Jeep Wrangler: Legenda terénu šokovala v crashteste. Išla takmer ‘na strechu‘

12.05.2020 16:00

Jeep Wrangler si už urobil poriadnu hanbu pred dvoma rokmi v nárazových testoch Euro NCAP a teraz pokračuje jeho blamáž za Atlantikom. Pri náraze s malým prekrytím ukázal čosi, čo sa ešte žiadnemu inému autu nestalo.

Pre Wrangler sa stal osudný nárazový test s...
Pre Wrangler sa stal osudný nárazový test s malým prekrytím. Kontakt s bariérou totiž znamenal stratu elementárnej stability. Autor: IIHS

Pozrime sa do nedávnej minulosti. Dlhoočakávaná nová generácia ikonického off-roadu Jeep Wrangler prišla na svet v roku 2018 a hneď podstúpila hodnotenie bezpečnosti v laboratóriách Euro NCAP. Výsledkom bola poriadna hanba. Wrangler vtedy dostal jednu jedinú hviezdičku. A zďaleka nielen preto, že v sérii neobsahoval autonómne brzdy ani monitoring jazdných prúdov. Problém mu robila aj samotná karoséria. Pri čelnom náraze so 40-percentným prekrytím došlo totiž k deformáciám skeletu v oblasti predného stĺpika a podlahy v priestore pre nohy vodiča. Takže za ochranu dospelej posádky získal len 50 % a za asistenčné systémy zahanbujúcich 32 %.

Po náraze skončil Wrangler v „kúte“ prevrhnutý...
Po náraze skončil Wrangler v „kúte“ prevrhnutý na bok. Nič také sa v histórii crashtestov IIHS ešte nestalo. Autor: IIHS

Mohlo by sa zdať, že automobilka na takúto blamáž zareaguje, ale nestalo sa. Jeep sa nesnažil o zmeny ani o opakovaný crashtest, aby si zlepšil reputáciu. Navyše sa teraz bude musieť zmieriť s ďalšou katastrofou. Wrangler modelového roka 2020 sa totiž dostal pod lupu amerického Inštitútu pre bezpečnosť cestnej premávky Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Ako inak, ten ho podrobil crashtestu podľa vlastnej metodiky a nevychádzal z údivu. Pri čelnom náraze s malým prekrytím sa celé vozidlo prevrátilo na bok. Tento test je síce extrémne náročný, pretože preverí odolnosť karosérie v maximálnej miere, ale k čomusi podobnému ešte v histórii IIHS nikdy nedošlo.

Jeep hneď zareagoval kritikou IIHS. Spochybnil jeho metodiku a tvrdil, že pri interných testoch k ničomu takému nedošlo. Americký inštitút preto test zopakoval, no Wrangler opäť „ľahol“. Komisári teda hodnotili jeho bezpečnosť pri tomto type nárazu ako nedostatočnú. Nie je to dobrá správa, pretože Wrangler nemôže mať bočný airbag a navyše má špecifickú karosériu, z ktorej možno odmontovať dvere aj veľkú časť strechy. Asi nie je ťažké predstaviť si, aké vysoké riziko môže pre posádku znamenať takáto havária. Wrangler je síce špecifický model so špecifickou klientelou, ale to neznamená, že má právo ohrozovať svoju posádku. Uvidíme, či Jeep pristúpi k výsledkom korektne a bude sa snažiť o nápravu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jeep Wrangler #Jeep #IIHS #crashtest
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek