Ako si poradiť s námrazou na oknách? Tu je 10 rád

Poznáte čosi otravnejšie, ako ráno v zime oškrabávať námrazu z okien auta? Môžete si to uľahčiť.

29.01.2021 05:00
6
V zime sa námraze nevyhnete. Ignorovať by ste... Foto: Škoda-Auto
Námraza V zime sa námraze nevyhnete. Ignorovať by ste ju ale nemali. Vyhláška totiž zakazuje jazdiť so znečisteným autom. Čisté musíte mať okná a karosériu bez snehu.

Námraze na sklách auta, niekedy dokonca aj vo vnútri, sa v zime jednoducho nevyhneme. Existuje ale zopár trikov, ako to vyriešiť čo najkomfortnejšie. Najideálnejšie je mať auto v garáži, lenže tú nemá každý. Pre tých ostatných je tu 10 zaručených receptov. A nezabudnite, že podľa vyhlášky ste povinný vyraziť na cestu s autom očisteným od snehu a ľadu. Ak teda nechcete riskovať, urobte to poriadne.

1. Správne zaparkujte

Už keď sa večer vraciate z práce, zaparkujte auto tak, aby čelným oknom mierilo na juhovýchod. A ak je to teda možné. Ráno stačí zopár slnečných lúčov a vy máte hneď o čosi ľahšiu prácu.

2. Použite kryt čelného okna

Zakryť na noc okno je výborná vec. Môžete použiť fóliu aj deku, ale najkomfortnejšia je clona, ktorá dobre vyzerá a hlavne nenavlhne. Stačí ju ráno oprášiť od snehu a môžete ju odložiť do kufra. Niektoré kryty sa uchytia do dverí, tie drahšie majú magnety, ktorými sa „prilepia“ ku karosérii. Efekt je ale rovnaký. Rozhodne však nepoužívajte noviny, ktoré k oknu primrznú.

3. Rozmrazovač nastriekajte na okno už večer

Málokto to vie, ale ak nastriekate rozmrazovač na okno už večer, ráno ste bez práce. Ak nemáte originálny rozmrazovač, stačí do starej nádobky s rozprašovačom, napríklad z domáceho čistiaceho prostriedku, naliať jednu tretinu vody a dve tretiny octu. Použiť môžete aj iné receptúry – ocot s alkoholom v pomere 1 : 2 alebo lieh s vodou v pomere 2 : 1. Funguje to perfektne. A aj ako prevencia.

Rozmrazovač je skvelým pomocníkom. Vyrobiť si... Foto: Škoda-Auto
Námraza Rozmrazovač je skvelým pomocníkom. Vyrobiť si ho môžte aj sami. A pomôže aj na zámky dverí

4. Škrabku a metličku si dajte do kufra

Škrabka je účinnou pomôckou, bez ktorej sa v zime nezaobídeme. Ale pozor, nikdy si ju nenechávajte v interiéri. Prečo? Ak prídete ráno k zasneženému autu a otvoríte dvere, aby ste ju vybrali, zosype sa na sedadlo snehová nádielka. Mať škrabku v kufri je preto oveľa rozumnejšie. Ak sa aj do kufra sneh dostane, rozhodne to vadí menej ako v interiéri. Úplne najkomfortnejšie je mať škrabku s rukavicou, ktorá chráni vaše ruky pred mrazom. No a rovnako praktická je aj teleskopická metlička. Nezaberie veľa miesta a ľahšie s ňou dočiahnete na celú plochu karosérie.

5. Naštartujte a pustite klimatizáciu

Trápiť sa s hrubou vrstvou ľadu na skle nemá význam. Navyše môžete škrabkou s kovovou lištou a pri použití väčšej sily poškriabať okná. Situáciu si môžete uľahčiť naštartovaním motora, pustením klimatizácie na plný výkon a zapnutím rozmrazovania zadného (prípadne čelného) okna. Motoru trocha voľnobehu v mrazoch rozhodne nezaškodí, práve naopak, i keď to netreba preháňať. Motor sa síce nestihne zahriať, ale vzduch, ktorý prúdi na okná, bude teplejší než ten vonku. To stačí na to, aby vrstva ľadu aspoň trochu povolila. Potom sa sklá čistia ľahšie. Spustený klimatizačný kompresor zároveň dehydruje vzduch v kabíne, takže bráni vzniku zahmlievania okien z vnútornej strany, čo je obzvlášť nepríjemné. A ak máte už naštartované, zapnite si aj vyhrievanie sedadiel či volantu. Keď si po očistení sadnete za volant, budete sa cítiť príjemnejšie.

Klimatizácia je skvelým pomocníkom. Pustite ju... Foto: SHUTTERSTOCK
klimatizácia auto Klimatizácia je skvelým pomocníkom. Pustite ju naplno a prúd vzduchu nasmerujte na okná. Zbaví vás tiež vlhkosti v interiéri.

6. Použite rozmrazovač

Ak ste šetrný, alebo máte pocit, že s naštartovaným motorom stojaceho auta znečisťujete životné prostredie či porušujete vyhlášku, ktorá hovorí, že bezdôvodne by sme nemali nechať motor v chode, najlepším receptom, ako zvládnuť námrazu, je použiť rozmrazovač. Nastriekajte ho na okná, počkajte asi pol minúty a potom už bude hračka zbaviť sa námrazy pomocou škrabky. Ak nemáte rozmrazovač a ani škrabku, v núdzi pomôžu karty. Ale pozor, nie platobné a ani doklady – ako vodičské oprávnenie alebo občiansky preukaz. Tie by ste mohli ľahko poškodiť. Postačí nejaká vernostná karta zo siete obchodov. Budete prekvapení, ako dobre to funguje.

7. Nepoužívajte na námrazu stierače!

Ak si mýlite stierače so škrabkou, nie je to dobré. Násilné odtrhnutie primrznutého stierača spôsobuje trhliny na gumenej lište. Takto stierače s istotou zničíte. Preto je rozumné, ak už v zime parkujete mimo garáže, vyklopiť stierače, aby neprimrzli. Pri moderných autách sú však schované pod kapotou, takže sa vyklopiť nedajú. Treba si preto naštudovať, ako ich dostať z parkovacej do takzvanej servisnej polohy. Väčšinou na to stačí po vypnutí zapaľovania dlhšie podržať páčku v dolnej polohe. A ešte jedna dobrá rada. Pred naštartovaním neočisteného auta sa uistite, že máte stierače vypnuté. Ak je páčka v polohe automatického režimu, dažďový senzor po naštartovaní vyhodnotí zlý výhľad a stierače spustí. To isté sa stane aj vtedy, keď chcete očistiť zamrznuté okno ostrekovačmi. Takže ostrekovač nepoužívajte.

Stierače si nemýľte so škrabkou Foto: Bosch
Stierače - zima Stierače si nemýľte so škrabkou

8. Nerozmrazuje teplou vodou!

Ak sa rozhodnete rozmraziť námrazu teplou vodou, riskujete poškodenie okien. Teplotný šok sklu neprospieva. Mohlo by dokonca prasknúť. Aj preto sa neodporúča chodiť v počasí s teplotami pod nulou do autoumyvárne.

9. Udržujte v kabíne sucho

Aj to sa stáva – prídete k autu a námraza je nielen zvonku, ale aj zvnútra. Dôvod je rovnaký, len sa to deje na opačnej strane – vlhko sa zrazilo na vnútornej strane skiel, kde sa vplyvom nízkej teploty premenilo na ľad. Ak sa vám to stáva často, je dobrá prevencia. Napríklad po zaparkovaní vybrať vlhké koberčeky a nechať ich doma vysušiť. A pred nastupovaním do auta si topánky aspoň trochu očistiť od snehu. Pomôže aj starý známy trik. V interiéri nechajte ponožku naplnenú ryžou, ktorá absorbuje vlhkosť. Najlepšie pod čelným oknom. Nikdy nie na podlahe, tobôž pri vodičovi. Takéto „zariadenie“ by sa počas jazdy mohlo ľahko dostať pod brzdový alebo spojkový pedál. A potom je tu pena na holenie. Ak ju nastriekate na okno zvnútra a potom dosucha vytriete handrou, vytvorí sa na skle mikrofilm, ktorý odpudzuje vodu.

Námraze vo vnútri auta sa dá zabrániť tým, že v... Foto: Ford
Ford - zahmlievanie okien Námraze vo vnútri auta sa dá zabrániť tým, že v kabíne udržujete sucho.

10. Skoncujte s námrazou v interiéri

Ak vám okná predsa len zamrzli aj zvnútra, spočíva prvá pomoc v pokuse dostať vlhko z vozidla. Otvorte na chvíľu dvere a auto vyvetrajte. Keď to nezaberie, siahnite po škrabke na ľad, a na čelné sklo pustite vetranie. Zapnite aj kompresor klimatizácie, ktorý dehydruje vzduch a hlavne majte vypnutú vnútornú cirkuláciu vzduchu. Ak je vrstva ľadu naozaj veľká, zakryte palubnú dosku uterákom alebo handrou, do ktorej stečie voda z topiaceho sa ľadu. To aj preto, aby vám vlhko nezostalo v interiéri. V kabíne v žiadnom prípade nepoužívajte rozmrazovač, ktorého výpary môžu byť zdraviu škodlivé.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #škrabka #námraza
Články podľa značiek