Koniec šikany. Od piatka už za starú lekárničku pokutu nedostanete

, 30.10.2019 19:00

Ak mali policajti „zlý deň“ a nebolo vám pri cestnej kontrole čo vytknúť, mali vždy po ruke kontrolu autolekárničky. Ak bola exspirovaná, skončiť ste mohli s pokutou alebo aj bez „papierov“. Od novembra tomu bude koniec.

Exspirovaná lekárnička už nebude dôvodom na...
Exspirovaná lekárnička už nebude dôvodom na pokuty. Ak bude neporušená a jej obsah v poriadku, bude platná aj po záruke. Autor: Hartmann

Exspirovaná lekárnička bola posledné roky nočnou morou motoristov. Platilo totiž tvrdé pravidlo, že za exspirovanú lekárničku vám mohla dopravná polícia okrem pokuty vo výške 50 až 100 eur odobrať doklady od vozidla. Podobne ako za oveľa zásadnejšie priestupky – napríklad za neplatnú technickú a emisnú kontrolu, nefungujúce brzdové svetlá, pneumatiky s nedostatočnou hĺbkou dezénu alebo tiež za únik paliva či poškodený výfuk. Podobne ste kvôli exspirovanej autolekárničke nemuseli prejsť cez STK. S tým je ale koniec.

Od novembra sa nebude doba platnosti autolekárničiek kontrolovať na ceste ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidiel. Jednoducho, autolekárnička bude po novom platiť aj po exspirácii. Umožňuje to novela vyhlášky týkajúca sa podrobností o prevádzke vozidiel v cestnej doprave, ktorú pripravili ministerstvá dopravy a zdravotníctva a ktorá začne platiť 1. 11. „Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky kvôli dobe platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžaduje,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd).

Ale pozor. Minister spresnil, že „na samotnú dobu exspirácie sa nebude prihliadať do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije". V prípade obsahu lekárničky nenastanú žiadne zmeny. Naďalej bude rozdelený do štyroch samostatných modulov. Každá lekárnička musí zároveň obsahovať kartu prvej pomoci. „Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Lekárnička sa vo vozidle má uložiť tak, že na ňu nedopadá priame slnečné žiarenie,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Úložný priestor lekárničky musí byť suchý, čistý a ľahko prístupný. „V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene“, povedala Ducká. Pôvodne sa totiž uvažovalo, že bude musieť byť umiestnená v interiéri vozidla. Ak budete voziť lekárničku s poškodeným alebo použitým obsahom, policajti vás môžu napomenú alebo pokutovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pokuta #lekárnička #exspirácia #autolekárnička
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek