TÜV: Ktoré ‘jazdenky‘ zvládajú najviac kilometrov? Na tieto sa môžete spoľahnúť

27.10.2020 05:00

Pri kúpe ojazdeného auta je dôležité zohľadniť, koľko stojí údržba vozidla a ktoré má už to najlepšie za sebou. Sú však modely, ktoré spoľahlivosťou vynikajú a vydržia na cestách viac ako ostatné.

Nemecká sieť technických kontrol TÜV, ktorá je obdobou našich STK, pravidelne uverejňuje štatistiky výsledkov kontrol. Automobily delí do kategórií podľa veku a zohľadňuje počet najazdených kilometrov. V analýzach spoľahlivosti je na opačnom spektre ako ankety spokojnosti, ktoré zbierajú subjektívne názory motoristov, keďže do TÜV prieskumov sa zarátavajú len problémy, ktoré podliehajú kontrole.

Spoľahlivosť vozidla do veľkej miery závisí aj od zodpovednosti majiteľa. Nesmie zanedbávať výmenu oleja ani iných prevádzkových kvapalín v intervaloch, ktoré predpisuje výrobca. Rovnako sa treba starať o brzdový systém a kontrolovať stav súčiastok podvozka. Štatistika TÜV však zahŕňa tisíce kusov z jednotlivých modelov, a tak sa netreba obávať, že by výsledky boli skreslené nedostatočnou vzorkou.

Nasledujúci zoznam dvanástich modelov je dôkazom toho, že aj pri kúpe desať až jedenásťročného auta nemusí ísť o riskantnú investíciu. Práve tieto autá sú príkladom, že stále možno nájsť na trhu spoľahlivé vozidlá, ktoré pri poctivej údržbe zvládnu aj viac ako 200 000 kilometrov bez vážnejších porúch.

Audi A6

Práve nemecký prémiový model vyššej strednej triedy sa môže pochváliť najvyšším priemerným nájazdom v danej vekovej kategórii. Motorickým základom tohto auta je vznetový šesťvalec a podľa TÜV na ňom vodiči bez problémov najazdia 204 000 kilometrov.

Audi A6
Audi A6 Autor: Audi

Volvo V70/XC70

Tento modelové dvojčatá švédskeho výrobcu už v ponuke nenájdete, a tak je jedinou možnosťou kúpa ojazdeného kusa. Nejde však o veľký risk, keďže tieto autá zvládajú priemerne 202 000 kilometrov bez porúch.

Volvo XC70
Volvo XC70 Autor: Volvo

Volkswagen Passat

Práve model Passat je klasikou nielen na nemeckých, ale aj na našich cestách. Častá voľba firiem musí zvládať veľa kilometrov a to sa jej aj darí. Podľa TÜV je to priemerne 197 000 kilometrov bez nutnosti komplikovaných o­práv.

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat Autor: Volkswagen

BMW radu 5

Bavorská ikona je v každej generácii dobrou voľbou, ale v prípade tej s interným označením E60 sa nemusíte obávať väčších komplikácií. Nájazd 189 000 kilometrov je priemer, ktorý tieto autá hravo zvládajú.

BMW radu 5
BMW radu 5 Autor: BMW

Ford S-Max/Ford Galaxy

Americká dvojica je jednou z mála výnimiek v zozname, keďže nejde o nemeckého výrobcu. Hoci naftové motory Fordu nepatria medzi vyslovene spoľahlivé, 186 000 kilometrov je slušný výsledok.

Ford Galaxy
Ford Galaxy Autor: Ford

Mercedes-Benz triedy E

Posledný zástupca nemeckej prémiovej trojice prispel takisto modelom vyššej strednej triedy. Modelový rad W211 si musel poradiť s množstvom neduhov svojho predchodcu, no zjavne sa mu to podarilo. Svedčí o tom priemerný nájazd 183 000 kilometrov.

Mercedes Benz triedy E
Mercedes Benz triedy E Autor: Mercedes Benz

Mercedes-Benz triedy M

Jeden z mála zástupcov triedy SUV v zozname sa v úvode svojej kariéry musel vysporiadať s rôznymi „detskými chorobami“, no napokon sa mu to podarilo. Predchodca súčasnej triedy GLE môže byť zaujímavou voľbou, keďže zvláda spoľahlivo 182 000 kilometrov.

Mercedes Benz triedy M
Mercedes Benz triedy M Autor: Mercedes Benz

Volkswagen Sharan

Trieda MPV je na automobilovom trhu ohrozený druh, a tak sa zraky záujemcov o tento segment presúvajú do sfér ojazdených áut. Sharan je osvedčená voľba a podľa TÜV zvláda bez problémov 180 000 kilometrov.

Volkswagen Sharan
Volkswagen Sharan Autor: Volkswagen

Volkswagen Touareg

Wolfsbugská automobilka potvrdzuje dobré renomé ďalším modelom v rebríčku. Je ním SUV Touareg, ktoré bolo stavané nielen na cesty, ale ja na zdolávanie náročnejšieho terénu. To sa zjavne prejavilo aj na jeho spoľahlivosti, keďže nemá problém ani s nájazdom 178 000 kilometrov.

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg Autor: Volkswagen

Volkswagen Touran

Po vzore väčšieho Sharana aj menší Touran je voľbou rozumu, pokiaľ ide o výber spoľahlivého MPV. Priemerný nájazd 169 000 kilometrov je toho dôkazom.

Volkswagen Touran
Volkswagen Touran Autor: Volkswagen

Škoda Octavia

Bestseller našich ciest sa dočkal uznania aj v Nemecku. Kým u nás o spoľahlivosti a vytrvalosti Octavie pochybuje len málokto, za hranicami musí o miesto na výslní viac zabojovať. A darí sa jej to vďaka priemerne najazdeným 166 000 kilometrom.

Škoda Octavia
Škoda Octavia Autor: Škoda

Audi A4

Tak, ako spomínaný model A6, aj model A4 je dobrou voľbou koncernovej prémiovej značky. Podľa štatistík TÜV je možné bez vážnejších komplikácií prejsť na tomto aute 163 000 kilometrov.

Audi A4
Audi A4 Autor: Audi

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#TÜV #spoľahlivosť #ojazdené autá #najazdené kilometre #jazdené autá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek