TÜV 2021: Ktoré jazdené autá sú spoľahlivé a dostupné? Hlavne nemecké a japonské

16.02.2021 05:00

Pri kúpe auta z druhej ruky je dôležité, aby nový majiteľ nestrávil opravami viac času ako jazdením. Štatistika spoľahlivosti je tak vítanou pomôckou.

Nemecká sieť staníc technických kontrol TÜV je už dlhodobo pravidelným zdrojom informácii o poruchovosti a o spoľahlivosti jazdených áut. Hoci autá zatrieďuje do kategórií len podľa veku, pri miliónových počtoch skontrolovaných kusov a objektívnych kritériách môžeme vylúčiť zaujatosť či skresľovanie výsledkov.

Asi základným údajom pre záujemcov o ojazdené automobily je cena. TÜV preto vybrali najspoľahlivejšie modely v každej vekovej kategórii, ktorých priemerná cena na trhu jazdených vozidiel osciluje na hranici 5 000 eur. Výsledky potešia hlavne priaznivcov japonských automobiliek a koncernu Volkswagen.

Medzi najmladšími dvojročnými až trojročnými cenovo dostupnými autami sa najlepšou spoľahlivosťou môže pochváliť Kia Venga. Hneď za ním nasleduje Toyota Yaris a prvú trojku uzatvára Volkswagen Polo. V kategórii štvorročných a päťročných áut sa na prvé miesto dostal Seat s rodinným modelom Altea. Za ním nasleduje najpredávanejšie auto u nás Škoda Fabia a tretím najspoľahlivejším dostupným modelom v tejto skupine je opäť rodinné auto Toyota Verso.

Kategória šesťročných a sedemročných áut poteší záujemcov o štýlové a dobre jazdiace vozidlá. Na prvých dvoch miestach nájdeme modely Mazdy, a to konkrétne Mazdu 3 a Mazdu 2. Na treťom mieste skončil Mini Cooper. V predposlednej kategórii osemročných a deväťročných modelov sa ako najspoľahlivejší dostupný model ukázal Volkswagen Golf Plus. Na druhej priečke skončila Honda Jazz a tretie miesto opäť pripadlo na Mini Cooper.

Posledná skupina najstarších posudzovaných automobilov do značnej miery kopíruje predchádzajúcu kategóriu. Najspoľahlivejším dostupným modelom je Honda Jazz, za ktorou nasleduje Volkswagen Golf Plus a Volkswagen Golf šiestej generácie. Práve Volkswagen Golf šiestej a aj siedmej generácie sa môže stať ďalším bestsellerom v bazároch, keďže najnovšia ôsma generácia zaostáva za očakávaniami. Hoci malo ísť o prevratnú elektronikou nabitú novinku, zatiaľ ju sprevádzajú viac problémy ako úspechy.

Najspoľahlivejšie dostupné modely podľa TÜV Reportu 2021

Kategória 2–3 roky

Kia Venga
Kia Venga Autor: Kia
Poradie Model Miera poruchovosti
1. Kia Venga 4,1
2. Toyota Yaris 4,4
3. Volkswagen Polo 4,5

Kategória 4–5 rokov

Seat Altea
Seat Altea Autor: Seat
Poradie Model Miera poruchovosti
1. Seat Altea 6,6
2. Škoda Fabia 6,7
3. Toyota Verso 7,1

Kategória 6–7 rokov

Mazda 3
Mazda 3 Autor: Mazda
Poradie Model Miera poruchovosti
1. Mazda 3 10,0
2. Mazda 2 10,5
3. Mini Cooper 10,6

Kategória 8–9 rokov

VW Golf Plus
VW Golf Plus Autor: Volkswagen
Poradie Model Miera poruchovosti
1. Volkswagen Golf Plus 13,3
2. Honda Jazz 14,0
3. Mini Cooper 14,4

Kategória 10–11 rokov

Honda Jazz
Honda Jazz Autor: Honda
Poradie Model Miera poruchovosti
1. Honda Jazz 14,8
2. Volkswagen Golf Plus 16,4
3. Volkswagen Golf VI 17,1

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#TÜV Report 2021 #TÜV Report #TÜV #spoľahlivosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek