Zavinená nehoda. Odmietne poisťovňa plnenie, ak ste nestihli prezuť?

Pri zavinení nehody nemusí platiť automaticky, že ak ste na aute mali letné pneumatiky, poisťovňa vám bude plnenie krátiť. Závisí to od toho, ako k nehode prišlo.

, 04.12.2020 18:24
Na Slovensku zákon striktne časovo použitie... Foto: Wintercar
Auto - zima Na Slovensku zákon striktne časovo použitie zimných pneumatík neupravuje.

Ešte aj v tomto období jazdí časť zo šoférov na letných pneumatikách, časť na zimných a niektorí využívajú univerzálne. Ako sa zachová poisťovňa v prípade nehody? Bude napríklad robiť väčšie problémy s poistným plnením šoférom, jazdiacim v zime na univerzlnych celoročných „gumách“?

Nemala by. Podľa zákona totiž u nás nie je striktne ustanovené, že vodič osobného auta musí mať počas celej zimy na aute zimné pneumatiky. Má však povinnosť použiť ich, ak je na ceste snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Povinnosť neexistuje

Z tohto dôvodu sa povinnosť používať zimné pneumatiky neuvádza ani v poistných zmluvách. Neznamená to však, že „čo nie je zakázané, je povolené“ a posťovňa v prípade, ak budete vinníkom nehody, nerieši, či máte na aute zimné alebo letné pneumatiky.

Dôležitá je iná vec – podľa všeobecných poistných podmienok je poistený povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala, najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu právnymi predpismi uložené.

V praxi to znamená, že poisťovňa pri likvidácii škody zväčša naozaj nerieši, či auto jazdilo na letných alebo zimných pneumatikách. Je tu však jedna dôležitá výnimka: „Ku kráteniu plnenia by sme pristúpili vtedy, ak by sa policajným vyšetrovaním preukázala príčinná súvislosť medzi vznikom škody a nesprávne zvolenými pneumatikami,“ hovorí Martin Križan z poisťovne Uniqa.

Ako je to však v prípade univerzálnych celosezónnych pneumatík, ktoré sa začínajú čoraz viac využívať už aj na Slovensku? Pri nich poisťovňa pri likvidácii škôd nerozlišuje medzi zimnými a celosezónnymi pneumatikami. Nehrozí, samozrejme , ak máte v poriadku hĺbku dezénu, že by vám v nej robili problémy poukazovaním na dĺžku brzdnej dráhy, čo sa v prípade letných stať môže.

Za zimnú pneumatiku sa považuje každá pneumatika s označením M+S (z anlg. mud and snow), ktoré slúži ako na označenie zimných, tak aj celoročných pneumatík. Ak teda majú celoročné pneumatiky toto označenie, spĺňajú podmienky stanovené na jazdu v zime.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #zimné pneumatiky #pneumatiky #celoročné pneumatiky
Články podľa značiek