Parkovanie budú po novom môcť kontrolovať aj ‘civili‘. A môžu vám dať aj pokutu!

, 29.04.2021 06:00

Pokuty za nesprávne parkovanie s využitím objektívnej zodpovednosti pôjdu priamo do rozpočtu obce. Tie sa budú zrejme snažiť na nich poriadne "zarobiť".

Ak od mája zle zaparkujete,...
Ak od mája zle zaparkujete, "riešiť" vás nemusie už len policajti, ale aj obecní zamestnanci. Autor: TASR, Jaroslav Novák

Polícia na sociálnej sieti upozornila, že mestá a obce získajú už od mája novú možnosť sankcionovať držiteľov vozidiel za porušenie zákazu zastavenia a státia. To doteraz mohla robiť výlučne polícia.

Zmenu prináša novela zákona o cestnej premávke, ktorá rozširuje právomoc obcí kontrolovať porušenie týchto deliktov . Poslanecký návrh novely zákona schválila Národná rada Slovenskej republiky v marci a spracovaný bol v súčinnosti s Prezídiom Policajného zboru a Ministerstvom vnútra SR.

A dôležitá je aj ďalšia novinka – previnilec si už nenájde na kolese obligátnu „papuču“, využiť totiž bude možné inštitút objektívnej zodpovednosti. To v praxi znamená, že pokutu za nesprávne parkovanie vám môže dať aj zamestnanec obecného úradu a to tak, že bude môcť zasielať rozkazy s pokutou priamo na adresu držiteľa vozidla bez nutnosti prejednávať toto porušenie osobne s vodičom. A obce sa budú zrejme veľmi snažiť, pretože príjem z týchto pokút pôjde do ich rozpočtu.

A čo vodič domov vlastne dostane? Výška sankcie v tomto režime je pevne daná zákonom, pokuta je 78 eur. Ak držiteľ pokutu uhradí do 15 dní od doručenia rozkazu, stačí uhradiť dve tretiny z tejto sumy, teda 52 eur.

Ak však vodič neoprávnene zaparkuje na mieste vyhradenom pre osoby so zdravotným postihnutím (ako aj na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred a za nimi) pokuta už je 198 eur, dve tretiny z nej sú 132 eur. Odvolacie konanie proti rozhodnutiu obce vydanom po podaní odporu proti rozkazu bude viesť príslušný orgán Policajného zboru.

vrak, autovrak Čítajte viac Vraky konečne zmiznú z parkovísk! Novela umožní jednoduchšie odtiahnutie

Pokiaľ ide o klasické blokové konanie, tam sa nemení nič. Pokuty za nesprávne zastavenie a státie v blokovom konaní a v riadnom konaní a možnosť použiť „papuču“ sú bez zmeny. (Obecná polícia môže prejednať priestupok vodiča iba v blokovom konaní, v riadnom konaní je to iba v právomoci štátnej polície.)

V blokovom konaní je pokuta maximálne 50 eur, resp. maximálne 150 eur za parkovanie na mieste pre osoby so zdravotným postihnutím. V riadnom konaní je pokuta maximálne 100 eur, resp. 60 až 300 eur a zákaz činnosti do 2 rokov za parkovanie na mieste pre osoby so zdravotným postihnutím.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
44 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #pokuty #parkovanie #objektívna zodpovednosť
Články podľa značiek