CarVertical: Toto je TOP 15 áut s najčastejšie stáčanými kilometrami

Nelegálna úprava počtu najazdených kilometrov, takzvané „stáčenie tachometrov“, patrí stále k najčastejšej praxi podvodníkov pri predaji ojazdených áut. Pri niektorých modeloch je však riziko vyššie ako pri iných. Viac svetla do tohto problému prináša analýza spoločnosti CarVertical, ktorá sa zaoberá preverovaním histórie áut z druhej ruky.

05.01.2021 05:00
debata (6)
Je to neuveriteľné, ale stáčanie kilometrov je... Foto: SOVA
Odometer - kontrola Je to neuveriteľné, ale stáčanie kilometrov je stále masovo rozšírený druh podvodu pri predaji ojazdených áut.

Každé vyrobené vozidlo má počítadlo kilometrov, takzvaný odometer, ktorý zobrazuje počet najazdených míľ alebo kilometrov. Práve z tohto údaju možno usúdiť mieru opotrebovania vozidla. Niet divu, že neseriózni predajcovia áut sa snažia zvýšiť cenu vozidiel nelegálnou úpravou počtu najazdených kilometrov. Z naoko výhodnej kúpy sa potom môže už o pár dní stať doslova nočná mora. Auto, ktoré má v skutočnosti najazdených o 100 000 kilo­metrov viac, ako deklaruje, si totiž vyžaduje nečakané a nákladné opravy. Bohužiaľ, táto prax je napriek tomu, že existujú spôsoby, ako tento podvod odhaliť, enormne rozšírená. Ukazuje to aj výskum spoločnosti CarVertical, ktorá sa zaoberá preverovaním histórie ojazdených áut.

Prémia „vedie“

Jej štúdia vychádza z dát viac ako pol milióna preverovaných vozidiel v období od októbra 2019 do októbra 2020, a to z veľkého počtu trhov vrátane Poľska, Rumunska, Maďarska, Francúzska, Slovinska, Slovenska, Českej republiky, Lotyšska, Bulharska, Ukrajiny, Srbska, Nemecka, Chorvátska, Ruska aj Spojených štátov amerických. Výsledky ukazujú, že najčastejšie dochádza k nelegálnej úprave počtu najazdených kilometrov pri modeloch nemeckých prémiových výrobcov. Zoznamu TOP 15 tejto negatívnej štatistiky kraľujú najmä BMW, ale aj populárne modely od Audi, Volkswagenu a u nás enormne žiadanej Škody.

Cieľom podvodníkov s ojazdenými autami sú najmä... Foto: BMW
BMW-X5 2014 Cieľom podvodníkov s ojazdenými autami sú najmä prémiové nemecké modely od BMW a Audi a Mercedesu-Benzu.

Vôbec najvyššie riziko podvodu sa spája s BMW radu 7 a BMW X5. Minimálne 30 % z ponúkaných exemplárov má totiž „stočený tachometer“. Obzvlášť pozorní by ste však mali byť aj pri kúpe ojazdeného BMW radu 3, 5, X1 a X3. Rizikovými Audi sú zas Audi A5 a A6, z Volkswagenov Toureg a Passat, z Mercedesov-Benzov najmä trieda E a z modelov Škody Octavia a Superb. Z hľadiska veku sa zas podvodníci zameriavajú najmä na autá staršie ako 10 rokov. Pri „najpopulárnejších“ autách značky BMW dochádza k stáčaniu kilometrov medzi 10. až 15. rokom. Pri modeloch Mercedes-Benz triedy E sú najviac rizikové 14– až 16-ročné exempláre.

Diesel je rizikovejší

Pri prémiových autách sa teda podvodníci zameriavajú najmä na staršie ročníky. Mainstreamové vozidlá, pri ktorých dochádza najčastejšie k tomuto podvodu, sú nepatrne mladšie. Údaje o modeloch Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Octavia ukazujú, že k stočeniu kilometrov dochádza už v prvých desiatich rokoch. Pritom vyššie riziko nelegálnej úpravy počtu najazdených kilometrov sa spája najmä s verziami s naftovým motorom. Pri Audi A6, VW Touareg a Mercedese-Benze triedy E ide takmer vždy o naftové varianty. Na tie benzínové pripadá len zopár percent podvodov. Kúpa benzínového auta je teda výrazne menej riziková.

Z modelov Škody sa môžete so stočenými... Foto: Škoda-Auto
Škoda Superb - 2017 Z modelov Škody sa môžete so stočenými kilometrami stretnúť najmä pri Superbe a Octavii.

Najčastejšie sú podvody so stáčaním najazdených kilometrov v strednej a vo východnej Európe. Krajiny smerom na západ trpia týmto problémom v menšej miere. Je to logické, keďže ojazdené autá smerujú zo Západu na Východ, a nie opačne. Baštou podvodníkov je najmä Rumunsko a tiež Lotyšsko, kde má počítadlo kilometrov upravené každé desiate auto. Ak to celé zhrnieme, najväčšie riziko podstúpite, ak si v Rumunsku alebo Lotyšsku kúpite naftové BMW radu 7 alebo X5 s vekom od 10 do 15 rokov. Ani na Slovensku však nie ste v bezpečí. Podľa údajov spoločnosti CarVertical dochádza totiž k stáčaniu kilometrov pri 3,8 % inzerovaných autách.

ZDROJ: CARVERTICAL

15 modelov s najčastejšie stočeným „tachometrom“

Model Podiel s nelegálnou úpravou odometra
1. BMW 7 34 %
2. BMW X5 29,5 %
3. BMW 5 27,5 %
4. BMW 3 21,0 %
5. BMW X3 17,1 %
6. BMW 1 16,2 %
7. Audi A6 10,1 %
8. VW Touareg 7,9 %
9. Audi A5 6,9 %
10. Mercedes-Benz E 6,7 %
10. VW Passat 6,7 %
12. Škoda Superb 6,3 %
12. Audi A4 6,3 %
12. Škoda Octavia 6,3 %
15. VW Transporter 6,1 %

Podiel „stočených“ vozidiel podľa krajín

Krajina Podiel s nelegálnou úpravou odometra
1. Rumunsko 11,50 %
2. Lotyšsko 10,50 %
3. Česko 7,70 %
4. Rusko 6,90 %
5. Nemecko 6,50 %
6. Maďarsko 5,70 %
7. Ukrajina 5,60 %
8. Poľsko 5,00 %
9. Srbsko 4,40 %
10. Slovinsko 4,39 %
11. Chorvátsko 4,30 %
12. Slovensko 3,85 %
13. USA 3,80 %
14. Francúzsko 3,00 %
15. Bulharsko 2,90 %

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #ojazdené autá #pretáčanie tachometrov #CarVertical
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek