Chcete najazdiť 320 000 km bez drahých návštev servisov? Voľte tieto autá

01.06.2020 06:00

Prieskum americkej spotrebiteľskej organizácie Consumer Reports dáva jasnú odpoveď na to, ktoré autá sú najspoľahlivejšie. Sami majitelia vybrali 10 modelov, ktoré najazdia bez problémov 200 000 míľ.

Porcia 320 000 kilometrov vie autá preveriť do...
Porcia 320 000 kilometrov vie autá preveriť do poslednej skrutky. Autor: Consumer Reports

Tento rebríček síce pochádza z USA, ale poučný môže byť aj pre nás. Hoci niektoré modely, ktoré v ňom figurujú, si v Európe dopriať nemôžeme, podstatná je značka. Automobilky majú totiž vypracovaný systém kontroly kvality a tie najlepšie nerozlišujú, kde je vozidlo vyrábané a či je určené pre Japonsko, USA alebo Európu. Jednoducho, kritériá pri vývoji a výrobe sú z hľadiska nárokov rovnaké. Potom dokážu ponúknuť kvalitu naprieč svojim portfóliom a naprieč trhmi.

Platí to najmä o značkách Honda a Toyota. Aspoň z pohľadu výsledkov aktuálnej zákazníckej ankety, ktorá priniesla odpoveď na otázku, ktoré modely dokážu najazdiť 200 000 míľ, teda približne 320 000 km, bez toho, aby svojich majiteľov zruinovali v servise. Consumer Report tvrdí, že 200 000 míľ síce zvládne každé auto, no len za podmienky, že doň v priebehu času investujete dostatok peňazí. To však nie je dobrý nápad. Lepšie je voliť model, ktorý si vystačí s bežným servisom a napriek tomu slúži bez porúch celé roky.

Úplne najspoľahlivejším autom je podľa...
Úplne najspoľahlivejším autom je podľa amerických zákazníkov Toyota Camry. Dobrou správou je, že sa od vlaňajšieho roka predáva aj v Európe. Autor: Toyota

A 320 000 kilo­metrov je už riadna porcia, ktorá vie autá preveriť do poslednej skrutky. Toyota a Honda také autá naozaj vyrobiť vedia. Rebríček TOP10 totiž obsadili výlučne ich modely – šesť z nich pripadá na Toyotu a štyri na Hondu. Ich japonských konkurentov s logami Nissanu, Subaru, Mazdy či Mitsubishi, by ste tu hľadali márne a nemecké prémiové modely, dostupné v USA, tiež. O amerických či britských produktoch radšej pomlčme. Ako to teda dopadlo? Úplne najspoľahlivejší je sedan Toyota Camry pred MPV Toyota Sienna a sedanom Honda Accord.

Do prvej desiatky sa ešte dostali hybridný Prius, SUV Toyota 4Runner, MPV Honda Oddysey, veľký pikap Toyota Tundra, MPV Toyota Highlander, SUV Honda Pilot a menšie SUV Honda CR-V. Paleta typov vozidiel je teda pestrá, ale čo je podstatné, Toyota Camry, Toyota Prius, Toyota Highlander a Honda CR-V, sú modely prítomne na európskom trhu. Hoci na Highlander si ešte budeme musieť chvíľu počkať. V každom prípade považujú tento rebríček americkí motoristi za relevantný pri výbere nových aj ojazdených áut.

10 najspoľahli­vejších áut s nájazdom 320 000 km

1. Toyota Camry

Toyota Camry
Toyota Camry Autor: Toyota

2. Toyota Sienna

Toyota Sienna
Toyota Sienna Autor: Toyota

3. Honda Accord

Honda Accord
Honda Accord Autor: Honda

4. Toyota Prius

Toyota Prius
Toyota Prius Autor: Toyota

5. Toyota 4Runner

Toyota 4Runner
Toyota 4Runner Autor: Toyota

6. Honda Oddysey

Honda Oddysey
Honda Oddysey Autor: Honda

7. Toyota Tundra

Toyota Tundra
Toyota Tundra Autor: Toyota

8. Toyota Highlander

Toyota Highlander - 2020
Toyota Highlander - 2020 Autor: Toyota

9. Honda Pilot

Honda Pilot
Honda Pilot Autor: Honda

10. Honda CR-V

Honda CR-V
Honda CR-V Autor: Honda

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#spoľahlivosť áut #Consumer Reports
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek