Škoda má problémy s kľúčovým motorom 1,5 TSI. Teraz už oficiálne

03.10.2019 19:00

Škoda riešila nedostatky motora 1,5 TSI v "tichosti" už od marca 2018. Až teraz však ohlásila oficiálnu „zvolávačku“. Týkať by sa mala približne 17 000 vozidiel.

Pri približne 17 000 vozidlách Škoda so...
Pri približne 17 000 vozidlách Škoda so 4-valcom1,5 TSI môže dôjsť pri akcelerácii z miesta k „trhaniu“ alebo zhasnutiu motora. Vyžiada si to úpravu softvéru riadiacej jednotky motora. Autor: Škoda-Auto

Už dávnejšie sa majitelia modelov Škoda vybavených 4-valcom 1,5 TSI v kombinácii s manuálnou prevodovkou sťažovali na „trhanie“ motora a občasné „zhasínanie“ pri rozbehu. Škoda preto od marca 2018 v rámci pravidelných servisných prehliadok vozidiel uskutočňovala úpravu softvéru riadiacej jednotky motora. Informoval o tom český web svolavacky.cz. Tí, ktorí však so svojimi vozidlami navštevovali nezávislé servisy, sa o úpravách dozvedieť nemuseli, keďže automobilka majiteľov dotknutých áut neinformovala a ani ich listom nepozvala do servisu, píše web.

Teraz však Škoda v súvislosti s týmto problémom vyhlásila oficiálnu zvolávaciu akciu s označením "24 EV“, ktorá sa týka modelov Karoq, Superb a Kodiaq 1,5 TSI (110 kW), s manuálnou prevodovkou. Ide o vozidlá, ktoré zišli z liniek v máji a júni 2019. Pri starších exemplároch sa teda postup odstránenia problému nemení. Podľa nemeckého webu kfz-rueckruefe.de pri týchto autách hrozí kvôli 180 A alternátoru, prípadne kompresoru klimatizácie, že pri rozjazde sratia časť krútiaceho momentu. To môže viesť nielen k trhaniu motora, ale aj k jeho zhasnutiu.

„V závislosti od dopravnej situácie by mohlo dôjsť k riziku vzniku dopravnej nehody, pokiaľ by vozidlo nebolo schopné akcelerovať,“ vyjadril sa na túto tému hovorca automobilky. Zároveň dodal, že k podobnému scenáru dochádza len veľmi zriedkavo. Najmä v situácii, keď má motor okolo 800 otáčok za minútu, vysoký odber elektrickej energie na pohon príslušenstva a nízky stav nabitia batérie. Podľa kfz-rueckruefe.de zasiahol problém približne 17 000 vozidi­el Škoda.

Dotkne sa však aj 8 000 exemplárov vozidiel značky VW (Arteon, Passat, Tiguan, Touran) a 8 000 vozidiel Seat (Ateca, Tarraco). Reagovať bude musieť pravdepodobne aj Audi. To zatiaľ žiadnu akciu neohlásilo. Odhaduje sa, že z 34 000 kusov postihnutých áut značiek Škoda, VW a Seat jazdí asi 12 500 v Nemecku. Polovica z nich majú byť práve škodovky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zvolávacia akcia #Superb #Škoda-Auto #Škoda #Kodiaq #Karoq #1.5 TSI
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek