lepšie vo všetkých štyroch kritériách, nehovoriac o DS 3 Crossbacku. Dýchať nedala dokonca ani dvojici Mercedesov-Benz. V porovnaní s triedou B a SUV GLE ukázala lepšiu ochranu dospelých, chodcov a v porovnaní s „béčkom“ tiež lepšie hodnotenie za asistenčné systémy. Slabšia bola len ochrana detí. Lenže porovnajte cenu Mercedesov či Tesly 3 s cenou českého kompaktu. Takže podľa nás je jasným víťazom posledného kola crashtestov. V Mladej Boleslavi môžu otvárať šampanské.

Výsledky Euro NCAP (júl 2019)

Model Hviezdičky Dospelí Deti Chodci Asist. systémy
DS 3 Crossback 4 87 % 86 % 54 % 63 %
DS 3Crossback Safety Pack 5 96 % 86 % 64 % 76 %
Kia Ceed 4 88 % 85 % 52 % 68 %
Kia Ceed Safety Pack 5 88 % 85 % 68 % 73 %
Mercedes-Benz B 5 96 % 90 % 78 % 75 %
Mercedes-Benz GLE 5 91 % 90 % 78 % 78 %
Tesla Model 3 5 96 % 86 % 74 % 94 %
Škoda Scala 5 97 % 87 % 81 % 76 %
Euro NCAP - júl 2019
Euro NCAP - júl 2019 Autor: Euro NCAP

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Euro NCAP #Mercedes-Benz B #Mercedes-Benz GLE #Kia Ceed #Tesla 3 #DS 3 Crossback #Škoda Scala
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek