
Úspech sesterských elektromobilov Škoda Enyaq iV a Volkswagenu ID.4 vynikol o to viac, o čo horšie vyšli z laboratórií Euro NCAP Dacie Logan a Sandero, ktoré podstúpili crashtesty v spoločnom kole. Ako vieme, rumunské modely dostali len zahanbujúce dve hviezdičky. Nemecký a český elektromobil, postavené na spoločnej platforme EMP, ich majú po päť. Testami prešli bez zaváhania.
Výsledky nárazových testov

„Enyaq iV aj ID.4 ukazujú pôsobivú úroveň ochrany v rôznych oblastiach a oddeľuje ich maximálne niekoľko bodov. S robustnými štruktúrami na ochranu cestujúcich a batérií, ako aj vďaka čelným, hlavovým a stredovým airbagom v štandardnej výbave dosahujú oba automobily skóre v ochrane dospelých cestujúcich nad 90 percent,“ nešetrí chválou Michiel van Ratingen, generálny sekretár Euro NCAP.

V ochrane dospelých získal Enyaq 94 %, dokonca o percento viac ako ID.4 (93 %). V ochrane detí majú konkurenti zhodných 89 %. K chodcom je však o čosi ohľaduplnejší Volkswagen (76 %), kým Enyaq naň v tejto disciplíne stráca 5 %. Nemecký zástupca bol o čosi lepší aj v oblasti asistenčných systémov, kde má na konte 85 %, kým Enyaq iV 82 %. Sú to však zanedbateľné rozdiely. Mierne lepšie výsledky ID.4 idú najmä na konto technologickej vychytávky, ktorú Enyaq iV nemá.

Volkswagen totiž svoju novinku vyzbrojil technológiou Local Hazard Warning, čo je komunikačný varovný systém medzi vozidlami. Vzájomnou výmenou informácií sa tak účastníci premávky informujú o nehode na ceste, odstavenom vozidle na krajnici alebo o oprave cesty. Euro NCAP dokonca ID.4 za Local Hazard Warning ocenilo zvláštnou cenou.